Marriage Guide online

Vypněte prosím své telefony, začínáme

Text: Petr Pělucha

PR text Aneb co je to unplugged svatba.

Vypněte prosím své telefony, začínámeZobrazit galerii (3)
Foto: Petr Pělucha

Blíží se ten neopakovatelný okamžik, kdy dcera vymění zásnubní prsten za snubní a stane se z ní žena jiného muže. Maminka si utírá slzy a v tom tatínek nečekaně vyskočí ze svého místa a se svým kapesním foťákem se tlačí přede mě, aby tento okamžik vyfotil… Maminka třeští oči, táta se snaží nastavit foťák a moment je pryč.

O týden později probíhala jiná svatba. Krásná svatba s mnoha hosty, ale vyfotografovat jejich úsměvy nejen u svatební hostiny bylo takřka nemožné. Na záběrech se pravidelně vyskytují malé krabičky telefonních přístrojů ostatních „fotografů“ svatby. V okamžiku, kdy si pak tyto záběry prohlížím, přemýšlím, o kolik krásných snímků jsou novomanželé ochuzeni. Překážející telefonní krabičky snímkům totiž zcela sebraly atmosféru.

Tyto a další podobné příběhy zažíváme my fotografové na každé svatbě. Trendem poslední doby je totiž aktivní používání smartphonů, iPadů apod. nejen k telefonování, ale i k získávání „fotek“. A bohužel se tento fenomén skrytě odráží i na výsledných fotografiích ze svatby. Mnozí hosté chtějí mít ve svém „kapesním fotoalbu“ snímek novomanželů i jejich výměnu prstýnků, první polibek nebo první tanec. Vždyť to zabere jen sekundu – šup, honem vyfotím a nic se neděje. Potíž nastává právě tehdy, když si toto pomyslí 20, 50 hostů. Z poklidné ceremonie a romantických momentů se rázem stane světelná show a přehlídka moderní techniky.

Často se setkávám s tím, že si hosté raději hrají se svým telefonem, vybírají filtr pro záběr a přemýšlí nad postem na fb. To vše namísto toho, aby se věnovali nevěstě, ženichovi a užívali si společně jejich jedinečnou událost v životě. Je smutné vidět zklamání novomanželů, kteří věnovali mnoho energie a času do svatebních příprav a právem očekávají, že se jejich přátelé dobře zabaví naživo.

Z vlastní zkušenosti vím, že telefon se stal až nezbytnou součástí života. Existují ale události, které si zaslouží naši plnou pozornost a všichni víme, že smartphone přece nikam neuteče. Pár hodin báječné svatby se však již nikdy opakovat nebude a také společný čas s reálnými přáteli se stává větší a větší vzácností.

Tip na závěr pro budoucí nevěsty: nebojte se vyzvat své hosty, aby telefony a tablety nechali na pár hodin vypnuté a užili si svatbu naplno s vámi. Vyhnete se publikování snímků, které pro vás nemusí být lichotivé, získáte fotografie lidí s úsměvy na tváři namísto snímků s telefonními krabičkami a váš svatební den si všichni zapamatují jako jeden z nejlepších, který kdy zažili ☺.

Přeji vám příjemný den a mějte se krásně. Petr Pělucha

 
 
Vypněte prosím své telefony, začínámeVypněte prosím své telefony, začínáme

Přečtěte si více