Marriage Guide online

Eskymácká svatba

Text: Mgr. Michaela Vadová

Svatební obřady se liší prakticky v každé kultuře. Někde probíhají oslavy trvající několik dní, jinde volné veselí nahrazují specifická pravidla co jíst, jak se chovat, jak slavit. Svoje místo mají na svatbě zajímavé tradice i symboly. Proto jsme pro vás připravili seriál SVATBY KOLEM SVĚTA, ve kterém se pokaždé dotkneme nějaké zajímavé kultury a jejich svatebních zvyklostí.

Začneme velice netradičně. Tradiční eskymácká svatba vychází z živelné polární přírody. Rozhodně nečekejte usedlé nebo spontánní svatební oslavy.

Eskymáci – houževnatí obyvatelé ledových a sněhových plání z nejchladnějších klimatických pásů se zimními teplotami až kolem -45°C. Jak si představit svatební oslavy? Jako velkou party v několika spojených iglú? Přiznejme, že představit si svatební veselí za polárním kruhem jde jen těžko. Možná to je také důvod, kvůli kterému Eskymáci donedávna žádné svatební obřady v rámci své kultury neměli. V některých oblastech rodiče zasnubovali nebo dokonce vdávali a ženili své děti několik dní po narození. Později chlapci dosahovali svatebního věku tehdy, když byli schopni výborně lovit a úlovky zabezpečit obživu pro rodinu.

Eskymácké tradice - netradice

Eskymácká svatba

Eskymačky se dříve vdávaly ve věku kolem patnácti až šestnácti let a rozhodně se nedalo mluvit o tradiční svatbě evropského typu. Nový manželský pár neobdržel od rodičů ani od příbuzenstva žádné svatební dary nebo hmotnou pomoc. To ale není jediný rozdíl. Celý svatební obřad měl u tradičních Eskymáků zcela jiný náboj. Podobal se totiž předstíranému únosu nevěsty jejím budoucím manželem. Eskymáci jsou odkázáni na lovení zvěře a ryb. Snad proto se také lov dostal i do společenského života. A jak lov nevěsty probíhá dál? V podstatě se opět kopíruje severská příroda, kdy nemůžeme počítat s něčím jen tak zadarmo. Nevěsta se zdánlivě brání, kope nohama a nechce se nechat zcela ulovit. Aby ženich svou nastávající zdárně ulovil, musí ji dostat i za cenu použití násilí. Inu, jiný kraj, jiný mrav.

Jak vypadá eskymácké manželství

Ačkoliv svatební rituál není pro každého, následuje vroucí vztah nové dvojice. Novopečená manželka vaří, zpracovává kůže, vyrábí oblečení a stará se o děti. Ale muži, který ji ve svatební den doslova ulovil, zůstává zcela podřízena podle jeho vůle.

Moderní eskymácká svatba

V posledních letech pronikají do dosud poměrně izolované eskymácké kultury vlivy ostatních kultur a křesťanské vlivy. Proto i svatby začínají mít novou, pro nás Evropany tradičnější formu. Při svatebním obřadu si ženich a nevěsta předříkávají své svatební sliby. Oblíbenou variantou je milostná báseň, připisovaná eskymáckému autorovi. V básni nenajdeme sníh, mráz ani lední medvědy nebo tuleně. Je krásným vyznání lásky, jaké má na svatbě zaznít.

 
 

Přečtěte si více