Marriage Guide online

Svatba v Portu – symbolika, styl a víno

Text: Veronika Moreira

Portugalsko je pozoruhodná země, jinými slovy také prázdninová destinace jako stvořená pro milovníky slunce, moře, historických památek, pohostinných lidí a dobrého vína.

Pro mě je Porto jakýmsi spojením všeho, co v Portugalsku můžete a musíte vidět, co byste měli poznat, co vám může nabídnout. Celá země v jednom městě, se všemi svými zvyky a pestrou portugalskou kulturou. Západ slunce a sklenka rubínového, sladkého vína, teplý vítr, který vám nechává sůl ve vlasech, historická náměstí posetá slunečníky, dlouhé pavlače a křivolaké, dlážděné uličky, vůně tradičních pochutin nesoucí se z hospůdek a restaurací po obou březích řeky Douro. To všechno a mnohem víc je Porto – druhé největší město Portugalska a jedno z nejstarších měst Evropy, město v blízkosti Atlantiku, leckde velmi moderní, ale na rozdíl od ryze kosmopolitního Lisabonu zároveň tajemné a vydechující atmosféru minulých staletí.

Sofistikovaná místa pro vaši svatbu v Portu

Porto mnohdy svou malebnou scenérií připomíná Prahu na Malé straně, dokáže být stejně romanticky zasněné až ospale poetické, a přestože sem v letních měsících míří stále více turistů, nebývá tak rušné a přeplněné, jak by se dalo očekávat. Je možná až trochu překvapující, jak velkolepá, okázalá a luxusní místa dokáže nabídnout i těm nejnáročnějším, kteří se rozhodli Porto nejen navštívit, ale mít tu dokonce svatbu. Vybrali jsme pro vás těchto několik míst, o kterých si myslíme, že by vás v této souvislosti mohli oslovit:

Palácio do Freixo – nádherný, skutečně monumentální palác v historickém srdci Porta, nádherné vstupní haly, masivní schodiště, olejové nástěnné malby, křišťálové lustry, krásná knihovna a mnoho skvostných artefaktů zdobících tyto prostory předurčuje jejich využití k významným událostem a ke svatbám.

Casa do Chá (the Tea house) – pětihvězdičkový restaurant na pobřeží, 15 minut od letiště v Portu, v blízkosti pláže a majáku. Velmi elegantní podnik s nabídkou mezinárodní, i tradiční portugalské kuchyně. Blízká kaple nabízí možnost církevních svatebních obřadů.

The Pearl Hotel – čtyřhvězdičkový hotel obklopený řekou i mořem, s nádherným, panoramatickým výhledem na celé město. Disponuje gurmánskou restaurací, barem, ale také tenisovými kurty, golfovým hřištěm, je tu bazén, turecké a skotské lázně, noční klub aj. Luxusní servis a atmosféra spolu s rozlehlými prostory restaurantu, klubu a s přilehlými zahradami nabízí skvělé podmínky pro vaši velkolepou svatbu ve velkém stylu.

Majestic Café – pětihvězdičkový restaurant, bar a café, přímo v historickém centru města. Interiér je velmi působivý svým staroevropským designem v kombinaci dřeva, kůže a mramoru, křišťálovými zrcadly a anděly a cherubíny zdobícími strop. Sklepní prostory jsou tu využity jako umělecká galerie, klasická hra na piano tu vytváří dokonale intimní atmosféru, doplněnou o prvotřídní servis. Od roku 1920 bylo toto místo vyhledávané umělci a intelektuály, kteří zde nacházeli inspiraci, stejně jako J.K.Rowlingová, která tu psala svého Harryho Pottera. V devadesátých letech získalo café navíc pařížský šmrnc a je nyní dokonalým místem k uměleckému setkávání. Může se tu konat váš svatební obřad i následná recepce.

Co musíte vidět v Portu

Svatba v Portu – symbolika, styl a víno

Svatbou by váš pobyt v Portu rozhodně skončit neměl. Je vskutku potřeba trochu víc času, abyste si toto místo opravdu užili a odnesli si odtud co nejvíc. Historické centrum města bylo zařazeno na seznam památek Unesco, nenechte si proto ujít tuto příležitost a navštivte alespoň některé ze zdejších historických skvostů.

Katedrála Sé do Porto – patří k dominantám města, která si i přes výrazné úpravy v 18. století zachovala majestátní a strohý vzhled románské tvrze. Malované dlaždice, které jsou v Portugalsku typické pro většinu budov jakéhokoliv vzhledu a účelu, tu znázorňují obrazy historických událostí a scény z dějin dopravy. Na místě nedalekého, bývalého kláštera bylo postaveno centrální vlakové nádraží.

čtvrť Cordo aria a věž Torre dos Clérigos – zelené parčíky, strmé uličky a malé, kouzelné obchůdky najdete v této čtvrti, stejně jako symbol města, kterým je tato sedmdesátimetrová věž s nádhernou vyhlídkou na město.

Praca do Liberdade (náměstí svobody) – je jádrem historického centra města, připomíná centrum a půvab Paříže, ale i ruch a uspořádání našeho “Václaváku“. Je lemováno obchodními domy, bankami i kavárnami, najdeme tu též jezdeckou sochu krále a jako dominantu krásnou, majestátní radnici s vysokou zvonicí.

Ribeira – domky u řeky s barevnými, kachlovými fasádami a malými balkonky jsou zřejmě víc než všechno ostatní vyhledávaným cílem fotoaparátů turistů. Právě tyto domky se svými zapadlými kavárničkami a veselými bary můžou za tu ojedinělou atmosféru města a najdete je i na zdejších pohlednicích.

Vila Nova de Gaia – toto jakési samostatné městečko na jižním břehu Doura je centrálním místem pro produkci slavného Portského vína. Sídlí tu téměř šedesát různých značek, jejichž obrovské cedule na střechách nemůžete přehlédnout. Velkou atrakcí pro návštěvníky jsou tu samozřejmě vinné sklepy s ochutnávkou mnoha vín, stejně jako tradiční bárky zvané “rabelos“, používané k přepravě sudů vína.

Je libo sklenku portského?

Svatba v Portu – symbolika, styl a víno

Kdo v Portugalsku neochutnal portské víno, ten jako by tam ani nebyl. Portské víno je vysoce alkoholické s vysokým obsahem zbytkového cukru, má tmavou, až rubínově červenou barvu a osobitou, kořeněnou chuť a vůni. Bývá často servírováno k dezertům a sýrům, hodí se ale také k ořechům, olivám, hořké čokoládě a dokresluje chuť doutníků. Jsou známé i suché a polosuché, bílé varianty portského vína. Údolí Douro, odkud jedině toto víno pochází, je třetí nejstarší chráněnou vinařskou oblastí na světě, po regionu Tokaj v Maďarsku a Chianti v Itálii. K nejznámějším značkám portského vína patří Osborne, Sandeman nebo Taylor. A že toto víno má skutečně svůj velký styl, vědí i v Anglii, neboť v britské armádě, připíjí-li se královně, připíjí se portským.

Portugalské líbánky – co ještě vidět a stihnout po svatbě?

Pokud máte čas, nebo jste se jednoduše rozhodli spojit svatbu v Portugalsku rovnou s líbánkami, nelze vám než závidět a gratulovat ke správnému rozhodnutí. Zavítejte do dalších úchvatných částí této země – poznejte krásu pláží v jižní provincii Algarve, kosmopolitní hlavní město Lisabon se všemi jeho památkami, město Coimbra – sídlo nejstarší portugalské univerzity, město Braga – sídlo arcibiskupství a náboženské středisko, oblast Alentejo a zdejší, historické město Évora – jehož centrum je rovněž zaneseno v seznamu světového dědictví Unesco a mnoho dalšího, pro co rozhodně stojí za to se v Portugalsku zdržet, a také se tam vracet.

 
 

Přečtěte si více