Marriage Guide online

Gay svatba a registrované partnerství

Text: Pavla Růžičková

Doby, kdy se organizovalo jen pár svateb homosexuálně orientovaných párů, jsou již dávno pryč. Jedno ale měly i tenkrát společné. Byly to jedny z těch nejupřímnějších, nejsrdečnějších a nejzamilovanějších svateb, jaké jste mohli vidět. Obvykle byla i viditelná obrovská podpora přátel a rodiny. Naštěstí pro mnoho gayů a lesbiček již odzvonilo době, kdy se u nás bralo registrované partnerství jako něco dost negativního. Čím více se o těchto svatebních obřadech mluví, tím více je lidé začínají brát jako zcela běžnou záležitost. Registrované partnerství je prostě gay svatba jak má být a je opravdová!

Gay svatba a registrované partnerstvíZobrazit galerii (2)
Foto: Oscar + Gary

Jak jsme na tom aneb statitiky gay a lesbických svateb?

Gay svatba neboli registrované partnerství už je v plném proudu. Od roku 2006, kdy mohou páry vstupovat do registrovaného partnerství podle statistiky mnohým známého aktivisty Mildy Šlehofera, do roku 2015 uzavřelo 2 174 partnerství a své ANO si tak řekl opravdu velký počet párů. Mužských párů bylo 1 439 a ženských párů bylo 735.

Rozchodů bylo na matričním úřadě oznámeno jen 9 % párů a tady by si tedy heterosexuální páry měly vzít z gayů a lesbiček příklad!

Pokud vám někdo z rodiny odmítne účast na vaší svatbě, protože se s touto situací nedokáže srovnat, je to jeho věc, nelamte si s tím hlavu. Rozhodně to neznamená, že by to zamilovaným snoubencům mělo zkazit jejich sváteční den. Většinou si ale přátelé a zejména rodina uvědomují, jak je svatební den pro oba nebo obě zúčastněné nesmírně důležitý.

Průběh gay a lesbiens svateb

Stále ještě váháte, jak by měla ona registrace partnerů vlastně probíhat a vypadat? I když zákon neukládá v tomto případě povinnost na radnici v přítomnosti dvou svědků, vezměte si je sebou. Mít své blízké po boku vždy podpoří i potěší. Klidně ale můžete udělat váš svatební obřad ve větším stylu. Pak vám bude v přítomnosti rodiny a spousty přátel určitě dobře. záleží jen na vás dvou, po čem vaše srdce touží. Svou velkou lásku si klidně slibte před celou rodinou a přáteli a nejlépe stylově. Zkuste vnést do svatby trochu šťávy a udělat ji jinak a zajímavě.

Gay svatba a registrované partnerství
Foto: facebook

Hromadná gay svatba ve Washingtonu

Svatby gayů a lesbiček bývají velmi často oslavovány právě tímto neobvyklým způsobem. Snadno v tom lze nalézt a rozpoznat i špetku recese. Sejít se pospolu hromadně využít svého nově nabytého práva, je velká událost. Jednou z hromadných svateb s přímo rekordní účastí byla svatba ve Washingtonu, kde se vzalo najednou na 400 párů gayů a lesbiček. Pro zorganizování podobných akcí už se rozhodlo mnoho cestovních kanceláří a je z toho slušně prosperující byznys. Je to na vás moc? Klidně si udělejte obřad v menším počtu. Hlavně, ať se vám líbí.

Pokud stále váháte, oslovte svatební agenturu a svatebního koordinátora. Určitě vám rádi poradí.

 
 

Přečtěte si více