Jak správně pečovat o snubní prsten
Stoprocentně účinný návod, jak pečovat o lásku v manželství zatím nikdo nevymyslel. Symbolem této lásky je váš snubní prsten, nebo pokud vás svatba čeká – váš zásnubní prsten. Stejně jako o vztah by se i o kroužek, který má naznačovat nekonečnost lásky, mělo správně pečovat. Co dělat a naopak – kterým „pečujícím“ úkonům se vyhnout?
Prstýnek zdobí ruku každý den a při našich každodenních činnostech je vystavován mnoha vlivům. Právě proto se zásnubní a snubní prsteny vyrábí z ušlechtilých, odolných a trvanlivých materiálů, které běžný provoz vydrží a stále budou vypadat skvěle. Nicméně - o všechny věci, na kterých nám záleží, bychom se měli správně starat a totéž platí i o prstýncích. Jak to udělat, aby prsten zůstal krásný, jiskřivý a neztrácel na své kráse?
Strávili jste hodiny, dny a možná i měsíce vybíráním toho nejkrásnějšího prstenu. Určitou pozornost mu věnujte i po svatbě. Jen tak zabráníte tomu, aby se jeho krása vytratila.
Pojištění cenností
Nejcennější prsteny se vyplatí pojistit. Nezapomeňte, že např. briliantový prsten mění svou hodnotu – většinou stoupá. Dbejte na to, aby pojistné částky byly aktuální a neváhejte vše překontrolovat.
Nesundávat
Možná zejména ze začátku, než si na prsten zcela zvyknete, budete mít tendenci si jej sundávat - ale to zásadně nedoporučujeme. Riziko, že prsten někde zapomenete (zejména na veřejných místech) je veliké. Jedinou situací, kdy bychom měli prsten sundat, je manipulace s chemikáliemi nebo s agresivními čisticími prostředky. V takovém případě může dojít k poškození prstenu i porézních drahokamů. Např. smaragdové prsteny jsou na působení chemikálií velice citlivé. Obecně bychom prsten neměli vystavovat extrémním podmínkám a velké mechanické zátěži.
Běžné čističe
Na běžné čističe zapomeňte. Agresivní chemikálie by mohly prsten poškodit a ani běžné domácí recepty se pro péči o prsteny a drahokamy nehodí. Ani osvědčené čištění teplou vodou s přidaným alkoholem, zubním kartáčkem nedoporučujeme. Nejšetrnější způsob je nechat prsten vyčistit a ošetřit u klenotníka. Toto čištění pro svůj prsten naplánujte pravidelně – jednou do roka. Klenotník také překontroluje, jestli umístěný drahý kámen je stále dobře zajištěn a jestli se neuvolňuje z podkladové plošky. I minimální trhliny totiž mohou být příčinou většího poškození nebo uvolnění kamene. Neriskujte a dopřejte prstýnku správnou péči.