Marriage Guide online

Svatba roku?! Tipy na nezapomenutelný svatební obřad

Text: Adéla Vavřačová

PR text Jste zvědaví, jak by mohla vypadat vaše svatba, pokud byste se rozhodli vzít v jedné z těchto pulzujících evropských metropolí? Přáli byste si zažít netradiční svatbu v Londýně, sto třicet metrů nad zemí? Sníte o romantické veselce v Barceloně? A co byste řekli třeba obřadu v kapsli Londýnského oka, nebo v impozantním barcelonském kostele Santa Maria del Mar s interiérem plným příjemného měkkého světla? Inspirujte se naším článkem a rozhodněte se, kde a jak se vzít, aby to nebyla nuda!

Svatba roku?! Tipy na nezapomenutelný svatební obřadZobrazit galerii (3)
Foto: Radynacestu.cz

Barcelona – stejně jedinečná jako vy! Prožijte sen o dokonalé svatbě nanejvýš originálním způsobem.

Jedno staré katalánské přísloví říká, že v Barceloně si to člověk užije pouze tehdy, má-li kapsy plné peněz. To ale není tak docela pravda. Svatba v hlavním městě autonomního Katalánska vás nepřipraví ani o celoživotní úspory ani o plány do budoucna. Naopak vás dojme i rozesměje zároveň, ba co určitě, obohatí vás o spoustu nádherných zážitků. Jen stěží byste ve Španělsku našli podobné místo, které vám umožní prožít svatební veselí s příchutí španělské historie, s přírodou za zády a městem na dosah nebo třeba v blízkosti Středozemního moře.

Svatební veselí na dosah ruky aneb Do Barcelony rychle, odkudkoliv a kdykoliv

Barcelona se může pochlubit velmi dobrým spojením s celým zbytkem světa. Mezinárodní letiště v Barceloně se nachází pouhých patnáct minut od centra města, nic tak nebrání tomu, abyste na velkolepou svatební party sezvali celou svou rodinu i všechny dobré přátele. Na tradiční španělské svatbě se totiž naráz sejde až dvě stě hostů.

V Barceloně si můžete jen a jen užívat a klidně zapomenout na obavy, že vám hosté pomluví slavnostní oběd. Jak by také mohli, vždyť Barcelona nabízí ty nejvybranější lahůdky z celého Španělska, na které budou svatebčané ještě dlouho a rádi vzpomínat! Od tradičních španělských předkrmů tapas v doprovodu tmavého točeného vermutu přes unikátní lokální vína té nevyšší kvality (oblíbenými regiony jsou Priorat, Montsant, El Penedes, Terra Alta atd.) a cavu (špičkové šumivé španělské víno) až po nejrůznější gastronomické lahůdky a tradiční katalánské speciality v moderním hávu.

Věděli jste, že Barcelona má vůbec nejvyšší počet barů a restaurací na hlavu v Evropě a že se pyšní více než dvaceti michelinskými hvězdami? Velké oblibě se na španělské svatbě těší třeba takzvaný „El Cóctel“. Ale nenechte se mýlit, nejedná se o název nějakého speciálního svatebního drinku, nýbrž o název koktejlového večírku se všemi možnými druhy předkrmů, piva, vína a nealkoholických nápojů. Uzené maso, jako je chorizo a salchichón, nemůže chybět stejně tak jako oblíbený jamón (neboli pernil v katalánštině). Hosté mohou také ochutnat tradiční španělské krokety. Vše je ideálně malé, akorát tak na jedno, dvě ukousnutí.

Připravte si pohodlné a pěkné střevíce! Španělské svatební veselí trvá i několik dní a nocí

Svatební veselí ve Španělsku skutečně trvá i několik dní a nocí. Když k tomu ještě připočtete všechna ta turistická lákadla, od architektonických skvostů přes nejdelší obchodní třídu v Evropě, muzea, zábavní parky, možnosti sportovního vyžití až po bujarý noční život, je už teď víc než jasné, že nic kratšího než eurovíkend v Barceloně prostě nemůže stačit!

I v pošmourném listopadu může být svatba plná romantiky a nádherných okamžiků!

Svatba roku?! Tipy na nezapomenutelný svatební obřad
Foto: Radynacestu.cz

Byť se dny povážlivě zkracují, vy po létě rozhodně smutnit nemusíte. Dokážete si vůbec představit větší romantiku, než jakou je svatba v kostele při svíčkách? Barcelona má přinejmenším jednu nespornou výhodu, a sice že klima je v tomto městě fotbalu a Gaudího velmi příznivé po celý rok a záleží již pouze na vás, kterému ročnímu období dáte přednost.

Zatímco zima je v Barceloně mírná a vlhká, léta jsou teplá a suchá. Průměrná roční teplota dosahuje patnácti až dvaceti stupňů a město se může pochlubit více než dvěma tisíci pěti sty hodinami slunečního svitu ročně. To by bylo, aby se slunce na vaší svatbě alespoň neukázalo!

Ať už jste si svatbu naplánovali v jakémkoliv duchu, v Barceloně najdete vše, co hledáte, pěkně pohromadě na jednom místě! Dotek historie, světoznámé architektury, kultury, dobrého jídla a zábavy na pozadí obdivovaných památek, moře, úžasné venkovské krajiny s horskými výhledy, krásných pláží… Pokud jste se ještě pořád nerozhodli vzít se právě v romantické a šarmantní Barceloně, něco s vámi musí být v nepořádku! Vždyť kde jinde můžete vybírat mezi svatebním obřadem v nádherném Kostele Santa Maria del Mar a v autentickém paláci ze šestnáctého století, hned za římskými městskými zdmi?

Vše je v kurzu, ale vaše priority rozhodují

Teď už „jen“ zbývá rozhodnout, jaké konkrétní místo v Barceloně pro svůj svatební obřad zvolíte. Široká nabídka vás snadno rozmazlí a vy nebudete vědět, kde začít. Vše si můžete zorganizovat buď sami, nebo se plně spolehnout na služby svatební agentury. Ve druhém případě je zejména důležité, abyste svatební agentuře, jejím službám a školeným zaměstnancům plně důvěřovali. Musí vám být s to nabídnout to nejlepší možné místo pro váš svatební den, zrealizovat i ta nejbláznivější svatební přání atp.

Zkuste si pro začátek vytvořit svou vlastní „nástěnku nálady“. Dejte si na ni vše, co byste si na své svatbě přáli mít, bez čeho se rozhodně neobejdete aj. Barvy, květinovou výzdobu, dekorace na svatební stůl, obrázek dortu… Když tuto svou nástěnku posléze předložíte svatebnímu agentovi, bude pro něj mnohem snazší vybrat pro vás v Barceloně to pravé a zcela jedinečné místo.

Svatba v Barceloně? Na výročí svatby už nebudete chtít jet nikam jinam!

Civilní svatební obřad v Barceloně je zpravidla možný pouze za předpokladu, že se na území Španělska zdržuje přinejmenším jeden z partnerů – a to alespoň po dobu dvou let. Výjimky sice existují, ale je třeba počítat s tím, že žádost může být schvalována déle než čtyřicet dní. S dostatečným časovým předstihem proto nejprve kontaktujte úřad, před kterým chcete sňatek uzavřít, přesněji příslušné matriční úředníky, kteří vás budou informovat o všech náležitostech a dokladech. Pro spoustu cenných informací se lze obrátit například na Velvyslanectví Španělska v Praze.

Nechcete-li civilní svatební obřad, pomýšlejte na ten symbolický, případně na katolický svatební obřad.

Na rozdíl od českých svateb nezačíná pro španělskou nevěstu všechen ten svatební shon a mumraj s prvním zakokrháním kohouta. Svatební veselí zpravidla vypukne až okolo sedmé hodiny večerní. Podle zvyku se španělské nevěsty zdobí velmi dlouhým závojem, zvaným mantilla, jehož tradice sahá až do sedmnáctého století, a snubní prsten nosí na prsteníčku pravé ruky. Na tradičních svatbách nenajdete ani družičky a dokonce ani žádnou „první družičku“. Zapomenout můžete i na často suchopárné proslovy, které jsou nezřídka noční můrou všech hostů.

Po svatebním obřadu musí nevěsta obětovat svůj podvazek, jenž jí byl navléknut jejím manželem pro štěstí. Ten se spolu s kyticí, kterou nevěsty ve Španělskou neházejí, a soškou ženicha a nevěsty předá některému ze svatebčanů, o němž společně rozhodnou oba novomanželé.

Možná jste také (ne)věděli, že Španělé mají dvě příjmení. To první je příjmení otce a to druhé zase příjmení matky. Obě příjmení nejenže zůstávají ženě i po svatbě, ale doplní je navíc i slovo „de“ spolu s prvním příjmením manžela.

Londýn – láska zpečetěná v městě nad Temží vydrží (možná) navždy

„Kdo je unaven Londýnem, je unaven životem, protože Londýn má vše, co život dokáže nabídnout“… prohlásil kdysi anglický básník Samuel Johnson. A pokud jste se i vy rozhodli, že svou svatbu uskutečníte právě v Londýně, musí být celému světu zcela jasné, že oba milujete život a manželství hodláte pojmout jako jednu velkou a opravdu divokou jízdu!

Ať žije Londýn! Tak už víte, na kdy tu svatbu s velkým „S“ naplánujete?

Svatba roku?! Tipy na nezapomenutelný svatební obřad
Foto: Radynacestu.cz

Zdaleka největší oblibě se v Londýně těší jarní a letní svatby. Londýn, město plné zajímavostí, nebude nikterak omezovat ani vás ani vaši fantazii. Nabídne vám nepřeberné množství krásných, tradičních i zcela netradičních míst pro civilní i církevní svatební obřad. Jen byste si měli s řádným předstihem pořídit pěkně velké prasátko a začít pečlivě spořit. Náklady na svatební veselí jsou totiž v Londýně ve srovnání s ostatními částmi Spojeného království v průměru až o patnáct procent vyšší. Důvodem je především velmi nákladná svatební recepce.

Londýn z ptačí perspektivy?! Svatba na místech, nad kterými určitě zatajíte dech!

Potvrdit svou lásku stihnete i během jednoho povedeného eurovíkendu v Londýně, a sice na místech, o kterých jste možná ještě nikdy neslyšeli. V londýnské svatební nabídce nechybí jedinečná kombinace stylu, komfortu a moderního vybavení v podobě přepychových hotelů, tradiční londýnské „puby“, Londýnská zoo, úchvatný londýnský sál Alexandra Palace…

Pokud vám výška nevadí a adrenalinu před svatbou ještě nemáte dost, pak co může být ještě stylovější než svatba sto třicet pět metrů nad řekou Temží s dechberoucím výhledem na Londýn? Sáhněte trochu hlouběji do kapsy, za ten zážitek to určitě stojí, a pronajměte si soukromou kapsli bohatě zdobenou květinami všech barev a vůní. Připít si na vás lahodným šampaňským může najednou až osmnáct dalších lidí. Kapsle totiž pojme od tří do dvaceti lidí.

Zákon v Anglii sice zakazuje svatbu v jedoucím vozidle, ale o svatbě na moři nebyla nikde ani řeč. Vzít se tak můžete třeba na výletní lodi Queen Mary, která byla postavena již v roce 1933 a dnes kotví v přístavu Waterloo Pier. Nezapomenutelné jsou i svatební plavby po Temži.

Chcete-li se, kromě jeden druhého, kochat i krásami Londýna, pak se ani na chvíli nerozmýšlejte a svůj novomanželský slib si vzájemně vyměňte na ikonickém zvedacím mostě nad řekou Temží – na Tower Bridge.

Milovníci a zapálení fanoušci tradičních anglických sportů určitě nepohrdnou svatbou na některém z fotbalových nebo kroketových hřišť. Že jste nic méně romantického ještě neslyšeli? V tom případě vězte, že skutečně existují firmy, které se specializují právě na tento zcela netradiční typ svateb.

„Ano“ 100x jinak!

Londýn je velmi rozmanité a multikulturní město. Svatby všeho druhu tak jsou v Londýně doslova na denním pořádku. I v tomto případě jednoznačně platí, že pro veškeré podrobnosti a informace byste se měli obrátit na příslušný úřad v Londýně, konkrétně na jeho matriční úředníky.

Mezi tradičními svatebními zvyky nemůže chybět slavnostní přípitek novomanželů, jejich první tanec, společné krájení dortu jako symbol prvního společného pokrmu atd. Na rozdíl od té španělské hází anglická nevěsta svou svatební kytici a ta svobodná žena, která ji chytí, bude sama příští nevěstou. Podle novější tradice hází také ženich, a sice nevěstin podvazek ke shromážděným svobodným mužům. Ten z nich, který podvazek chytne… a dál už to znáte.

Věříme, že v tuto chvíli už nám věříte, že Londýn je skutečným ztělesněním dokonalé svatby! Vše, co si jen dokáže vysnít a vymyslet, je tady možné.

 
 

Přečtěte si více