Marriage Guide online

Svatba ve Zvířeticích

Text: Petr Kollman, Veronika Moreira

...aneb jak to vypadalo, když se ženil zakladatel magazínu Marriage Guide

Svatba ve ZvířeticíchZobrazit galerii (5)
Foto: Petr Pělucha

Všechno začalo netradičním zasnoubením v editoriálu jarního vydání Marriage guide, který vznikl právě díky přípravám na svatbu již před šesti roky. Uspořádal jsem menší zásnubní párty, přijeli nejbližší přátelé a slavnostně jsem jim představil nové vydání. To ale ještě Gabča nic netušila... Jakmile se začetla, připravil jsem si krásný prstýnek z dílny Lukáše Rýdla, poklekl a požádal ji o ruku. Bylo to velice dojemné a krásné. Když řekla ANO, byl jsem ten nejšťastnější muž na světě!

Druhý den jsme již postupně začali plánovat naší veselku. První a nejdůležitější je volba konceptu celé svatby, respektive v jakém duchu se ponese, kolik bude lidí a jaké zvolíme místo. S tím vším samozřejmě souvisí i rozpočet, který je na svatbu vyčleněný. Náš koncept byl trochu netradiční, ale vše se povedlo skvěle a nic bychom neměnili! Chtěli jsme mít svatbu na dva dny, zvolili jsme tedy pátek až sobotu - s tím souvisel i koncept večerní svatby (hosté přijedou v pátek po práci, budou s námi oslavovat do soboty a neděli budou mít na odpočinek). Chtěli jsme u toho mít nejbližší přátele a rodinu, celkem zhruba 8o svatebních hostů. Jelikož máme rádi přírodu a venkov, zvolili jsme rustikální styl svatby.

Svatba ve Zvířeticích
Foto: Petr Pělucha

Místo pro náš den D

Místo jsme vybírali poměrně dlouho, jelikož večerní svatba (začátek ve 20:00) je pro mnohá místa limitující, ať již třeba omezenou hudební produkcí, negativním přístupem ze strany matriky, apod. Vybrali jsme si nakonec Zvířetice. Místo, které jsme si okamžitě zamilovali! Nejen vstřícný přístup pana Faktora, majitele nádherně zrekonstruovaného hotýlku, bývalé sladovny, která těsně sousedí se zříceninou a kdysi byla součástí celého hradu, ale i nutnost si vše připravit sami, ve vlastní režii. Ostatně i dle filozofie tohoto místa, cituji:

Vaše svatba bude zcela jednoznačně vytvořena jen podle Vašich představ a jen Vámi. My Vám poskytneme prostory a Vy sami si stvořte, co si představujete. Co vás těší, co je pro vás milé. Přivezte si víno, které Vám chutná. Jídlo, které jste si připravili. Přivezte si to, co máte rádi. Připravte si vše tak, jak o tom sníte. Jen Vy a hrad.

Brali jsme to tedy jako velikou výzvu, protože jsme si sami chtěli vytvořit zcela odlišnou oslavu vstupu do našeho společného manželství.

Svatba ve Zvířeticích
Foto: Petr Pělucha

Na zříceninu přijedete po polní cestě, která je obklopená lesy a nejbližší vesnice je od vás vzdálena asi dva kilometry. S hudební produkcí si opravdu hlavu lámat nemusíte, pan Faktor zde dříve pořádal dvoudenní rockový, koncert pro 400 hostů a nikdo si toho prý ani nevšiml. :) Naše svatba sice neměla být hlasitá techno-párty, ale přeci jen jsme nechtěli zažít situaci, že by se muselo skončit v nejlepším, díky návštěvě místní obecní policie (což jsme bohužel již na pár svatbách zažili).

Ubytování pro hosty jsme řešili přímo na místě a v nejbližším okolí (Hrnčířský dvůr a FAMOZ club), kde je celková kapacita až 300 míst a obě místa jsou v docházkové vzdálenosti.

Obřad byl veliký problém, zejména pro úředníky místního matričního úřadu, kteří chtěli v pátek již po poledni odjíždět na chalupy. Bohužel je to stejné na všech matrikách a horko těžko najde matriku, která by vám vyšla vstříc. My jsme ale stejně nechtěli fádní klišé, kde budeme prohlašovat a se svobodným úmyslem, dle platné právní legislativy České republiky dobrovolně vstupovat a ještě před úředníkem státu, který tyto otřepané fráze opakuje desetkrát denně. My jsme chtěli obřad, rituál, který bude o naší oslavě společné lásky.

Hledali jsme proto možnosti, jak bychom si mohli náš svatební obřad udělat po svém.

Varianty byly dvě:

  • Mohli jsme podepsat úřední dokumenty a nechat se oddat na matrice v místě našeho bydliště, dle platné právní legislativy, po-té si uspořádat náš vlastní a hezký obřad, prožitek s oddávajícím, kterého může vykonávat kdokoliv.
  • Oslovit církevního hodnostáře, který má oprávnění oddávat a zároveň jeho církev umožňuje oddávání i nečlenům.

My jsme měli neskutečné štěstí a potkali jsme Petra Samojského, reverenda církve Unitářů, který se nás ujal a s celou přípravou našeho svatebního obřadu pomáhal. I díky jeho knize „Dobrodružství zvané svatba" jsme si dokázali náš svatební obřad představit v úplně jiném světle.

Obřad jsme měli přímo v prostoru zříceniny hradu. Připravili jsme si texty, hudbu a rituál, do kterého jsme nakonec zapojili i celou naší rodinu. Obřad to byl velice silný a musím přiznat, že já jsem měl slzy na krajíčku.

Svatební oblek tak trochu jinak

I vybírání šatů trvalo poměrně dlouho a byl to pro nás docela oříšek. Já jsem chtěl něco netradičního, splňujícího rustikální pojetí svatby, ale zároveň pohodlného, v čem bych se celý den cítil dobře. Objevil jsem nakonec jednu paní na Moravě (www.dolna.cz), která šije speciální oděvy tzv. mlynářského stylu a měl jsem vyhráno. Bylo to přesně to, co jsem hledal! Gabča si vybrala překrásné šatičky v pražském svatebním salonu Naive, ve kterém ji se vším pomáhala paní Zlatka. Zlatka je na slovo vzatý profík a můžeme ji jenom doporučit!

Svatba ve Zvířeticích
Foto: Petr Pělucha

Párty a hostina jen v naší režii

Spousty dobrého jídla a pití je základ pro každou správnou oslavu! Na místo jsme si museli přivést všechno vybavení a dekorace, včetně stanu, koberců, jídla apod. Zvolili jsme proto párty stan a catering, který má s takovou akcí zkušenosti. Pády stan nám přivezli již ve čtvrtek kluci z FD Party EventsFD Party Events, v čele s Petrem Haasem, kteří vše postavili během jednoho dne. Profíci se poznají a kluci předvedli fantastickou práci! Catering, neboli pojízdnou restauraci jsme vybírali z mnoha firem, které se na tuto oblast specializují. My jsme si vybrali Denisu Richterovou a jsme za tuto skvělou volbu nesmírně vděčni, protože Denisa vaří naprosto úchvatně a celou akci zvládla na jedničku! Přivezla tolik jídla, že jsme měli i v sobotu všichni skvělý oběd! Vybrali jsme si servírování formu rautu a důraz na tradiční českou kuchyni, která je vhodná k pivu a vínu, což si všichni svatební hosté moc pochvalovali.

O svatebním dortu jsme měli jasno. Nechtěli jsme mít fondánový bílý dort, ale v rámci rustikálního naladění celé svatby jsme chtěli malinový. Oslovili jsme tedy jednu z nejlepších českých cukrářek, paní Annu Baštýřovou z cukrárny Anna Magdalena cukrárny Anna Magdalena a zašli na ochutnávku. Vybrali jsme si přesně to, co jsme chtěli, Anna odvedla skvělou práci! Všem hostům moc chutnalo.

Svatební líčení a účes jsme svěřili profesionálům a dobře jsme udělali. Líčení i svatební účes jsme objednali od salonu Petra Měchurová v Praze, kde se přímo specializuji na tyto svatební aktivity. Na líčení jsme vybrali paní Luciu Gybodovou, která líčí celebrity a svatební účes nám připravila zkušená kadeřnice od Petry Měchurové.

Svatební dekorace a květinovou výzdobu nám připravovala úžasná Míša Lorková z Harmonie Květin. Vystihla celý koncept a styl svatby připravila na jedničku. Nádherná svatební kytice, kout na svatební dary, dekorace stolů, slavobrána a vůbec vše, na co si jen vzpomenete. Nebýt Míši, tak by to jistě tak krásné nebylo. Ovšem vždy potřebujete dokoupit tu něco do fotokoutku, tu si vzpomenete, že nemáte nůž na dort, apod. Ještě, že existuje obchod mojepárty.cz, kde jsme všechny dodatečné dekorace sehnali a na poslední chvíli nakoupili.

Původně jsme měli domluvenou kapelu, která by nám celý večer hrála, bohužel nám zhruba dva měsíce před svatbou oznámili, že se nebudou moci dostavit. Domluvili jsme se tedy se svatebním Dj a moderátorem Martinem Cihlářem z rádia Evropa 2, jestli by mohl od začátku pomoci s moderováním a hraním písní, které jsme společně připravili.

Ve svatební den se na místě najednou objevila kapela, která si začala připravovat celou aparaturu a na námitku, že jsme žádnou kapelu neobjednávali, jen řekli, že je to překvapení. Inu dobrá, ale když pak přijel DJ Martin Cihlář, zjistilo se, že to překvapení je, ale na úplně jinou svatbu, která se konala v nedaleké vesnici. Hoši si rychle sbalili všechna fidlátka a zmizeli tak rychle, jak se objevili.

Martin se chopil moderování a celou svatbou provázel vtipně, glosoval různé momenty, vždy zvolil správnou píseň, či znělku v určité chvíli a zůstal až do dopoledních hodin dalšího dne. Moderátor na svatbě je opravdu důležitý, stejně tak vtipná svatební zábava, kterou si pro nás připravil. Na svatební zábavu jsme měli vtipnou svatební tombolu, novomanželský kvíz a jako bombónek jsme si objednali FOTONAUTA. Fotonaut byl na naší svatbě středem pozornosti, je to taková svatební fotobudka, kde se všichni mohli fotit v různých pózách, s vtipnými rekvizitami a hotovou fotografii na památku obdrželi již během šesti vteřin.

Svatba ve Zvířeticích
Foto: Petr Pělucha

Svatba je rituál, který trvá dlouhou dobu, obnáší mnoho příprav a samotný svatební den pak uteče jako voda... Vzpomínky, které si na tento jedinečný den uchováte v paměti, však brzy vyprchají a my jsme si je chtěli pokaždé připomenout krásným videem a fotografií, kterou bychom si mohli nechat zvěčnit i na plakát do našeho domku. Jak se říká, tak ze svatby vám zbydou jen prstýnky, fotografie a video... ​Svatební video a fotograf byl tedy jasnou volbou.

Svatební video se nám moc líbilo od Libora SvobodyLibora Svobody, který dokáže v těch pár minutách vytvořit opravdový a silný příběh. Udělali jsme moc dobře, protože Libor dokázal vystihnout ty nejhezčí momenty, vybral skvělou hudbu a celé svatební video ještě více podtrhlo jedinečnost celého svatebního dne, takže si můžeme kdykoliv připomenout naše nejkrásnější okamžiky. Svatební video Legenda o lásce.

Svatební fotografie jsme chtěli mít prostě krásné. Díky dlouhodobé spolupráci s Petrem PěluchouPetrem Pěluchou, který nám fotografoval i těhotenství a narození naší Anežky, byl právě on jasným favoritem. To co předvedl, bylo fantastické a patří mu za to obrovský dík! Vyfotografoval nám přes 1300 snímků a všechny stáli za to, takže bylo hodně těžké vybrat ty nejlepší. Vybrané jsme si nakonec nechali vytisknout na plátno a zavěsili k nám domů. Chceme si tak uchovat kouzlo celé té úžasné atmosféry co možná nejdéle.

Já i moje manželka Gabča tak tímto přejeme všem snoubencům, aby si svatební přípravy dokonale užili a aby jejich svatební den dopadl vždy přesně podle jejich vysněných představ. Všechno méně povedené aby brali s humorem a uchovali si především nádhernou vzpomínku, tak, jako my dva.

Hodně štěstí a krásnou svatbu přejeme!

Petr & Gabča

-kdybyste chtěli přeci jen poradit, jak prožít krásnou svatbu bez stresu, napište nám. Napsat do redakce MG

 
 

Přečtěte si více