Jak vybrat vhodné snubní prstýnky
„Poklekl přede mnou na kolena a navlékl mi prstýnek…“ Právě takhle začíná nejeden příběh nastávající nevěsty. Snubní prstýnky jsou jedním z nejdůležitějších milníků nadcházející svatby. Jak ale vybrat ty pravé?
V současné době se čím dál tím víc objevují páry, které přesto že spolu žijí na takzvanou „psí knížku“, navlékají si vzájemně prstýnky. Ty jsou totiž symbolem, že ti dva k sobě prostě patří. Snubní prstýnky už tedy nejsou výsadou jen novomanželů. Ať tak či tak, v každém případě je důležité umět si správně vybrat.
Rozhodujícími parametry může být cena, design, druh kovu, barva tvar i velikost. V současné době jsou nejvyhledávanější prsteny z bílého zlata, či v kombinaci žlutého a bílého. Dámy také rády zdobí své prsty drahými kameny, pánové naopak dávají přednost jednoduché klasice. Některé páry zase touží vlastnit originály podle vlastního návrhu. Zlatnické dílny takovým požadavkům vycházejí vstříc. Výroba takových kousků je však časově i finančně náročnější.
Investice dle vlastního uvážení
Ceny prstenů se značně liší, stejně jako klientela. Mladé páry upřednostňují levnější prsteny z oceli, starší si naopak potrpí na varianty zlata či šperk posázený brilianty, ty mohou stát až několik desítek tisíc. Mladší si podle šperkařů rádi nechávají do ocelových kroužků vrýt nějaký symbol či slovo, co partnery vystihuje. V takových případech se dá brát v úvahu, že se prstýnky časem vymění.
Trendem současné doby jsou jednoznačně barevné variace a kamínky. Muži však jsou střídmější a dávají přednost „obyčejným“ lesklým či matným kroužkům. Proto se dělají prsteny ve variantách pro oba, a sice pro dámu s briliantem, pro pána prostý kroužek ve stejném provedení.
Dokud nás smrt nerozdělí
Že mají být stejné svatební prstýnky na rukou manželů až do konce života je podle zlatníků přežitek. Naopak, čím dál tím víc si partneři rádi nacházejí příležitosti prsteny obměnit. Pro mladý pár proto nemusí být svazující výběr materiálu a zdobení. Mohou klidně dát průchod své kreativitě a v pokročilém věku vyměnit třeba ocel za zlato.
Manželé Fryčovi oslavili v létě dvaceti pěti leté výročí svatby, takzvanou stříbrnou svatbu. K té příležitosti si pár pořídil nové prsteny. „Měli jsme obyčejné zlaté, které jsme tehdy volili podle našich finančních možností,“ popisuje Ilona Fryčová. „Manžel prsten ztratil, tak jsme se rozhodli nechat si udělat nové.“ Zvolili kombinaci zlaté a stříbrné, na památku stříbrné svatby.
Aby přesně padl
V neposlední řadě je důležité vybírat také podle tvaru ruky. Drobnější ruka si může dovolit pompéznější prsten posázený brilianty. Krátkým prstům rozhodně nebudou slušet široké prsteny. Majitelé větších rukou s dlouhými prsty mohou naopak vybírat mezi většími a širšími šperky.
Stejně jako o manželský vztah je důležitá i péče o prstýnky samotné. Ať už tedy nakonec zvolíte klasický zlatý kroužek, či prsten se zasazeným drahým kamenem, je důležité ho nechat čas od času vyčistit. Matnější kov se totiž časem vyhlazuje, lesklý naopak zmatní. I to se však dá spravit v odborných servisech, kde prsteny nabydou zpátky svou původní podobu.