Jak se rodí snubní prsten u Lukáše Rýdla
PR text Než se dostane k Vám na ruku, prochází strastiplnou cestou. Žárem, tlakem, vakuem i chladivým olejem. Je řezán, svářen, broušen a leštěn. Kupodivu není řeč o žádném technickém výrobku, jak by se mohlo z úvodních slov zdát. Mluvíme tady o zásnubním prstenu. Takovém, který už možná sama nosíte na levém prsteníku. Nebo se možná pro Vás ten pravý teprve rodí.
Snubní prsten je symbolem věrnosti a spojení dvou lidí. Jeho kruhový - nikde nekončící ani nezačínající tvar vyjadřuje nekonečnou a věčnou lásku dvou zamilovaných, kteří se rozhodli jít životem společně. Tradice nošení prstenu na levé ruce pochází z Egypta, kde tamní obyvatelé věřili, že žíla levé ruky je přímo spojena se srdcem a zpočátku byly nošeny jen ženami. Až ve 20. Století se tento zvyk přenesl i na mužskou část naší populace.
Jak ale v dnešní době takový zásnubní prsten vůbec vzniká? Čím vším musí projít, než bude připraven ozdobit váš levý prsteník svým leskem? Pojďte se s námi podívat na jeho cestu od pouhé myšlenky až po chvíli, kdy jej skutečně budete moci navléknout na prst.
A jak že se takový prsten vůbec rodí? Jak vzniká ta blýskavá krása? Vše začíná u nevzhledné trubky ze zlata, která na první pohled není moc odlišná od docela obyčejné- železné. Z té zručný zlatník uřízne kroužek veliký a široký přesně tak, aby odpovídal Vašemu přání. Je-li prsten z několika druhů materiálů, pak se kroužků uřízne víc a následuje proces, v kterém jsou kroužky spojovány k sobě tak, aby se už nikdy neoddělili.
Pro představu vezměme třeba prsten z bílého zlata, který je z obou stran lemován zlatem žlutým. Zkušený řemeslník poté, co odřízne tři kroužky, které zatím vypadají naprosto obyčejně a nevzhledně, téměř jako matička z dílny instalatéra, tak tyto tři části nejprve provizorně spojí k sobě precizním ručním svářením. Poté vloží tento polotovar, který bude jednou nádherným prstenem zdobící Vaši ruku, do mašiny velké jako sušička. Tento stroj umí prsten slisovat ohromnou silou díky vysoké teplotě a vakuu, které vytváří a jednotlivé kroužky se tak staví dohromady. To zaručí, že už se nikdy neoddělí.
Teď už tedy máme tříbarevný kroužek, pořád ale ještě vypadající poněkud „humpolácky“ a neupraveně. Teď přichází na řadu další stroj. Už je poněkud větší, pořád by se ale vešel místo vašeho jídelního stolu. Sem se prsten upevní do svěračů a za neustálého chlazení olejem je ořezán a zúžen do tenounké podoby, kterou už bude mít finální šperk.
Prsten už je tedy přesné velikosti, tloušťky i barvy. Práce na tomto kousku z vaší šperkovnice ale zdaleka nekončí. Ještě je potřeba vtisknout mu drobnou rytinu. Vlnku, která obíhá prsten kolem dokola a dodává mu onen vzhled výjimečnosti. Tady přichází na řadu laser. Opět stroj velký jako kuchyňská linka, který dokáže na zlatém kroužku vytvořit jemnou zdobnou rytinu. Mimo jiné právě tento stroj umí na vnitřní stranu prstenu na věky zapsat i váš vlastnoruční podpis, bude-li to vaším přáním.
Teď už tedy prsten vypadá docela hezky. Je upravený, ozdobený, pořád mu ale něco chybí. V tomto okamžiku končí práce velkých strojů a přicházejí na řadu mistři ve svém oboru. Zlatníci, kteří svým uměním dovedou prsten k dokonalosti. Nejprve jemným pilníčkem zbrousí všechny nedokonalosti, které mohl ponechat při vypalování laserem na šperku mohutný stroj. Do dokonale hladkého povrchu pak zasazují zirkony, či diamaty, podle vašeho původního přání. I tady totiž máte, jakožto zákazník, možnost zvolit velikost, barvu i tvar vsazovaného kamene.
Nyní už je cesta vašeho zásnubního prstenu téměř u konce. Už zbývá jen onen vytoužený zlatý kroužek přeleštit na leštičce, která mu dodá finální oslnivý lesk. Na úplný závěr je ještě celý mistrovský kousek naposledy překontrolován, zda je vše, jak má být, a po usazení do dárkové krabičky je odeslán na prodejnu, kde si jej budete moc vyzvednout do tří dnů od objednání.