Marriage Guide online

Diamant nebo zirkon, jak se rozhodnout?

Text: Denisa Holanová

V případě nákupu prstenu ozdobeného kamenem před vámi bude vždy stát naprosto zásadní volba: Pořídit si diamant nebo zirkon? Jaké jsou výhody a nevýhody obou variant?

Diamant nebo zirkon, jak se rozhodnout?Zobrazit galerii (4)
Foto: pixabay.com

Co je to diamant

Nejprve je nutné si ujasnit, co vlastně zirkon (správně kubický zirkon) a diamant je. Z rozdílného původu vyplývají i odlišné vlastnosti projevující se ve využití kamenů ve špercích. Diamant je přírodní minerál a z chemického hlediska se jedná o krystalickou formu uhlíku.

Úplně nejtvrdším minerálem není, pořád mu ale můžeme podle Mohsovy stupnice tvrdosti přiřadit tvrdost výraznou. Jedná se o vysoce cenný minerál. Jeho kvalita a cena se určují podle hmotnosti, barvy, brusu a čistoty. Diamanty tak jsou přírodní a velmi cenné. Řádově bychom mohli říci, že diamantový prsten vás přijde na několik desítek tisíc.

Výslednou cenu přirozeně ovlivňuje i kov, do kterého se kámen vsazuje. Nejdražší je platina, naopak jen řídce se setkáte například se stříbrným prstenem. Do levných kovů se diamanty nezasazují, vzhledem k tomu, že by to nevypadalo dobře a již zmiňované stříbro je také poměrně málo odolné. Smysl by postrádal také opačný postup: Zasazení levného zirkonu do například zmiňované dražší platiny.

Co je to zirkon a v čem se liší od diamantu

Jaký je rozdíl mezi diamantem a zirkonem
Jaký je rozdíl mezi diamantem a zirkonem | Foto: pixabay.com

A právě vysoká pořizovací cena, která z diamantových prstenů činí pro mnoho lidí nedostupnou záležitost, vedla k vytvoření umělé alternativy – zirkonu. Někdy se mu také přezdívá umělý diamant. Na první pohled vypadá podobně jako jeho přírodní protějšek a ve šperkařství se hojně využívá. Cena je také o poznání příznivější, za několik tisíc můžete prsten se zirkonem mít doma i vy.

Rozdíl v nákupu snubního prstenu (nebo jakéhokoli jiného) nepozná jen vaše peněženka. Zirkon se od diamantu liší především tzv. indexem lomu světla. Diamant ho má vysoký, což způsobuje, že se na pohled nádherně třpytí. Pozor, neměl by se ale třpytit duhovými odlesky. Pak se pravděpodobně o pravý diamant nejedná. Jde o jednu z metod, jak se i laik může pokusit odhadnout, jaký kámen má před sebou, jestliže se na něj detailněji zaměří.

Lesk se podporuje i výbrusem. Broušený diamant se nazývá briliant. Měl by mít 57 faset neboli zbroušených plošek. Jen tak lze zajistit optimální průchod světla kamenem, což se navenek projeví právě okouzlujícím třpytem.

Rozdíl není jen v ceně

Diamant nemusí být jen čirý
Diamant nemusí být jen čirý | Foto: pixabay.com

U čerstvě zakoupeného prstýnku se rozdíly rozeznávají hůře, zejména pokud je kámen jen malý. Řada snoubenců se tak nechá zlákat. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o šperky nesoucí určitou trvalou hodnotu, předpokládá se, že je žena bude nosit zbytek života. A za čas už rozdíl mezi diamantem a zirkonem poznáte, v čase o svůj lesk kámen přijde. Tento proces se nedá žádným způsobem napravit. Zirkon je totiž materiálem měkkým a o lesk tak kámen připraví postupem času drobná poškození jako škrábance.

Diamantový prsten naproti tomu lze vnímat nejen jako výdaj, ale naopak jakožto investici. Může se stát rodinným klenotem s tradicí, svou nádheru je schopen si uchovat po generace. Nemusíte se ani bát toho, že by snad vyšel z módy. Zejména to platí o bezbarvé variantě, kterou si klenotníci cení nejvíce.

Diamanty ovšem existují ve velmi široké barevné škále díky rozdílnému chemickému složení. V přírodě se tak vyskytují diamanty žluté, růžové i velmi vzácné červené. Dosáhnout rozličného spektra barev lze i u zirkonů, a to díky příměsi různých kovů.

Podle čeho se hlavně rozhodnout

Podle čeho prsten vybírat?
Podle čeho prsten vybírat? | Foto: pixabay.com

Přirozeně se láska nedá poměřovat na peníze a žádný prsten nemůže vyjádřit hloubku citu. Tradice praví, že muž by měl za prsten pro svou snoubenku utratit trojnásobek platu. Určitě je na místě se řídit na prvním místě nikoli jen cenou, ale hlavně tím, aby byl prsten vybrán s láskou pro konkrétní ženu tak, aby se jí líbil a hodil se k ní.

Ani snubní prstýnky si nebudete kupovat primárně kvůli ohromování svých známých vysokou cenou. Jestli tak zvolíte prsten se zirkonem či s briliantem, to záleží spíše na vašem vkusu i na finančních možnostech. Shodnete-li se v páru na skromné veselce, v níž budou prstýnky hrát spíše symbolickou roli, nelze proti tomu nic namítat.

Jak o šperky pečovat

O každý šperk bez rozdílu je také nutné se správně starat. Ani diamanty nejsou naprosto nezničitelné: Sundávat byste šperk měla před uklízením a nechoďte se s ním ani koupat. Rovněž odložte prstýnek při sportu. Když šperk neplánujete nosit, uschovejte ho do šperkovnice, a to odděleně od jiných klenotů. Diamant se může poškrábat od jiného diamantu. Zhruba jednou za půl roku byste měla zavítat do klenotnictví, kde šperk zkontrolují. To je důležité zejména proto, aby nedošlo k uvolnění tzv. korunky, která kámen drží. Hrozí pak, že byste jej mohla ztratit.

Zvláště pak popsané rady platí pro méně odolné zirkony. Jejich velkým nepřítelem je navíc i sluneční záření. Kámen jeho vlivem ztrácí lesk.

 
 

Přečtěte si více