Marriage Guide online

Když drahý kov nahradí bižuterie, aneb šperky v light variantě

Text: Pavla Dočkalová

Když se řekne svatební šperky, každého okamžitě napadnou snubní prstýnky. Jejich výběru se věnuje velká pozornost, nákup se realizuje několik měsíců dopředu a na karátech se obvykle vůbec nešetří. V posledních letech zažívají renesanci i zásnubní prstýnky, které muži ženám navlékají při žádosti o ruku. Ani tím ale záběr svatebních šperků zdaleka nekončí.

Když drahý kov nahradí bižuterie, aneb šperky v light variantěZobrazit galerii (5)
Foto: pixabay.com

Náhrdelníky, náušnice, náramky. Tohle vše do designového vybavení nevěsty rozhodně patří. Hodit se „do gala“ není pouze záležitostí oděvnictví a dekorativní kosmetiky. Ani nejlepší návrháři světa si prý bez doplňků ze zlatnických dílen nevystačí. A nebo že by přece?

Zdařilé alternativy

Není žádný pochyb, že kompletní sada šperků pro nevěstu ze zlata, briliantů, diamantů nebo pravých perel by přišla na deseti tisíce. Jak tedy dostát svým představám o dokonalé vizáži a nezruinovat u toho rozpočet? Zdařilou alternativou, která je od originálů k nerozeznání, jsou šperky ze slitin kovů a bižuterie. Oblíbené jsou pro svou nápaditost, kreativitu a především nízkou cenu. Jejich jedinou nevýhodou je krátkodobější trvanlivost, kdy užité kovy mohou podléhat oxidaci a měnit své zabarvení. Stejně tak není garance stálosti barevných sklíček, které nahrazují drahé kameny.

(Zá-) snubáky v light verzi

Když drahý kov nahradí bižuterie, aneb šperky v light variantě
Foto: unsplash.com

Nebude žádnou revolucí, pakliže pořídíte zásnubní a snubní prstýnky vyrobené ze stříbra, titanu, platiny nebo dokonce chirurgické oceli. Právě poslední jmenované jsou velmi žádaným artiklem pro svou pevnost a nízkou cenu. Prstýnky bývají doplněné o „light kamínky“. Takzvané zirkony jsou velmi módní. Fantazii se meze nekladou, a tak lze doslova na jeden „klik“ pořídit v e-shopech prstýnek decentní, stejně jako extravagantnější. Jediným kritériem ve výběru je správná velikost, tudíž je třeba změřit obvod svého prsteníčku a nebo průměr běžně nošeného prstenu, přičemž velmi dobře umí posloužit i virtuální šablona, ke které se běžně užívaný fyzicky prstýnek přiloží.

V kvalitě materiálu netřeba hledat žádné složitosti. Chirurgická ocel je stabilní slitinou železa, uhlíku a chromu. Některé druhy mohou obsahovat i nikl, který je ale obecně považován za alergen a spoustě lidí může vyvolat zdravotní problémy, jako je například svědění. Šperky vyrobené z chirurgické oceli mají vysokou odolnost vůči polámání nebo poškrábání, mají antikorozní povrch a ve variantě bez niklu s vyšší příměsí chromu jsou zcela hypoalergenní.

Srdeční záležitost

Když drahý kov nahradí bižuterie, aneb šperky v light variantě
Foto: unsplash.com

Jak už jsme zmínili, chirurgické prsteny náleží do sekce různorodých variací, které není možno paušalizovat. Některé jsou zdobeny tepáním, jiné gravírovaním, další pak chemickou implementací zirkonů. Vzájemná kombinace několika způsobů zdobení vytváří kreativní skvosty, které mají mnohem širší možnosti, než u tradičních zlatých a stříbrných kusů. Složitější návrhy však vyžadují i větší zkušenosti výrobce, tudíž se mohou odrazit v ceně a potažmo i rychlosti dodání. Fantazii se meze nekladou. V neposlední řadě je ale dobré zmínit jejich náchylnost při koupeli v chlorované vodě, která se zásadně nedoporučuje. Naopak velmi dobře chirurgická ocel obstojí v konfrontaci s UV zářením.

Když drahý kov nahradí bižuterie, aneb šperky v light variantě
Foto: unasplash.com

Inspirací, jaký model zvolit, je nespočet. Velmi módní aktuální záležitostí je prstýnek s osobní modlitbou nebo křivkou EKG, která vyjadřuje tlukot srdce. Naprostým hitem letošní sezóny je model twisted, který je tvořen kombinací barev, doplněný kamínkováním a pískováním. Pro ty, kteří se neradi drží při zemi, je určen model Tricolor, který vyniká svou barevností a nezůstane bez povšimnutí vašeho okolí.

Luxus = 3xN

Náhrdelníky, náušnice, náramky. Ozdoby krku, ušní i zápěstí lze rovněž řešit individuální volbou každého kousku nebo zvolit kompletní sadu. I zde platí zásadní pravidlo, že všechny kusy by měly ladit nejen s ošacením nevěsty a ženicha, ale i s ostatními šperky navzájem. Příliš mnoho prvků, stylů a barev pospolu by působilo kontraproduktivně.

Když drahý kov nahradí bižuterie, aneb šperky v light variantě
Foto: unsplash.com

Sady šperků jsou ideálním způsobem, jak vkusně vyřešit veškeré nároky na okrasu ženy v její velký den. Doporučit můžeme vzájemnou souhru perlí a zirkonů, které udělají z každé ženy tu pravou dámu. Vyšší level okrasných šmuků, které je možné uplatnit i pro budoucí plesové sezóny, pak vidíme v imitaci diamantů a jejich luxusního vybroušení, jež hází odlesky s fyzikálním dopadem světla.

 
 

Přečtěte si více