Marriage Guide online

Co to jsou svatební noviny?

Text: Mgr. Michaela Vadová

Co přesně se skrývá pod názvem svatební noviny? Tato vychytávka může mít různou podobu, ale co je jisté - zajistí mnoho věcí najednou. Hlavní účely jsou dva: odnést si něco jako originální připomínku svatebního dne a zábavnou formou se dozvědět něco zajímavého a nového nejen o novomanželích.

Co to jsou svatební noviny?

Svatební noviny se na první pohled mohou podobat běžným novinám a to svou formou i rozsahem. Záleží pouze na tom, jak jejich tvorbu ženich s nevěstou pojmou. S jejich přípravou začněte včas, ať si vybírání použitých textů a fotek užijete v klidu.

Čtení

Na každé svatbě vznikají prázdné okamžiky, kdy se volná zábava trochu pozastaví. Jsou to např. chvíle, kdy se novomanželé odjedou fotit, než se rozkrájí svatební dort apod. Pokud se příbuzní vzájemně neznají, konverzace může lehce váznout. A právě v tyto chvíle každý ocení svatební noviny. Jednak se v nich najde dost inspirace na duchaplný rozhovor, ale hlavně svatebčany mile pobaví a nikdo se nebude nudit.

Svatební noviny

Svatební noviny jsou naprosto jedinečná tiskovina, ve které kromě textů najdeme také obrázky, fotografie. Články, zprávy i obrázky se týkají především novomanželů. Každý ze svatebních hostů se prostřednictvím svatebních novin může dozvědět několik zajímavostí i faktů ze života snoubenců, z jejich historie i pár informací, které se týkají jejich plánů.

Na některých svatbách noviny obsahují také sdělení, která se týkají svatebního dne či slavnostní večerní oslavy. Program v bodech, nabídka z rautového stolu, nebo stránka věnovaná svatebnímu menu budou velice praktickými zprávami pro každého svatebního hosta.

Kdo bude tvůrce

Svatební noviny si můžou připravit novomanželé, ale nemusí to tak být. Tvorbu svatebních novin mohou přenechat někomu jinému – např. spolehlivému, vtipnému a tvořivému svědkovi, nebo rovnou profesionální svatební agentuře. Pokud nemáte žádný nápad, jak svatební noviny vytvořit, můžete se inspirovat na webu. Najít základní šablony, nebo zveřejněné zdařilé noviny oddaných párů není problém. Vytvoří-li vám svatební noviny agentura, většinou se jedná právě o pozměnění údajů v osvědčené šabloně. Cena za takto vytvořené svatební noviny se pohybuje kolem 1.500 Kč. Agentury nabízí také individuálnější variantu s obměněním a doplněním šablony na přání snoubenců. Potom noviny v této jedinečné úpravě stojí cca 2.500 Kč. Noviny získáte v PDF formátu. Vytisknout si je můžete nechat sami, nebo si lze tisk objednat opět u agentury. Pokud chcete něco neopakovatelného a levnějšího, pusťte se do tvoření sami, jistě se u toho také dobře pobavíte.

Rozsah

Svatební noviny vytvoří milou vzpomínku, kterou si každý může odnést domů a lehce vložit do rodinného alba. Více méně je jedno, jak budou noviny útlé nebo naopak silné. Někdo volí pouze hustě popsaný dvojlist, kam se vejdou všechny důležité informace, někdo naopak volí kombinaci několika listů. Takové svatební noviny mohou mít i kolem 30ti stránek formátu A4. Standardní novinová podoba vyžaduje formu A3, což se neobejde bez profesionální služby při tisknutí.

Stránky k sobě můžete přišpendlit, sešít sešívačkou, přišít, nebo jen tak přehnout – jedná-li se o autentický novinový formát.

Forma

Jaké svatební noviny jsou nejoblíbenější? Odpověď je velice jednoduchá, každý se rád pobaví, takže zvolíte-li originální a vtipnou formu, neuděláte chybu. Vtipnou formou lze zpracovat nejen povídání o manželském páru, ale zabavit svatebčany můžete také křížovkou, několika vtipy o svatbách, manželech, manželkách či o tchýních. Oblíbené jsou také horoskopy pro každého, horoskopy novomanželů, povídání o symbolice jejich křestních jmen apod.

Vyhrát si můžete také s volbou písma. Nezapomeňte, že pro babičky, dědečky a ostatní starší svatební hosty bude nejpříjemnější dobře čitelné písmo.

Náš tip

Nezapomeňte na korekturu novin. Nemáte-li zrovna literární dar, požádejte někoho, kdo měl z diktátu vždy jedničky a nechte ho před závěrečným tisknutím novin všechny texty pročíst a opravit.

 
 

Přečtěte si více