Marriage Guide online

Tajemství ametystu: vše co musíte vědět o tomto drahokamu!

Ametyst je překrásný nafialovělý drahokam, jehož jméno původně pochází z řeckého amethystos = neopojivý – a to protože se věřilo, že má sílu ochránit před opilostí. Dnes už se však jeho původní použití zapomnělo, a slouží už jen jako léčivý kámen, dekorace nebo šperk. V tomto článku si povíme všechna jeho tajemství - jeho původ, naleziště, nebo třeba i jak poznáte jeho kvalitu.

Tajemství ametystu: vše co musíte vědět o tomto drahokamu!

Původ ametystu

Ametyst se řadí mezi fialový typ křemene a svou zářivou barvu získává vlivem železa a dalších minerálů. Díky jeho vzhledu a tvrdosti se už dlouhá staletí používá jako šperk. Již starověcí Řekové ho nosili při sobě jako brož nebo náhrdelník, protože věřili, že chrání před intoxikací. V 16. století tento mýtus dále rozšířil francouzský básník Remy Belleau, který o kamenu napsal báseň "L'Amethyste, ou les Amours de Bacchus et d'Amethyste. “ Podle jeho příběhu kámen získal svou fialovou barvu po tom, co na něj opilý bůh Bacchus rozlil své víno. Dnes už však víme, že na jeho unikátní zbarvení má větší vliv biologie než bohové. Pokud se přesuneme v časové linii do středověku, zjistíme, že i zde ametyst hrál svou roli – byl považován za symbol šlechty díky jeho údajné vzácnosti. A i přesto, že dnes existuje nespočet nalezišť všude po světě, ametyst si stále udržel svou pověst v Tibetu. Zde je totiž považován za posvátný, jelikož k němu měl údajně blízký vztah Buddha.

Ametyst v Česku

I Česko má své naleziště ametystu – historicky to byla lokalita Ciboušov na Klášterecku, ze které pochází ametystové obklady kaplí sv. Kateřiny a Svatého Kříže na hradě Karlštejně a kaple sv. Václava v katedrále sv. Víta v Praze. Mezi další naleziště pak patří Krušné hory, Kozákov v Českém ráji, Chebsko, Jeseníky, Moravský kras a Žďársko a Třebíčsko na Vysočině. Ametysty hráli svou roli i v české historii – některé dokonce můžete najít vložené i ve Svatováclavské koruně.

Ametyst dnes

Dnes se ametyst používá hlavně na dekorace a šperky, a za to vděčí mimo jiné i své roli v horoskopu – je to kámen Vodnáře. Navíc je díky své struktuře a unikátní barvě stále považován za drahý kámen a to i přesto, že po objevení nových nalezišť po celém světě jeho cena zásadně poklesla. To však neznamená, že ametyst je levný doplněk – ba naopak, cena tohoto nejcennějšího, takzvaného “hlubokého ruského” ametystu se pohybuje v deseti tisících korunách.

Šperky z ametystu

Nejvzácnější z ametystů, kromě již zmíněných ruských ametystů, pochází ze Srí Lanky, Brazílie, Dalekého Východu nebo Sibérie. Podle své lokace má pak ametyst i zbarvení, není však zdaleka jednolité. Díky své relativně neobvyklé struktuře obsahuje ametyst záblesky různých barev, a proto je relativně obtížné najít jednoznačně fialový šperk. Tato vlastnost je však považována více za výhodu než omezení, a proto je ametyst stále jedním z nejoblíbenějších šperků. Najdete ho i u spousta prodejců na českém trhu – jako je Klenot TV a jiné. Navíc je i životnost ametystu relativně vysoká při správném zacházení. Hlavní vliv na délku životnosti mají škrábance a vnější oděrky – a proto je důležité se šperkem zacházet jemně, a tím předejít poškrábání. Vysoké změny teploty kamenu také škodí, mohou zavinit popraskání nebo i změnu barvy. Nejjednodušší způsob čištění je pak mýdlovou vodou a hadříkem. Když budete dodržovat těchto pár jednoduchých pravidel, tak by Vám šperk měl vydržet celý život – tak neváhejte, a obohaťte si svou kolekci o nějaký ten ametyst.

 
 

Přečtěte si více