Marriage Guide online

Snubní a zásnubní prsteny – Jak si vybrat ty pravé?

PR text Zásnuby a svatba jsou důležitými životními událostmi. Doprovází je prsteny, které poté budou součástí vašeho života. Proto je dobré jejich výběr nepodcenit a neuspěchat.

Snubní a zásnubní prsteny – Jak si vybrat ty pravé?

Zásnubní vs. snubní prsten. Lidé mají tendenci si tyto dva druhy prstenů plést. Pojďme si jejich rozdíl proto nejdříve vysvětlit.

Zásnubní prsteny

Zásnubní prsten je určen pro zásnuby, kdy muž chce požádat ženu o ruku. Nosí jej pak žena, která se bude vdávat. Zásnubní prsteny jsou většinou ozdobeny drahokamem a nosí se na levém prsteníčku.

Snubní prsteny

Svatba je v životě významným mezníkem. Důležitost tohoto rituálu podtrhuje i výběr snubních prstenů. Ty si novomanželé vyměňují při svatebním obřadu. Nosí jej oba. Většinou se jedná o stejný typ prstenu, liší se pouze velikostí. Finální výběr je ale na každém. Nosí se na levém prsteníčku, přičemž žena si zásnubní prsten poté může navléci na pravý prsteníček, případně si prsten na ruce ponechat spolu se zásnubním – existují varianty, jak oba prsteny na jednom prstu sladit.

Symbolika

Prsteny můžete mít obyčejné a klasické, anebo také nemusíte. Symboliku manželství můžete pojmout po svém a nechat ji promlouvat i skrz prsteny. Existují designy proplétajících kroužků, vygravírované nápisy (nebo třeba datum), otisk prstu nebo další specifické znaky, které váš prsten odliší od tisíců dalších a bude jedinečný a váš.

Materiál

Jedním z nejdůležitějších parametrů je materiál. Druh kovu s sebou přináší celou řadu specifických vlastností. Nejoblíbenější volbou bývá proto žluté zlato, bílé zlato, platina i růžové zlato.

Drahokam

Od finální ceny se odvíjí i typ drahokamu – kamínku. Nejlevnější variantou je tzv. zirkon. Pokud si budete chtít připlatit, sáhněte po briliantu. Na první pohled je sice nerozeznáte, ale po nějakém čase nošení zirkon ztrácí lesk, zatímco brilianty budou stále zářivé. Můžete sáhnout i po perle, rubínu, safíru a dalších.

Povrch

K nejčastějším typům patří hladké a lesklé zpracování prstenu. U tohoto typu ale hrozí častější poškrábání. Variantou jsou i pískované či broušené povrchy, které jsou matné.

Styl

I šperky najdete v nejrůznějších stylech. Ujasněte si proto, jaké tvary, materiály i styly se vám líbí a jaké se líbí vaší partnerce či partnerovi. Prsteny najdete extravagantní nebo minimalisticky jednoduché. Myslete na to, že prsteny budou součástí i vašeho každodenního outfitu. To, v jakých kouscích oblečení trávíte denně čas, vám může napovědět.

Velikost

Velikost je velmi důležitým faktorem. Jak ji zjistit? Poslouží vám třeba jiný prsten, který nosíte, případně který nosí váš partner/partnerka. Ten můžete navléct na svůj prst a tam, kde se prsten zastaví, změřte pomocí provázku obvod.

Cena

Předem si ujasněte, kolik peněz do prstenu chcete investovat. Najdete prsteny samozřejmě v nejrůznějších cenových kategoriích, jejich cena se pak odvíjí od váhy materiálu, druhu kovu, designu i typu drahokamu.

Jak sladit zásnubní a snubní prsten

Snubní a zásnubní prsten můžete sladit a mít je tak v kompletu. Na to je ale třeba myslet už při vybírání zásnubního prstenu, abyste dopředu zjistili, jaké máte možnosti. Těch je ale spousta. Najít ty pravé pak můžete třeba na e-shopu SAVICKI.

 
 

Přečtěte si více