Marriage Guide online

Originální svatba v romantické v Kodani

Text: Adéla Vavřačová

PR text Zásnubní prsten s kamenem vybroušeným do tvaru srdce už září na vaší ruce, ale vy zatím ještě nemáte ani tušení, kde se vzít? Kdy začít s předsvatebními přípravami? Zdali si nechat ušít svatební krajkové šaty na míru, nebo se raději vdávat v těch po babičce? Zdá se vám to jako spousta otázek, na které jen stěží hledáte odpovědi? My vám na alespoň jednu z nich rádi odpovíme už dnes. Řekněte si ANO v Kodani! Držte se našeho svatebního průvodce a my vás spolehlivě dovedeme až k oltáři!

Originální svatba v romantické v KodaniZobrazit galerii (3)
Foto: Radynacestu.cz - Thinkstock

Rozhodně není nijak přehnané, když vám budeme tvrdit, že Kodaň, magická perla v Baltickém moři, je ideální destinací a místem pro váš svatební obřad! Stále víc a víc párů z celého světa míří právě do Kodaně, kde do toho hodlají konečně praštit. Ještě v roce 2012 každý čtvrtý pár, který byl oddán na radnici v Kodani, nepocházel z Dánska. Dnes už je to dokonce každý třetí. Chcete znát skutečný důvod? Svatba (nejen) v Kodani, ale i v mnoha dalších koutech Dánska je zvláštně magická, ale především snadno proveditelná!

Řešíte svůj den D stále dokola? Klid. Tady je pár tipů.

Dokonalou kulisu pro nezapomenutelný pobyt v tomto starém historickém městě vytváří romantické kanály, dlážděné ulice, utajené zahrady, pohádkové zámky, prvotřídní design, móda, architektura a v neposlední řadě i jídlo, které potěší chuťové pohárky a uspokojí i toho nejnáročnějšího gurmána. Ze všech metropolí skandinávských zemí má právě ona také vůbec nejblíže ke kontinentální Evropě.

Kodaň, fascinující severská metropole, je nesmírně fotogenická při každé příležitosti a nabízí nespočet působivých lokalit pro vaše dokonalé svatební album. Vždyť kdo by nechtěl mít doma opravdu hezké fotky, kterými se jednou bude moci pochlubit i svým vnoučatům či dokonce pravnoučatům?

Uzavření sňatku v Kodani je poměrně snadnou záležitostí, ať už jste občanem Dánska, cizincem, heterosexuálem nebo homosexuálem! Vzít se v Dánsku mohou páry z jakékoliv země a jakékoliv sexuální orientace. Jedinou výjimkou jsou snad jen žadatelé o azyl a uprchlíci a současně také fakt, že církevní sňatky jsou umožněny pouze za předpokladu, že alespoň jeden z partnerů je členem dánské církve.

Dánsko je proslulé svou otevřeností k sňatkům osob stejného pohlaví. Věděli jste, že Dánsko bylo vůbec první zemí, která v roce 1989 uzákonila registrované partnerství osob stejného pohlaví, a že v roce 2012 umožnilo rovněž homosexuální sňatky?

Už balíte kufry? Hlavní město Dánska na vás čeká!

Přesvědčili jsme vás? Stačilo to k tomu, abyste zatoužili prožít svatbu ve městě, kterému se mezi místními po právu přezdívá „velké malé město“? Věřte nám, když říkáme, že Kodaň nabízí vskutku nespočet možností, jak si říct své ANO v krásném a romantickém prostředí. Chcete-li se ale nést na vlně klasiky, při výběru svatební lokace vsaďte na svatební obřad v historických prostorách kodaňského městského úřadu nebo radnice ve čtvrti Frederiksberg.

Transport? To je v Kodani hračka!

Z mezinárodního letiště Kastrup, Kodaň (dánsky: Københavns Kastrup Lufthavn) se do centra Kodaně dostanete nejsnáze metrem. Na letišti začíná linka M2, která vás za pouhých patnáct minut doveze až přímo do samého srdce Kodaně. Stanici metra hledejte v terminálu 3.

Originální svatba v romantické v Kodani
Foto: Radynacestu.cz - Thinkstock

Je zcela jasné, že i během samotného svatebního dne se budete muset dostat z bodu A (z hotelu) do bodu B. Udělat to ale můžete nadmíru stylově a s grácií! Vybírejte mezi intimní limuzínou se vším všudy, gondolou, rikšou nebo třeba kočárem taženým koňmi. Své hosty můžete dokonce přepravit i na pronajaté turistické lodi. Kodaň je v tomto ohledu opravdu rozmanitá.

Přejete si cestovat opravdu královsky? Pak si naplánujte romantickou jízdu městem v kočáru taženém koňmi tak, jako to během svatebního dne po celá dlouhá desetiletí dělá i dánská královská rodina.

Pozor, důležité! Zařiďte formality!

Ať už toužíte po romantické svatbě v Malých Číčovicích nebo třeba právě v Kodani, uzavření sňatku se bohužel nikdy neobejde bez nekonečné míry byrokracie. I když je Dánsko k milujícím se párům velmi otevřené, troše papírování se přece jenom nevyhnete.

Několik málo formalit budete muset s dostatečným časovým předstihem zařídit ještě z domova (vyřízení však může trvat až šest týdnů).

Nejprve je nutné vyplnit oddací formulář s osobními údaji obou nastávajících novomanželů a ten následně předložit na magistrátu města Kodaně. Při předkládání tohoto formuláře budete muset doložit rovněž platný cestovní pas, povolení k pobytu (za předpokladu, že nejste občany Dánska), schengenské vízum, případně důkaz o vstupu a příjezdu do Dánska či schengenského prostoru. Nezbytné je rovněž potvrzení o osobním stavu, které nesmí být starší čtyř měsíců. Toto potvrzení vystavené místem vašeho narození i místem vašeho současného pobytu (pakliže se liší) musí obsahovat: jméno, datum narození, místo narození, adresu, občanství a osobní stav. Pro další potřebné informace s dostatečným předstihem kontaktujte město Kodaň.

Pozvali vás na svatbu? Své oblíbené černé šaty nechte raději na jindy.

Tentokrát vás nebudeme seznamovat se svatebními tradicemi Dánska, ale dáme vám pár užitečných rad, jak se na svatbu v Dánsku obléknout. Známe totiž speciální kód, dress code! A jelikož na svatbu se musí kromě nevěsty a ženicha dobře obléknout také svatebčané, pár rad se může vždycky hodit.

Originální svatba v romantické v Kodani
Foto: Radynacestu.cz - Thinkstock
  • Ženy by si nikdy neměly oblékat bílé šaty, protože bílá je barva, která ve svatební den patří jen a jen nevěstě!
  • Ženy, které nadevše milují černou, se jí nemusí zcela vzdávat ani na dánské svatbě. Jen by měly dbát na to, aby se v černé barvě neutopil celý jejich outfit. Černou barvu totiž Dánové spojují se smutkem a truchlením. Takže „little black dress“ si oblečte, až se po skončení svatebního veselí vypravíte na drink do některého z úžasných kodaňských barů.
  • Pokud není na pozvánce uvedeno jinak, ženy by na svatbu neměly nosit ozdoby vlasů, které by jakkoliv připomínaly korunku. Korunka je totiž výsadou na svatbách členů královské rodiny Dánska.
  • Dánové jsou neustále v pohybu. Tancují, veselí se, vzájemně si podávají ruce… To jsou dlouhé hodiny na nohách. Doporučujeme proto obouvat výhradně velmi pohodlnou obuv, která by se měla stát klíčovým prvkem vašeho svatebního šatníku.

Nepřemýšlejte dlouho a vydejte se na cesty! Zatím to může být alespoň na eurovíkend do Kodaně. Získáte tím dostatek času naplánovat vše do sebemenšího detailu tak, aby se z vašeho velkého svatebního dne D stal nezapomenutelný svatební příběh! Přejeme vám hodně štěstí!

 
 

Přečtěte si více