Marriage Guide online

Jak správně vybrat zásnubní prsten

Text: Michaela Vadová

PR text Zásnuby nejsou povinný rituál, ale patří k těm okamžikům, na které se nezapomíná …zvláště pak, pokud správně vyberete zásnubní prstýnek.

Jak správně vybrat zásnubní prsten
Foto: Lukáš Rýdl

Máte před sebou zásnuby? Pro ženu to bývá nezapomenutelná a velice romantická chvíle, o které sní od prvního okamžiku, co podobné momenty zahlédla ve filmech. Pro muže tato chvíle – respektive příprava této jedinečné chvíle, může být a ruku na srdce – většinou bývá dost náročná. Ať už jste se rozhodli zásnubním prstenem svou lásku překvapit, nebo se pustíte do vybírání překrásného šperku spolu, přečtěte si následující užitečné rady.

Žádost o ruku

Zásnubám podle společenských pravidel většinou předchází návštěva rodičů nevěsty, které budoucí ženich požádá o její ruku. Tento způsob volí většinou ti, kdo chtějí zásnuby uspořádat jako malou či velkou slavnost. Nezapomeňte, že vrcholem zásnub je zásnubní prstýnek a pokud chystáte velkolepé zásnuby, měl by i vybraný šperk stát za to… Pro chystané zásnuby, které možná plánujete společně, můžete společně vybrat zásnubní prsten. Ztratíte tak velký moment překvapení, ale v mnohém budete mít jednodušší práci.

Naopak, romantické překvapení ve dvou skýtá úplně jiná úskalí. Musíte vystihnout ten pravý moment, krásné prostředí a především vybrat ten pravý, dokonalý prsten, o kterém vaše vyvolená tajně sní…a to není zrovna lehký úkol.

Vybírání prstenu

Odložte stres a užijte si vybírání. Velikost a styl – to jsou hlavní parametry, ve kterých při vybírání zásnubního prstýnku musíte mít jasno. Co se velikosti týče, pokuste se tajně najít v její šperkovnici prsten, který ji dokonale sedí. Se zjištěním velikosti vám může pomoci také kamarádka. Prsten by měl sedět výborně. Také záleží na tom, jestli je určen na prst pravé nebo levé ruky – pamatujte, že prsty nejsou stejné.

Máte-li k dispozici prsten z levého prsteníčku, změřte šuplerou jeho vnitřní průměr. Nejběžnější velikost je 51-53.

Pamatujte, že finální velikost zásnubního prstenu lze dodatečně upravit a to jak zvětšit, tak zmenšit.

Jaký bude?

Volte nadčasový šperk, který podtrhne osobitý styl partnerky. Nejprve se zamyslete nad tím, jaké prsteny a šperky nosila vaše partnerka dosud. Má ráda žluté zlato nebo raději preferuje bílé zlato či stříbro. Stříbřité tóny nabídne bílé zlato nebo platina.

Drahé kovy

Nejoblíbenějším a nejznámějším drahým kovem pro výrobu snubních prstenů je bezesporu zlato. Přirozeně má žlutou barvu, ale kvůli estetickým účelům se do něj přidávají příměsi, které barvu mění. Kromě barvy nás zajímá ryzost zlata, která se udává v karátech. Ryzí zlato má 24 karátů. Zlato žluté barvy s méně karáty, které se používá na výrobu prstenů, značí obohacení o měď a stříbro.

V současnosti nejpopulárnějším kovem je bílé zlato. Snubní a zásnubní prsteny tvoří slitina zlata, zinku, stříbra, palladia a v některých případech niklu.

Platina patří mezi ideální materiály, pro výrobu snubních a zásnubních prstenů. Krása vysoké bělosti, stálost kovu i houževnatost tvoří dokonalou kombinaci.

Kdo chce ušetřit, může si vybrat z prstenů z palladia. Tento kov je příbuzný k platině, podobá se bílému zlatu, ale šperky mívají o něco tmavší odstín. Palladium je levnější, než platina, ale prsteny mají hypoalergenní vlastnosti a neztrácí na své přirozeně světlé barvě.

Stříbrné prsteny patří k nejlevnějším. Prsteny se vyrábí i ze slitiny stříbra a mědi, protože jinak by samotné stříbro mohlo černat. Stříbro je měkčí a méně trvanlivý kov a při každodenním nošení se mohou projevit jeho nedostatky.

Nabídka je široká, ale z mnoha krásných šperků si zajisté vyberete ten pravý… a pokud ne, nakreslete si svou představu a nechte si prsten vyrobit na zakázku.

 
 

Přečtěte si více