Marriage Guide online

Svatba ve stodole: Žhavý trend současnosti

Text: Alena Klimková

Svatby v nově zrekonstruovaných stodolách získávají v posledních letech stále na větší oblibě. Mladé páry dávají mnohdy stodolám přednost před obřady na hradech a zámcích a před hostinami v luxusních restauracích. Proč si svatby v tomto ryze venkovském prostředí tak pochvalují?

Svatba ve stodole: Žhavý trend současnostiZobrazit galerii (5)
Foto: Coopermolerabarns.com

Pro nastávající novomanžele už není svatba pouze formalitou, kterou by si měli odbýt neosobním sňatkem na úřadě. Chtějí, aby se z tohoto důležitého dne jejich života stal zážitek, a tak dávají přednost mnohem intimnějším obřadům. A to například ve stodolách, do kterých se mladé české páry doslova zamilovaly.

Trend „stodolovek“ je v tuzemsku stále populárnější. Možná i kvůli tomu, že v sobě spojuje českou tradici a vzpomínky na prázdniny strávené u babičky na venkově. Nelze se proto divit, že některé zrekonstruované statky se stodolami hlásí obsazenost až na několik let dopředu.

Kouzelné a neotřelé prostředí

Ve svatební stodole probíhá často obřad i hostina.
Ve svatební stodole probíhá často obřad i hostina. | Foto: Unsplash.com

Zrekonstruované statky se stodolami, ze kterých na vás dýchne kouzlo minulosti, si nevěsty a ženichové oblíbili z jednoho prostého důvodu. Celý den stráví na jednom místě, kde proběhne svatební obřad, svatební hostina i případné svatební focení. Díky tomuto kouzelnému a velmi neotřelému zázemí, které svatbě dodává neobyčejný šmrnc, tak nemusejí během dne zbytečně přejíždět z místa na místo.

Stodoly, které v minulosti sloužily výhradně k hospodářským účelům, vám během svatebního dne zaručí spoustu dalších výhod. Jelikož obvykle tvoří součást s dalším hospodářským stavením, jsou umístěné na okrajích obce na dosah přírody. Vaše svatba se tak odehraje na poklidném místě, což jí zajistí dostatek soukromí. Díky vhodné poloze stodoly se navíc nemusíte obávat ani toho, že byste svou akcí rušili okolí.

Všechno potřebné zázemí

Svatební stodoly jsou nadčasovým místem, ve kterém najdete vše, co potřebujete.
Svatební stodoly jsou nadčasovým místem, ve kterém najdete vše, co potřebujete. | Foto: Unsplash.com

Dnešní zrekonstruované stodoly vám poskytnou vše, co během svatebního dne potřebujete. Jde o obvyklé zázemí v podobě vody, elektřiny a toalet. Jistě oceníte také svatební stoly s lavicemi či židlemi, stylové dekorace, ze kterých dýchá Genius Loci, a zejména nadčasové místo uvnitř budovy či pod širým nebem, kde se odehraje také váš svatební obřad. To ale není vše. S majitelem zrekonstruovaného hospodářského stavení si můžete předem domluvit také svatební výzdobu, svatební hostinu nebo ubytování svatebních hostů.

Když je svatební stodola bez kuchyně

Food truck na svatbě? Stále oblíbenější řešení.
Food truck na svatbě? Stále oblíbenější řešení. | Foto: Yourtamborinemountainwedding.com.au

V případě, že je svatební stodola bez kuchyně, rozhodně byste to neměli považovat za nevýhodu. Berte to naopak jako přednost, díky které si můžete na svou svatbu vzít vlastní alkoholické a nealkoholické nápoje a také vlastní občerstvení. Ve výsledku tak výrazně ušetříte. Další možností pro vás bude, když si domluvíte catering. Využít můžete také stále populárnější food truck. V této pojízdné kuchyni vám kuchaři na místě připraví a posléze naservírují vybrané svatební speciality.

Svatební stodoly najdete po celém Česku

Svatební stodoly jsou unikátními prostory, ve kterých zažijete nezapomenutelnou svatbu. Tato zrekonstruovaná hospodářská stavení jsou rozeseta po celém Česku. Najdete je od Aše po Třinec, a to zpravidla na odlehlém venkově, který souzní s přírodou či ovocným sadem.

Rustikální nebo boho svatba

Stodoly představují ideální zázemí pro svatbu ve venkovském či boho stylu.
Stodoly představují ideální zázemí pro svatbu ve venkovském či boho stylu. | Foto: Unsplash.com

Svatba ve stodole je neokoukaná a nestrojená. Toto prostředí, které v sobě spojuje dřevěná prkna, pevnou zeď a kámen a ve kterém cítíte kyprou vůni půdy pod nohama, však není pro všechny. Její nevýhodou je, že se hodí pouze pro určitý typ svateb.

Stodola, která je ideálně připojená ke statku, představuje vhodné zázemí pro přírodní a rustikální svatbu. Jde o trefu do černého i tehdy, pokud plánujete boho svatbu. Během boho svatby totiž dokonale využijete nejen prostor, ale i všechny poklady ve formě jedinečného vybavení, které vám stodola nabízí.

Obřad a hostina na jednom místě

Svatba ve stodole představuje nadčasové spojení s přírodou, venkovem a uvolněnou atmosférou. A to po celý den, protože obřad a hostina se odehrává na jednom místě. Pokud vás odrazuje formální svatba na úřadě, nechcete mít ani svatbu na zámku či hostinu v restauraci, svatba ve stodole pro vás rozhodně nebude krokem vedle. A co je nejlepší: Užijete si ji se svými nejbližšími v naprostém soukromí.

 
 

Přečtěte si více