Marriage Guide online

Odlišné snubní prsteny: Originální řešení současnosti

Text: Alena Klimková

Už dávno pryč jsou doby, kdy nevěsta se ženichem museli mít navlas stejné snubní prsteny. Stále častěji se tak setkáte s novomanžely, kteří na rukou nosí rozdílné prsteny lišící se nejen designem, ale také samotným materiálem. Starší generace vám možná podotkne, že tento přístup odporuje tradici. Dnešní nevěsty a ženichové však na rozdílné snubní prsteny pohlížejí jako na zcela běžnou věc.

Odlišné snubní prsteny: Originální řešení současnostiZobrazit galerii (5)
Foto: Unsplash.com

Identické snubní prsteny odvál čas

Když mají ženich s nevěstou rozdílné snubní prsteny, rozhodně v současnosti nejde o nic zvláštního. Ještě před pár lety platilo, že snubní prsteny novomanželů by měly mít identický design a měly by být vyrobeny se shodného materiálu. V tomto případě však nešlo pouze o tradici. Zlatnictví i samotní výrobci šperků totiž párům nabízeli pouze identické snubní prsteny a neměli ve své nabídce prsteny extra pro muže a extra pro ženy.

Naprosto identické snubní prsteny? Pro spoustu dnešních novomanželů to už neplatí.
Naprosto identické snubní prsteny? Pro spoustu dnešních novomanželů to už neplatí. | Foto: Unsplash.com

Tuto dobu však odvál čas a na levých prsteníčcích mladých manželských párů stále častěji vidíte odlišné snubní prsteny. I na výběru odlišných snubních prstenů však záleží. Jaké kombinace materiálu a designu se k sobě nejvíc hodí?

Alespoň jeden shodný prvek

Snubní prsten je šperk, který budete nosit na levém prsteníčku po dobu fungování svého manželství. Tedy klidně do konce svého života. Při jeho výběru byste proto neměli nic uspěchat a tento šperk si vybrat opravdu s rozvahou. Pokud máte s partnerem na výběr prstenu odlišný názor, nevadí. Každý z vás si může vybrat prsten dle vlastního vkusu.

Co je ale důležité: Tyto snubní prsteny by měly mít alespoň jeden shodný prvek, aby každý věděl, že s partnerem patříte k sobě. Navíc díky tomuto shodnému prvku budete i na svatbě dokonale sladění.

Prsten pro ni vs. prsten pro něj

Abyste byli dokonale sladěni, odlišné snubní prsteny by se měly shodovat alespoň v jednom detailu.
Abyste byli dokonale sladěni, odlišné snubní prsteny by se měly shodovat alespoň v jednom detailu. | Foto: Unsplash.com

Rozhodli jste se, že si s partnerem necháte vyhotovit mírně odlišné snubní prsteny? Pokud chcete, aby byly ze stejného materiálu, máte v zásadě několik možností.

1. Zdobnost vs. jednoduchý styl

Pánové preferují jednoduché a hladké snubní prsteny. Dámskou variantu lze v tomto případě vkusně oživit drahými kameny, a to především brilianty a zirkony. Dámská varianta může být ozvláštněna také dvěma barvami kovu – například kombinací bílého a růžového zlata – a opět doplněna o drahokamy.

2. V hlavní roli jednoduchá linka či pískování

Pánskému snubnímu prstenu v hladkém stylu rovněž sluší jednoduchá linka nebo jednodušší gravírování. Dámské snubní prsteny lze opět doplnit drahými kameny. Na hladkém pánském prstenu se vyjímá rovněž pískování či pískování v kombinaci s leskem. Dámský snubní prsten i v tomto případě oživíte drahými kameny.

3. Užší vs. širší

Dámský snubní prsten by měl působit elegantně, jemně i decentně.
Dámský snubní prsten by měl působit elegantně, jemně i decentně. | Foto: Unsplash.com

Rozdílné dámské a pánské snubní prsteny se často liší také velikostí. Nejde samozřejmě pouze o jejich průměr. Dámské snubní prsteny totiž bývají užší, díky čemuž působí jemně a decentně. Naopak pánské snubní prsteny jsou o něco širší.

Když si muž vybere prsten z levnějšího materiálu

V případě, že budoucí ženich ví, že snubní prsten nebude moci nosit například z pracovních důvodů, vybírá si často prsten z levnějšího materiálu. V těchto případech sahá nejčastěji po stříbrném kroužku nebo jednoduchém prstenu z chirurgické oceli či wolframu. Není to však pouze o penězích. Výše uvedené kovy totiž řada mužů považuje za mnohem mužnější nežli zlato či platinu.

Není výjimkou, že nevěsta naopak ve svůj den D navlékne na ruku snubní prsten vyrobený z dražšího kovu (například bílého zlata) zdobený zirkony či brilianty. Vše zkrátka záleží na domluvě mezi partnery.

Stejné snubní prsteny? Už to není povinnost

Nezáleží, co nosíte na levém prsteníčku. Mnohem důležitější je dodržení slibu, který jste si s partnerem dali.
Nezáleží, co nosíte na levém prsteníčku. Mnohem důležitější je dodržení slibu, který jste si s partnerem dali. | Foto: Unsplash.com

V dnešní době není pro budoucí novomanžele povinností, aby na svůj levý prsteníček navlékli shodné snubní prsteny. Jestli i vy uvažujete nad tím, zda budete mít s partnerem naprosto identické, nebo mírně odlišné prsteny, v obou případech jde pouze o společné rozhodnutí vás obou.

Na druhou stranu myslete na to, že není důležité nosit na ruce shodné snubní prsteny. Mnohem důležitější pro vás je závazek, který jste si dali před oltářem, a touha stát vedle svého partnera po celý život.

 
 

Přečtěte si více