Marriage Guide online

Elegantní ženich aneb jak vybrat oblek

Text: Alena Klimková

Během předsvatebních příprav je stěžejní záležitostí výběr nevěstiných bílých šatů. Ženichův oblek se zpravidla dostává do pozadí, a to je velká škoda. Svatební den je totiž důležitým mezníkem nejen v životě nevěsty, ale i ženicha. I on si zaslouží dokonale padnoucí oblek, který mu bude i náramně slušet. Jestli se i vy zrovna poohlížíte po svatebním obleku, na co byste se měl zaměřit? Přinášíme vám několik tipů, které se vyplatí neopomenout.

Elegantní ženich aneb jak vybrat oblekZobrazit galerii (3)
Foto: Pixabay.com

Střih obleku, který odpovídá typu vaší postavy

Nejste zvyklý chodit v obleku a když si jej oblečete, cítíte se v něm celý nesvůj? Možná, že za to může střih, který nesedí typu vaší postavy. Při výběru pánského svatebního obleku je proto důležité začít právě v tomto bodě.

Vyberte si takový oblek, jehož střih odpovídá právě typu vaší postavy. Jste-li vysoký a štíhlý, vsaďte na vyštíhlený pánský oblek střihu slim fit. Tento vypasovanější střih vaši postavu opticky vyrýsuje, díky čemuž budete působit velmi elegantně. Slušet vám bude také oblek typu ultra slim fit. Tento velmi úzký střih velmi těsně obepne vaše tělo a zvýrazní vaši štíhlou siluetu.

Pokud máte klasickou postavu nebo širší hruď, větší bříško či stehna, tou správnou volbou je pro vás volnější střih typu tailored fit. Právě tento pohodlný střih vám zeštíhlí a vytvaruje postavu a navíc vám umožní volnost pohybu. Na svatbu si můžete vybrat rovněž oblek typu regular fit, který je běžnou a univerzální střihovou linií. Vynosí jej hlavně muži silnější postavy.

Kromě samotného střihu obleku, byste se měl přednostně zaměřit také na spodní zádovou část saka. Může mít jeden, nebo dva rozparky, které ovlivňují vaši celkovou vizáž. I když jsou přijatelné obě varianty, na svatbu si raději vyberte sako, které má rovnou rozparky dva.

Jak poznáte, že vám oblek sedí?

Zda bude daný oblek odpovídat typu vaší postavy, zjistíte pouze tehdy, když si jej oblečete. Zvlášť pokud si svůj svatební oblek nenecháváte šít na míru, ale kupujete si jej v běžné konfekci, dejte pozor na následující:

Elegantní ženich aneb jak vybrat oblek
  • Sledujte pozorně, zda vás oblek nikde neškrtí. Při podřepu či sednutí byste neměl cítit žádné pnutí.
  • Když si v obleku dřepnete a následně stoupnete, kalhoty vám musí samy sjet dolů. V opačném případě jsou vám příliš upnuté.
  • Svatební oblek vám musí sedět správně v ramenou. Ramenice saka nesmí přečuhovat přes hranu ramene, nesmí být ani příliš krátká. Při oblečení saka (případně vesty) nesmíte v ramenou cítit žádné pnutí a musíte dopnout všechny knoflíčky saka.
  • Sako, které tvoří součást svatebního obleku, vám nesmí být příliš krátké. Jeho délka by měla sahat pod vaše hýždě.
  • Důležitá je také délka rukávů. Při narovnané ruce by měly dosahovat po vaše zápěstí, a to bez případných záhybů a mačkání látky.
  • Co se délky nohavic u kalhot týče, nohavice by neměly být ani příliš dlouhé, ani krátké. Jejich ideální délka doléhá mírně na botu a vytváří jeden záhyb.

Vyberte si dvoudílný, či trojdílný oblek

Pánský svatební oblek si vybírejte nejen podle střihu, ale také podle dalších důležitých kritérií. Je jenom na vás, zda se rozhodnete pro dvoudílný, nebo trojdílný oblek. Dvoudílný pánský oblek se skládá ze saka a kalhot. Trojdílný, díky kterému budete na svatbě působit mužnějším dojmem, kromě saka a kalhot zahrnuje také vestu šitou z oblekového materiálu.

Pokud se rozhodnete pro trojdílný oblek, vaše volba vám přinese jednu velkou výhodu. Když se po svatebním obřadu přemístíte na svatební hostinu, můžete si sundat sako a zůstat jenom ve vestě. A to bez toho, aniž byste porušil svatební etiketu.

Barva obleku ovlivní vaši celkovou vizáž

Tmavě modrý, světle modrý, šedý či černý. To je výčet těch nejtypičtějších barev pánských svatebních obleků. Barvu obleku vždy pečlivě zvažte, neboť podstatně ovlivňuje váš celkový vzhled.

V každém případě byste měl vědět, že jako ženich budete vždy nejlépe vypadat v tmavě modrém obleku. V případě uvolněnější svatby můžete vsadit i na světlejší odstíny modré.

Velkým otazníkem je pánský svatební oblek v bílé barvě nebo v champagne. Podle stylistů tyto barvy obleku sluší pouze tmavším typům mužů. Pokud jste tedy světlejší typ s blond vlasy, na tuto bílou nebo champagne svatební oblek raději zapomeňte, neboť v něm tolik nevyniknete.

Slaďte outfit s nevěstou

Elegantní ženich aneb jak vybrat oblek
Foto: Pexels.com

Během svatebního dne budete s nevěstou tvořit sourodý pár, proto byste měli společně zapracovat také na sladění svých svatebních outfitů. S barvou šatů a doplňků slaďte především svou kravatu, motýlka nebo také kapesníček v kapse saka.

Co se týče barvy košile, v tomto ohledu rozhodně příliš neexperimentujte a košili se nikdy nesnažte sladit s outfitem své vyvolené. Ideální barvou svatební košile je čistě bílá, případně champagne či ivory. Na svou svatbu si pořiďte raději dvě stejné košile. V případě, že se v průběhu svatebního dne zpotíte, můžete se ihned převléct do nové.

Nepodceňujte ani výběr košile

Výběr správného typu košile je stejně důležitý jako výběr samotného svatebního obleku. Co konkrétně byste měl brát kromě barvy v potaz?

  • Střih košile: Vybírejte mezi moderním střihem slim fit, nebo klasickým rovným střihem regular fit. Vypasovaný střih slim fit je vhodný pro štíhlejší typy postav. Naopak v klasickém střihu schováte všechny problémové partie, které nechcete dávat na odiv.
  • Zaměřte si i na tvar límečku. Vyberte si klasický límeček typu Kent. Na svatbu se hodí i otevřenější límeček typu cuteway, označovaný také jako francouzský. V každém případě zapomeňte na límeček typu button-down, ke kterému se zpravidla nenosí kravata.
  • Svatba je mimořádnou záležitostí. Proto si vyberte takovou košili, která má manžetové knoflíčky. Klasické knoflíčky na tento obřad rozhodně nepatří.
  • Důležitý je i materiál košile. Vyberte si takovou košili, která je vyrobena z vysokého podílu bavlny (nejméně 70 procent a více) s příměsí polyesteru. Tato látka je příjemná na nošení, nekrčí se a navíc je dostatečně prodyšná.

Nevěsta a ženich: Pár číslo jedna

Pamatujte si, že spolu s nevěstou tvoříte na svatbě pár číslo jedna. Nikdo další by na vašem svatebním obřadu neměl vypadat lépe nežli vy. K výběru svatebního obleku proto přistupujte s opravdu velkou pečlivostí. Ženíte se přeci zpravidla jenom jednou v životě.

 
 

Přečtěte si více