Marriage Guide online

Chcete si vybrat vlastního oddávajícího? Počítejte s církevním obřadem

Text: Eliška Jindrová

Příliš se vám nezamlouvá představa, že svého oddávajícího poprvé uvidíte až při obřadu? Rádi byste měli povědomí o tom, jak bude vypadat slavnostní řeč při stvrzování vašeho sňatku? V Česku existuje legální možnost, jak si vybrat vlastního oddávajícího. Týká se ovšem jen církevních svateb.

Chcete si vybrat vlastního oddávajícího? Počítejte s církevním obřademZobrazit galerii (3)
Foto: Unsplash.com

V České republice existují dva druhy sňatků. Civilní neboli občanský, tedy sňatek za přítomnosti orgánu veřejné správy, a církevní, tedy sňatek před orgánem církve. Průběh církevních obřadů se mírně liší podle druhu jednotlivých církví. Manželé při nich stvrzují svůj sňatek před Bohem, vyměňují si manželské sliby a obdrží požehnání od duchovního, který je oddává.

Obřad v kostele hlavně pro katolíky

Chcete si vybrat vlastního oddávajícího? Počítejte s církevním obřadem
Foto: Unsplash.com

Příslušníci římskokatolické církve mají jasno. Jejich obřad proběhne v kostele a povede ho farář. S farářem nebo farářkou (nemusí být totožný s oddávajícím) se snoubenci před svatbou několikrát setkají v rámci tzv. přípravy na manželství. Hovoří společně o svém vztahu, víře a motivaci ke vstupu do manželství.

Aby katolický obřad mohl proběhnout, je nutné, aby alespoň jeden ze snoubenců byl v rámci katolické víry pokřtěn. Pokud jeden ze snoubenců není pokřtěným katolíkem a chce mít katolický obřad, může zažádat o výjimku u biskupa nebo se na základě řádné přípravy nechat před sňatkem pokřtít.

Protestanti a evangelíci pak mají více možností, jak slavnostní obřad pojmout. Pokud je každý ze snoubenců pokřtěn v jiné víře, mohou požádat o tzv. ekumenický obřad, který vedou společně duchovní obou církví. Nebo požádají představitele pouze jedné z nich. Své ano si mohou říci i mimo kostel. Vždy záleží na daném oddávajícím, kam a kdy bude ochotný přijít.

Církev může oddat i nevěřící

Chcete si vybrat vlastního oddávajícího? Počítejte s církevním obřadem
Foto: Unsplash.com

Pokud je pokřtěný pouze jeden ze snoubenců nebo jste oba nevěřící, ale nechcete být oddáni matrikou, můžete se obrátit na jakoukoliv církev registrovanou v České republice. S jejími představiteli, kteří mají právo oddávat, se před svatbou několikrát setkáte a projednáte průběh obřadu, strukturu slavnostní řeči nebo slibů.

Oddávající z „menších“ církví si za obřad účtují poplatek ve výši 5-10 tisíc korun a část z něj odvádějí své církvi. Církev pak musí do tří pracovních dnů uplynulých od uzavření manželství doručit protokol o uzavření manželství matričnímu úřadu, v jehož správním obvodu jste se vzali.

Kolik církví, tolik typů obřadu

V tuzemsku je aktuálně 41 registrovaných církví a náboženských společností, jejichž představitelé mají právo oddávat. Vedle římskokatolické církve je to například Církev řeckokatolická, Českobratrská církev evangelická, Pravoslavná církev v českých zemích, Náboženská společnost českých unitářů, Církev československá husitská, Náboženská společnost Svědkové Jehovovi, ale také Česká hinduistická náboženská společnost, Hnutí Hare Krišna nebo Ústředí muslimských obcí.

A jak vlastně církevní obřady probíhají? Liší se samozřejmě podle dané církve, ale oproti obřadům světským mají dva základní rozdíly: jsou delší a v řeči oddávajícího se objevují odkazy na Boha. Délka katolického obřadu bývá minimálně půl hodiny, pokud je však obřad spojen i se mší, trvá mnohem déle. Součástí křesťanských obřadů obecně bývá kázání faráře, čtení z Bible, čtení přímluv a motlitba. Obřady s oddávajícím z menších církví trvají běžně kolem 20 minut.

Každý farář pojímá kázání trochu jinak, některý se "rozvášní" více, jiný méně – a právě to ovlivňuje délku obřadu a obsah slavnostní řeči nejvíc. V rámci příprav se však s oddávajícím můžete domluvit na případném zkrácení této části nebo si vybrat oblíbené pasáže z Bible, přímluvy a motlitby, které by v rámci stvrzování vašeho manželského svazku podle vás rozhodně měly zaznít.

 
 

Přečtěte si více