Marriage Guide online

Nezbytnosti pro ženicha: Motýlek, kravata a další

Text: Lenka Zelnitiusová

Každá nevěsta věnuje výběru svatebních šatů maximum. Vše musí být perfektní. Od padnoucího střihu až po barevný podtón róby, který ladí s pletí. Vaše snaha ale může přijít vniveč, pokud se po vašem boku objeví ženich v obleku, jež našel ve skříni za pět minut dvanáct. Dohlédněte na to, ať se žení se stylem. V následujících řádcích se zaměříme na doplňky. Jen o kalhotách, košili a saku to totiž jednoznačně není. Detaily tvoří celek a v tomto případě i osobnost.

Nezbytnosti pro ženicha: Motýlek, kravata a dalšíZobrazit galerii (6)
Foto: Pixabay.com

„Roman si nikdy na módu a oblečení nepotrpěl, v otázce svatby tomu nebylo jinak. Sám za sebe by se ženil nejraději v teplákách. Hned po volbě svatebních šatů jsme se vrhli na výběr obleku a s tím souvisejících maličkostí. Košile, motýlek, kapesník do klopy i manžetové knoflíčky,“ vzpomíná Kateřina (41) ze Zlína.

Oblíbená vázanka

Nezbytnosti pro ženicha: Motýlek, kravata a další
Foto: Pixabay.com

Pokud se drahý rozhodne pro kravatu, rozhodně doporučujeme nepodcenit dobrý výběr. Investujte do kvalitních materiálů. Podšívku chtějte tu vlněnou. Kvalitní hedvábí překvapí hladkou strukturou, kdežto umělá vlákna na dotek rozeznáte hned. Povšimněte si z kolika kusů látky je vázanka ušita. Preferujte nejlépe tři, nikoliv méně. Strojově šité kravaty nedrží tvar, různě se natáčí a dokáží spolehlivě zhatit celkový výsledek. Co se týká barevného provedení, nemusíte striktně hledat stejný odstín, kterým disponují svatební šaty nebo kytice.

Slušivé je také kontrastní provedení. Zohledněte volbu košile, vše musí být v harmonii. Ženich se nemusí bát tmavšího odstínu, nebo jemného vzoru, kde dominují klíčové barvy. Černá, stříbrná, krémová, béžová, šedá, tmavě modrá nebo červená. Další možnost představuje kravatová šála. Hedvábný kapesníček v téže barvě a vzoru povýší svatební outfit na další úroveň. Často se zapomíná na kravatové spony, přitom jsou elegantní a praktické – zafixují kravatu.

Pokud se pro sponu rozhodnete, usilujte o to, ať zvolený kov ladí s dalšími užitými kovy ve formě doplňků (manžetové knoflíčky, hodinky, přezka opasku). Netušíte, v jakém místě se spona nosí? Obecně lze říci, že u náprsní kapsy. Sponu vybírejte ve chvíli, kdy máte jasno ve volbě vázanky.

Motýlek kolem krku

Nezbytnosti pro ženicha: Motýlek, kravata a další
Foto: Pixabay.com

Nakukala vám babička nebo tetička ze sedmého kolena, že motýlek se na svatbu nehodí, protože údajně přináší smůlu do manželství? Nevěřte pověrám, motýlci slaví comeback. Záleží na tom, co se líbí vám oběma. Dříve se motýlek nosil pouze a jenom ke slavnostnímu obleku, fraku či smokingu. I v tomto směru jde etiketa stranou a na scénu přichází ležérnost. Pánové odkládají saka a žení se kolikrát jen v košili. Vtipné šle s barevným a hravým motýlkem na gumičku představují pohodlnou alternativu. Motýlky lze pořídit v různých materiálech jako je satén, vlna, bavlna či dřevo.

Časomíra jako pánský šperk

Nezbytnosti pro ženicha: Motýlek, kravata a další
Foto: Pixabay.com

Nevěsta volí šperky a ženich zpravidla hodinky. Aby výsledná podívaná působila nanejvýš harmonicky, slaďte se. V případě nevěstiných šperků z bílého zlata, chirurgické oceli, stříbra či bižuterie suplující výše uvedené materiály, zvítězí hodinky ve stříbrném provedení. Náušnice, náhrdelník a náramek ve žlutém zlatě volají po hodinkách v téže odstínu. Toužíte po retro svatbě, nebo vás fascinuje prvorepublikové období? Kapesní hodinky umí nadchnout a vypadají neuvěřitelně stylově. Tip: Blíží se svatba a zároveň i narozeniny vašeho snoubence? Koupě kvalitních a designových hodinek partner jistě ocení.

Jasný evergreen alias manžetové knoflíčky

Nezbytnosti pro ženicha: Motýlek, kravata a další
Foto: Pixabay.com

Gentlemani každým coulem na manžetové knoflíčky nedají dopustit, hodí se pro každou příležitost. V rámci pánské módy se pohybují na scéně již po staletí, přesněji 800 let. Teprve až v období renesance se na ně začalo pohlížet jako na zdobný prvek. Najdeme je na košilích s francouzskou manžetou. Vzhledem ke slavnostnímu rázu svatby přichází v úvahu luxusní materiály jako je zlato, platina či stříbro. Nadchne rovněž výrazné zdobení ve formě barevných polodrahokamů, diamantů nebo cenově dostupnějších zirkonů. Opomenout nesmíme na personalizované gravírování. Manžetové knoflíčky mohou nést iniciály manželů, případně datum svatby. Dá se říci, že v rámci výběru platí pravidla, které jsme zmínili u hodinek. V případě, že se rozhodnete pro ty ležérní ze dřeva, doplňte je zároveň i dřevěným motýlkem. Jaký tvar patří k oblíbeným? Kulatý, oválný či čtvercový. Aby manžetové knoflíčky vynikly, pohlídejte si délku rukávů u košile i saka. Případně si nechejte poradit.

Šle jsou opět v kurzu

Nezbytnosti pro ženicha: Motýlek, kravata a další
Foto: Lafianceedupanda.com

Možná je spíše znáte pod označením kšandy. V současné době se k nim pánové s oblibou vrací, a to i v rámci svatebního outfitu. Účelně nahrazují pásek a navíc rozhodně zaujmou. Sáhnete po extravagantním vzoru nebo je doplníte motýlkem? Společně jim to opravdu sluší. Dodržujte jedno pravidlo: buď kšandy nebo opasek, nikdy ne obojí. Další častou chybou bývá kombinace s vestičkou.

 
 

Přečtěte si více