Marriage Guide online

Jak vybrat šperky, které budou s vámi dokonale ladit

Text: Michaela Vadová

Máte už vybrané svatební šaty, ale stále se vám zdá, že to ještě není úplně ono? Dokonalý vzhled zaručí správný výběr doplňků, a to především šperků. Možná jste si představovala už jako malá, že budete na svatbě jako princezna s korunkou, náušnicemi, náhrdelníkem a třpytivým náramkem. Někdy je ale lepší nechat si s výběrem šperků poradit, abyste nakonec spíše než jako nevěsta nevypadala jako přezdobený vánoční stromeček. Jak si tedy vybrat ten správný šperk?

Šaty a šperky musí jít dohromady

Při výběru šperků je důležité především to, aby ladily se svatebními šaty. Proto je vždy nutné vybírat je až ve chvíli, kdy víte, jaké šaty budete mít. Nejlepší je zkoušet šperky přímo ve svatebních šatech, protože ihned vidíte, jak například náhrdelník vypadá ve výstřihu, případně jestli není vzhledem ke stylu šatů příliš extravagantní atd.

Pokud máte vybrané spíše jednodušší šaty, nemusíte se bát sáhnout po výraznějších špercích, které i strohou róbu dokážou proměnit v oslňující model. Naopak pokud jsou vaše šaty hodně zdobené, se šperky to nepřehánějte. Šaty samotné už vlastně jakýmsi šperkem jsou, a tak jeden vhodně zvolený kousek bude působit jako pověstná třešnička na dortu. Stejně tak přítomnost bohatého závoje snižuje počet šperků, které je potřeba obléknout.

Platí tedy úměra, že čím jednodušší svatební šaty, tím větší množství šperků si můžete dovolit. Jestli si ale nejste jistá, kolik šperků se k typu vašich šatů hodí, řiďte se základní radou, že méně někdy znamená více.

Šperky by také měly s šaty barevně ladit. Pokud tedy nemáte šaty tradičně čistě bílé, snažte se, aby si barvy odpovídaly. V bílých šatech máte výběr svobodnější. Jestli nechcete šperky v neutrálních barvách, může se váš výběr odvíjet třeba od barvy svatební kytice, nebo líčení.

Zlato versus bižuterie

V současnosti je nejoblíbenějším typem šperků bižuterie. Jedná se především o výrobky z korálků a perliček. Jejich výhodou je, že nejsou tak drahé jako šperky z vzácných kovů. Podle velikosti komponentů, ze kterých jsou vytvořené, mohou doladit všechny typy šatů. Velké korálky a perly se skvěle hodí k jednoduchým šatům, menší naopak jemně doladí šaty bohatší.

Stále oblíbené jsou také šperky z drahých kovů, především zlata a stříbra. Hitem posledních let je bílé zlato, které se díky své neutrální barvě může stát doplňkem kterékoli nevěsty. Své místo na výsluní si také začínají získávat šperky platinové. Šperky z těchto materiálů vyžadují vyšší finanční investici, ale pokud jste zvolila luxusní svatbu, neměla byste šetřit ani na špercích. Bižuterie by v tomto případě mohla působit lacině.

Šperky z pravých perel patří k těm nejelegantnějším. Pokud máte například šaty ozdobené perličkami, budou pro vás tou nejlepší volbou. Stejně tak, jste-li romantický typ. Nezapomeňte, že perly jsou k dostání v různých barevných variacích, takže se hodí i k jiným než jen bílým šatům. A jestli netrváte na tom, aby byla perla pravá, můžete ušetřit koupí bižuterní náhražky, u které na první pohled nikdo nepozná rozdíl.

Náhrdelníky

Při volbě náhrdelníku musíte zohlednit tvar výstřihu vašich šatů. Každému typu výstřihu totiž sluší jiný náhrdelník. Pokud máte šaty s výstřihem do „Vé“, zvolte delší náhrdelník, který bude tvar výstřihu kopírovat. Tímto způsobem opticky prodloužíte krk. Korzetové šaty dovolují nošení výrazného šperku, protože odhalují velkou část těla, na kterém dobře vynikne. Nemusíte se bránit ani širokým náhrdelníkům, protože je nebude zakrývat žádné oblečení. Ideální variantou je, pokud máte šaty s kulatým výstřihem. V takovém případě záleží na jeho hloubce, ale obecně platí, že kulatým výstřihům sluší všechny délky náhrdelníků.

Náušnice

Jak vybrat šperky, které budou s vámi dokonale ladit

Při výběru náušnic berte v potaz tvar vašeho obličeje. Ženám s kulatým obličejem sluší náušnice delšího typu, protože obličej opticky protáhnou. Naopak širší typy náušnic, které obličej opticky rozšiřují, jsou vhodné spíše pro ženy s malým, nebo úzkým obličejem. Dlouhovlasé ženy mohou zvolit větší náušnice, ženy s kratšími vlasy spíše menší.

Ozdoby do vlasů

Ozdob do vlasů existuje velká spousta. Od jednoduchých třpytivých vlásenek, přes perlové spirály a korunky až po květinové pásy, které si můžete vetknout do vlasů. V tomto případě záleží především na výběru účesu a o vhodných doplňcích rozhodne váš kadeřník. Pokud ale budete mít závoj, výraznějším vlasovým šperkům se vyhněte, stejně by nebyly vidět.

Náramky

Náramek často patří do páru s náhrdelníkem. Pokud tedy chcete jak náhrdelník, tak i náramek, nesnažte se kombinovat několik různých stylů. Snažte se, aby k sobě oba dva šperky stylově ladily.

Nejjednodušším postupem při výběru šperků je začít náhrdelníkem, protože u toho bude nejvíce záležet, jak si sedne se střihem šatů. Potom už se stačí držet jednoho stylu, nebo nejlépe pořídit šperky jako soupravu.

Rada na závěr

Mějte na paměti, že výběr šperků v konečném důsledku záleží na vás. Pokud se ve šperku necítíte dobře, nemá cenu se přemáhat, ani kdyby sebevíc ladil k šatům. Správný šperk by měl především podtrhnout vaši osobnost. Jste-li spíše romantická duše, zvolte jemné šperky. Naopak pokud jste ráda středem pozornosti, nebojte se sáhnout po extravagantnějším kousku. Jestli jste s výběrem šperků pořád na vážkách, vězte, že v každém svatebním salonu vám doporučí šperky přímo na míru.

 
 

Přečtěte si více