Marriage Guide online

Svatební šaty napříč kulturami: Nevěsta neobléká jen bílou

Text: Eliška Jindrová

Co si představíte pod pojmem „svatební šaty“? Možná nadýchanou sukni, korálky prošitý top nebo detailně propracovanou krajku. Jednu věc ale mají tyto detaily společnou: bílou barvu. Nevěsty v našich končinách málokdy obléknou jiný odstín, v jiných zemích se však setkáte s daleko větší pestrostí. Jakou mají různé barvy svatebních šatů symboliku?

Svatební šaty napříč kulturami: Nevěsta neobléká jen bílouZobrazit galerii (4)
Foto: Unsplash.com

Kde se vzaly bílé svatební šaty?

Bílá barva svatebních šatů symbolizuje nevinnost, ale také nový začátek a vstup do další životní etapy s čistým štítem. Ve středověku se však v bílých šatech vdávala jen chudší vrstva – barevné látky byly drahé, a tak si je mohly dovolit jen movité šlechtičny.

Trend bílé barvy zavedla až britská královna Viktorie, která si tento prostý odstín zvolila pro svoji svatební róbu. O tom, že s ním tehdy opravdu zabodovala, svědčí vlastně všechny nevěsty, které dodnes chodí k oltáři v bílých, případně krémových šatech.

Asii vévodí pestré odstíny

Svatební šaty napříč kulturami: Nevěsta neobléká jen bílou
Foto: Pinterest.com

Pojďme se přesunout o pár tisíc kilometrů na východ. Třeba v Číně byste nevěstu v bílém nepotkali (i když s pronikající západní kulturou se tento trend postupně začíná rozšiřovat i zde). Bílá je naopak vnímána jako barva smutku. Nevěsty se tradičně oblékají do sytě červených šatů, které symbolizují štěstí, radost a hojnost.

Také indickým svatbám vévodí barvy rudé, temně červené či žluté a zelené v kombinaci se slavnostní zlatou. Nevěsty neoblékají šaty v podobě, jakou známe my, ale tradiční hedvábné sárí s vyšitými symboly a vzory. Ženichovo oblečení barevně ladí a také hosté pro své outfity volí pestré barvy. Věří totiž, že novomanželům přinesou do společného života štěstí a odeženou zlé duchy.

Svatební šaty Korejek zase zdobí vzory s přírodními motivy. Zpravidla limetkově zelený základ proplétají různé květiny nebo motýli a ptáci s dlouhými pery. Tradiční svatební kostým se nazývá Honbok a nevěsty ho oblékají už po několik staletí.

Veselé barvy Afriky

Svatební šaty napříč kulturami: Nevěsta neobléká jen bílou
Foto: Pinterest.com

V Africe existují stovky různých etnik a každé z nich má svůj vlastní tradiční svatební oděv. V Maroku se nevěsty vdávají v zářivě žluté, která má odstrašit zlé démony, nebo v zelené, která symbolizuje respekt k matce zemi. Pro Nigérii je zase typická sytě oranžová barva. V Ghaně má dokonce každá rodina svůj vlastní vzor potisku svatebních šatů, který se dědí z generace na generaci.

Svatební outfit afrických nevěst se neobejde ani bez různých pokrývek hlavy, šátků nebo závojů. Pro nevěsty z domorodých kmenů jsou pak typické masivní šperky z korálků nebo kamínků a mušlí. Čím zdobnější šperk, tím vyšší společenský statut.

Černá nepatří jen na pohřeb

Svatební šaty napříč kulturami: Nevěsta neobléká jen bílou
Foto: Pinterest.com

Do černé barvy se nevěsta v našich končinách odívá jen zřídka, vždyť ji vnímáme naopak jako barvu smutku a truchlení. Někteří módní návrháři ale temnou barvu nevěstám naopak doporučují – podle nich jí nevěsta vyjádří svůj nesouhlas s konvencemi, nezávislost a emancipovanost. V černých svatebních šatech se vdávala třeba známá celebrita Sarah Jessica Parker.

Černá barva koneckonců na svatbách není zas tak neobvyklá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ve Španělsku byly tradičním oděvem nevěst právě černé svatební šaty s bohatou krajkou. Z hlediska symboliky vyjadřuje černá barva oddanost nevěsty jejímu muži až do smrti.

Není bílá zrovna „vaše“ barva? Pak si pro svůj velký den zvolte jiný odstín. Třeba něžnou růžovou, chladnější modrou, zemitou béžovou, radostnou žlutou nebo odvážnou červenou. Ve svatebních šatech se musíte cítit sama sebou, a tak se nijak neomezujte a inspirujte třeba nevěstami z jiných kultur.

 
 

Přečtěte si více