Marriage Guide online

Zásnuby: Manuál pro muže

Text: Lenka Zelnitiusová

Našli jste tu pravou, se kterou si přejete zůstat už napořád? Pak ji neváhejte požádat o ruku. Prosinec přináší nespočet skvělých příležitostí. Vánoční svátky jsou k zásnubám jako stvořené, podobně jako poslední den v roce. Máte pocit, že to nemůžete zvládnout a navíc nemáte absolutně tušení, co vše je potřeba zařídit? Připravili jsme pro vás tahák od A do Z.

Zásnuby: Manuál pro mužeZobrazit galerii (4)
Foto: Unsplash.com

Romantická atmosféra, večeře ve dvou, intimní hudba a zlatý prsten s diamantem, byť i s tím mini. Takový pořídíte od 5 000 Kč. Pochopitelně můžete zvolit i ten se zirkonem v levnější cenové relaci.

„Jsem pragmatik od přírody a tak mě na nějaké romantické manýry neužije. Karolínu jsem požádal o ruku na procházce. Zvolil jsem trasu jako tomu bylo na našem prvním rande a u vzrostlé vrby jsem se slzami v očích poklekl,“ svěřuje se Lukáš (41) z Berouna.

„Zakládám si na maličkostech a stejně tak jsem si počínal i se zásnubami. Exotická dovolená, večeře na pláži při západu slunce, vůně oceánu a jen my dva. Z cesty se Natálie vrátila s pozitivním těhotenským testem, takže se svatba odkládá,“ směje se Martin (33) z Prahy.

„Laura se mnou prožila náročné období, kdy jsem se propadl do dluhové pasti a dost dlouho jsem žil od výplaty k výplatě. Koupil jsem jednoduchý zlatý prstýnek se zirkonem, uvařil večeři a vyjádřil se. Nemohl jsem se rozhodnout lépe,“ vzpomíná Dominik (31) z Ostravy.

Správný čas

Vše si důkladně promyslete, dejte emoce stranou a snažte se na žádost o ruku pohlížet jako na první krok k manželství. Můžete si o tom pochopitelně popovídat s dobrým kamarádem nebo vašimi rodiči, avšak břímě zodpovědnosti bude jen na vás dvou. Pokud cítíte, že společně zvládnete snad cokoliv, pokračujte k dalšímu bodu.

Jak vyzrát na prsten?

Zásnuby: Manuál pro muže
Foto: Unsplash.com

Zásnuby se neobejdou bez zásnubního prstenu. Vybírejte s náskokem, ať máte dostatek času objevit ten nejkrásnější. Vzpomeňte si na to, jaký styl vaše milá preferuje. Některé ženy milují jednoduchost, jiné nadchne zdobnost a větší koncentrace třpytivých kamínků. Nejste si jisti výběrem? Požádejte o pomoc její rodinu, nejlepší kamarádku nebo sestru. Jistě vám rádi poradí k největší spokojenosti obdarované. Znají ji totiž moc dobře.

V případě, že máte v rámci zásnubního prstenu speciální přání, je potřeba oslovit zlatníka nejlépe s měsíčním předstihem. Než se vydáte na sjednanou schůzku, ujasněte si vaši představu, přineste s sebou ukázku toho, jak by měl prsten vypadat a samozřejmě nezapomeňte zjistit správnou velikost.

Jen těžko budete své nastávající měřit prsty s průhlednou výmluvou, raději přeměřte její často nošené prsteny a naměřený průměr si pečlivě poznamenejte. Doporučujeme vycházet z kroužku, který si navléká na prsteníček levé ruky, kde se zpravidla zásnubák nosí. S případným zmenšení nebývá žádný problém, mnoho klenotnictví je nabízí v rámci nákupu zcela zdarma. Pokud si však nejste jistí, pořidte raději větší velikost. Již hotové prsteny totiž následně zvětšovat nelze. Nezapomeňte rovněž šperk řádně schovat, ať vaše přítelkyně na dárkovou krabičku nenarazí třeba při běžném úklidu.

Pořídili jste poměrně nákladný zásnubní prsten? Neváhejte si ověřit, zda se vaše pojistka domácnosti vztahuje i na pořízené šperky, jejich poškození, ztrátu či krádež. V současné době rovněž existuje možnost zřídit speciální pojištění přímo na daný šperk.

Žádost promyslete kreativně

Zásnuby: Manuál pro muže
Foto: Unsplash.com

Muži nejčastěji volí večeři při svíčkách, avšak variant je nespočet. Prsten můžete ukrýt do dezertu, oblíbeného Kinder vajíčka, nebo ho navléknout na prst partnerky, zatímco bude ještě spát. Můžete si být jistí, že na takové ráno nezapomene po celý život. Jste rodinný typ? Pak do restaurace pozvěte jak vaše, tak snoubenčiny rodiče. V tomto případě musíte ze slušnosti prvně požádat o ruku její matku s otcem a poté až vaši vyvolenou.

Inspiraci naleznete také v romantických filmech. Pokud vás sužuje tréma už jen při samotném plánování, určitě si to s náročnou realizací zbytečně nekomplikujte. Kytice, večeře a vaše vyznání spolu s pokleknutím a všeříkající otázkou budou zcela dostačující.

Jakmile promyslíte program zásnub, sepište si, co vše musíte zařídit, naplánovat a zajistit. Pak přichází na řadu správné načasování. Vytvořte si harmonogram a nenápadně se informujte na partnerčiny plány, ať nezjistíte, že páteční podvečer stráví u kadeřnice. Nemůžete se časově sladit nebo máte obavy, že vám někdo nebo něco překazí váš záměr? Naplánujte si pro jistotu společný wellness víkend.

S čím se vyplatí počítat?

Zásnuby: Manuál pro muže
Foto: Unsplash.com

Čím méně lidé z vašeho okolí bude o vašem záměru vědět, tím lépe pro vás. Chcete přece mít jistotu, že nikdo nic neprozradí.

Promyslete si to, co vše máte v úmyslu milé sdělit. Nezapomeňte na důvody, proč s ní chcete strávit celý život, v čem vám imponuje a co na ni zbožňujete. Slzy radosti a dojetí na sebe nenechají dlouho čekat. Pravděpodobně se rozkutálí po tváři i vám.

Prvně informujte rodinu až po té radostnou novinu oznamte na sociální síti.

Oslavujte, užívejte a tešte se na plánování veselky. Nezapomeňte na to, že svatba by měla proběhnout do roku od žádosti.

Nápady, jak vaši milou požádat o ruku!

  • Zásnubní prstýnek šikovně ukryjte do Kinder vajíčka. Chce to trochu zručnosti, ale stojí to za to!
  • Oblíbenou italskou komedii Prázdniny v Římě máte společně zhlédnutou snad několikrát? Prožijte prázdniny v Římě a u fontány di Trevi či na Španělských schodech poklekněte a vyznejte se z lásky. Jen nezapomeňte na tu zcela zásadní otázku.
  • Do mnohostránkové knihy vyřízněte otvor pro kroužek s diamantem a nadšené čtenářce literární klenot darujte.
  • Oba vás baví geocaching? Bezpečně krabičku s prstenem uschovejte na nedaleké místo, sdělte partnerce veškeré indicie a nechejte ji, ať ryze osobní „kešku“ sama otevře.
  • Zatímco budete na pláži stavět hrad z písku, nepozorovaně do cimbuří zasaďte prsten a čekejte na objevení.
 
 

Přečtěte si více