Marriage Guide online

Zvětšení snubního prstenu vs. pořízení nových prstýnků po letech

Text: Alena Klimková

Spoustě manželských párů leží jejich snubní prsteny na dně šuplíku. Často je nenosí proto, že jsou jim tyto nejdůležitější prsteny jejich života malé, anebo jsou zašlé a jejich materiál opotřebovaný. Pokud ani zlatník nemůže změnit velikost prstenu dle požadavků a nedokáže ani navrátit jeho dávnou krásu, často si manželé nechávají vyrobit na zakázku zcela nové snubní prstýnky.

Zvětšení snubního prstenu vs. pořízení nových prstýnků po letechZobrazit galerii (5)
Foto: Pixabay.com

Nejedno manželství si po letech pohrává s otázkou, zda přistoupit k celkové výměně snubních prstýnků. Nejčastěji se rozhodují proto, že jejich původní prstýnky byly z levnějších materiálů, a tak se snáze opotřebovaly. Anebo si manželé chtějí zkrátka po letech dopřát něco lepšího. Někdy si nechávají vyrobit kompletně nové snubní prsteny i proto, že jim zesílily prsty a u jejich původních prstýnků nebylo možné změnit velikost.

Změna velikosti prstenu: Jaké máte možnosti?

Zvětšení snubního prstenu vs. pořízení nových prstýnků po letech
Foto: Pexels.com

Brali jste se v 25 letech a dnes je vám s manželem kolem 40 let. Přibývající věk se mohl podepsat vráskami ve vaší tváři, ovšem i přírůstkem kilogramů. S tím souvisí, že vám zesílily prsty a vy už svůj snubní prsten na prsteníček vůbec nenavléknete. Abyste mohla snubní prsten nosit tak jako dřív, jednou z možností je jeho zvětšení.

Tento úkon však závisí nejen na celkovém designu prstenu a kamenech, kterými je osázen, ale především na materiálu, ze kterého je vyroben. Navíc počítejte s tím, že svůj snubní prsten můžete standardně zvětšit (nebo případně zmenšit) pouze o dvě velikosti.

Způsoby zvětšení snubního prstenu

Zvětšení snubního prstenu vs. pořízení nových prstýnků po letech
Foto: Pixabay.com

Zlatník může běžně váš snubní prsten zvětšit dvěma způsoby. A to klasickým napnutím kovu, nebo rozříznutím a přidáním dalšího kovu do prstenu. Po zvětšení prstenu a sjednocení jednotlivých částí následuje jeho vyhlazení a vyleštění. Nejlépe se přitom zvětšují jednoduché prsteny neboli klasické kroužky bez příkras, které jsou vyrobené ze žlutého zlata, stříbra či platiny. Právě s těmito kovy může klenotník velmi dobře pracovat. Měla byste ale vědět, že existují typy snubních prstenů, které zvětšit nelze. O které jde především?

  • Snubní prsteny, které mají po celém svém obvodu vysázené diamanty, ale i zirkony – Zvětšením prstenu by se narušila jeho původní struktura a kameny by z něj mohly navíc vypadat.
  • Snubní prsteny z nerezu, titanu nebo wolframu – S těmito tvrdými kovy je velmi obtížné pracovat a následně je také formovat.
  • Snubní prsteny z růžového zlata – Růžové zlato je tvárné, ovšem vyskytuje se v různých odstínech. Pokud se ale rozhodnete zvětšit snubní prstýnek z tohoto kovu, výsledek nemusí vypadat úplně dobře. Růžové zlato je navíc velmi jemný kov, takže během zvětšování může dokonce prasknout.
  • Snubní prsteny, které mají uvnitř rytinu - Při zvětšení existuje vysoká pravděpodobnost, že dojde k porušení této rytiny.

Jak přistoupit k výměně snubního prstenu

Zvětšení snubního prstenu vs. pořízení nových prstýnků po letech
Foto: Pexels.com

Co když se vám váš snubní prsten neokoukal a prstýnky vyměňujete proto, že jsou vám malé a již nejdou zvětšit? Pokud se na tím racionálně zamyslíte, i tehdy máte několik možností. Pokud je snubní prstýnek malý pouze jednomu z vás, můžete si nechat u zlatníka vyrobit naprosto totožný snubní prsten ve stejné velikosti. Jestliže si ovšem chcete dopřát po letech něco lepšího a po finanční stránce rozhodně nestrádáte, můžete si s manželem nechat vyrobit na zakázku nové snubní prsteny pro vás oba. K tomuto kroku se přitom nemusíte rozhodnout jen tak, ale například u příležitosti vašeho kulatého výročí.

Obřad podruhé? I to je možnost

Zvětšení snubního prstenu vs. pořízení nových prstýnků po letech
Foto: Pexels.com

Ať už si s partnerem pořídíte snubní prstýnky nové, nebo pouze změníte jejich velikost, můžete přistoupit k velmi milému rituálu. Předejte si slavnostně své prstýnky v rámci soukromého obřadu. Pokud jste romantické duše, tak to učiňte například na místě, kde jste se poprvé potkali. Rozhodnout se můžete také pro romantickou večeři.

Některé páry, které si po letech pořídily nové snubní prstýnky jdou ještě dál. Uspořádají rodinnou oslavu, na které si před svými nejbližšími prstýnky navléknout a zopakují všechny sliby ze svého svatebního dne.

Ať už se rozhodnete, že si po letech koupíte nové snubní prsteny, nebo si je necháte „pouze“ zvětšit, jedno je jisté. S ohledem na vaše manželství se jedná o mnohem zdravější přístup, než kdybyste nechali své prsteny stále ležet na dně šuplíku a nenosili je. Takto bude nejen vaše okolí, ale hlavně vy vědět, že se svým manželem patříte stále k sobě.

 
 

Přečtěte si více