Marriage Guide online

Staré pověry hoďte za hlavu a nebojíte se svatby v květnu

Text: Mgr. Michaela Vadová

Byl pozdní večer, první máj, večerní máj byl lásky čas. Počáteční verše z Máchova Máje zná u nás téměř každé malé dítě. Že květen a láska k sobě patří, se zkrátka ví. Proč se ale většina snoubenců zpečetění svých citů v květnu vyhýbá? Mají lidové pověry na svatbu skutečně vliv?

Staré pověry hoďte za hlavu a nebojíte se svatby v květnu

Pokud i vy začínáte s přípravami svého velkého dne, jednou z prvních věcí, kterou si budete muset na dlouhém seznamu odškrtnout, je datum svatby. A řečeno na rovinu květen se jeví jako ideální kandidát. Aprílové počasí střídají teplé slunečné dny, ale ne tak horké, abyste se museli bát o konzistenci svatebního dortu. Stromy a květiny začínají pučet a jejich vůni se nemůže rovnat ani drahý Chanel. A po dlouhé zimě se začíná znovu ozývat ptačí zpěv, který může s přehledem nahradit i svatební kapelu. Že svatba v květnu zní jako idylka? Proč se tedy při představě májové svatby dědečkové orosí a babičky se začnou křižovat?

Svatba v máji, do roka máry

Za všechno může staré pořekadlo, které tvrdilo, že pokud snoubenci uzavřou sňatek v květnu, novomanželka do roka zemře. Ač se dnes víra v takovou pověru jeví jako absurdní, v minulosti měla své reálné opodstatnění.

V dřívějších dobách bývalo totiž obvyklé, že nevěsta brzy po svatbě otěhotněla. A to potom znamenalo, že dítě počaté v tuto dobu mělo přijít na svět v únoru nebo začátkem jara. Porod v takových klimatických podmínkách a se zdravotní péčí, která tehdy neodpovídala současným standardům, mohl být pro rodičku často velmi komplikovaný. Situaci nepomáhal ani fakt, že zásoby potravin se s končící zimou stále tenčily, a matce ani dítěti tak nemohly být dodávány potřebné živiny. Nezřídka tedy docházelo k případům, kdy dítě, nebo dokonce i matka porod nepřežily.

Ke zdravotním potížím ale mohlo docházet i dlouho před samotným porodem. Během léta probíhaly na poli ty nejtěžší práce a žena v té době často ještě ani nevěděla, že je v jiném stavu. To mělo za následek, že kvůli zvýšené námaze potratila, což v minulosti mohlo vést k dalším zdravotním rizikům.

Svatba v máji, jako v ráji

V současnosti rozvinutá zdravotní péče taková rizika výrazně minimalizuje a řada nastávajících maminek si dokonce plánuje porod na zimní měsíce, aby nemusely chodit s velkým břichem během horkého léta. A v době supermarketů, které mají otevřeno čtyřiadvacet hodin denně, už se ani obstarávání jídla nepodobá boji o přežití.

Obavy ze svatby v květnu jsou tedy opravdu liché. A pokud jsou lidé i přesto pověrčiví a svatbu raději odloží na jiný měsíc, je to jedině plus pro vás – nebudete se muset s nikým prát o své vysněné datum. Proč tedy nevstoupit do společného života polibkem v nejkrásnějším měsíci v roce?

 
 

Přečtěte si více