Marriage Guide online

Paříž - hlavní město romantiky

Text: Filip Uhlíř

Jedním z řady svatebních rozhodnutí, které musí člověk udělat, je kam na líbánky. Přesto, že po všem tom tradičním svatebním shonu a náporu na nervy by asi všichni zamilovaní novomanželé potvrdili, že by jim stačilo hezké místo, kde budou sami, může výběr správného prostředí pro svatební cestu znamenat moment, který z ní učiní nejlepší okamžiky vašeho života. Řeknou-li se líbánky, napadne vás nejspíš romantika a řekne-li se romantika, je jen jediné město, které je přímo synonymem romantiky – Paříž. ​

Svatební cesta do Paříže vám sice může připadat jako klišé, ale jsou v životě okamžiky, kdy se naplnění klišé přímo očekává, ne-li vyžaduje. To je přesně i případ svatební cesty. I když vám bude vaše partnerka stokrát tvrdit, že penzion na venkově nebo týden na kolech v jižních Čechách je přesně to, co jí stačí k naprostému štěstí, ve skutečnosti je to čirá a nefalšovaná romantika, po které každá žena po svatbě touží. Nehledě na to, jak neblahý vliv mají dlouhé vyjížďky na kole na ženskou chuť do činností, se kterými jsou líbánky především neodbytně spojeny.

Cestu do Paříže lze doporučit jedině letecky. Přímé spojení Praha - Paříž létá každý den a let trvá pouhé dvě hodiny. Oproti jízdě autem vám odpadnou neustálé starosti s parkováním a únavou z dlouhé cesty. Neexistuje navíc větší zabiják romantiky než strávit den v zácpě někde uprostřed Německa. Na to, užít si Paříž a nasát její neopakovatelnou atmosféru, je minimálně týden naprostou nutností. Jednou z možností, kde se ubytovat, je samozřejmě jeden z luxusních, nadnárodních hotelových řetězců, ale pro dokreslení atmosféry můžu jedině doporučit investovat čas do vyhledání nějakého rodinného, typicky francouzského hotýlku ve vnitřní Paříži. Paříž má včetně aglomerací přes deset milionů obyvatel a většina obyvatel těchto aglomerací pracuje ve firmách v centru, což znamená, že pařížské silnice jsou takřka neustále plné. Proto krom taxi z letiště doporučuji jako ideální dopravní prostředek po městě chůzi a slavné pařížské metro, o kterém se říká, že ať jste v Paříži kdekoli, nemáte k nejbližší zastávce dál než 600 metrů.

Když už jste v Paříži a máte vše zařízeno, však zbývá nejdůležitější otázka, jak si ji skutečně užít. Klíčové je nepodléhat zběsilé panice, která vás přepadne po přečtení průvodců, když zjistíte, že vidět vše je takřka nemožné. Raději se inspirujte životním stylem Francouzů, kteří nikam nespěchají, berou život, jak přichází a snaží se vychutnat si každý jeho okamžik. Pečlivě připravený minutový itinerář raději roztrhejte a dejte na své aktuální nálady. Paříž totiž není jen shlukem památek, ale je to především životní styl. Jak kdysi řekl Ernest Hemingway: „ Pokud má člověk to štěstí, aby žil zamlada v Paříži, potom ať půjde v životě kamkoliv, jde to všude s ním, protože Paříž, to je pohyblivý svátek.“

Paříž - hlavní město romantiky

Je například jedna věc, po které ve francouzské metropoli touží naprosto každá žena. Ano, přesně tak, jsou to nákupy. Ženy nejspíš při čtení těchto řádků souhlasně kývají hlavou, nebo se možná zasněně zadívají z okna, přičemž v nepřítomných panenkách jejich očí se zračí nápis Dior nebo Chanel. Muži těmto řádkům nejspíš nezatleskají a v jejich v sloup zdvižených očích bychom zahlédli spíše znaménko dolaru potažmo eura. Je třeba si však uvědomit, že nákup v Paříži si žena prostě prosadí, ať se děje cokoli. Přijde-li s tímto návrhem ovšem muž, krom toho, že své partnerce vyrazí dech, stoupne v jejích očích do nebeských výšin. Když pak v obchodě projeví alespoň trochu zájmu a poradí partnerce, v čem naprosto zaručeně zastíní své nejlepší kamarádky doma, stane se ztělesněným idolem ženských srdcí. Žena na něco takového určitě nezapomene a svému protějšku to bohatě vynahradí. Zařazení nevyhnutelných nákupů na začátek pobytu se proto může stát ďábelsky chytrým plánem, který ponese ovoce ještě dlouho po skončení svatební cesty či dovolené. K nákupům lze doporučit slavný obchodní dům Printemps. Tyto budovy z 19 století s 25 podlažími jsou historickou památkou svého druhu a uvnitř naleznete až 300 módních značek, z čehož se vám může lehce zatočit hlava. Proto mějte na mysli výrok Maurice Chevaliera, že v Londýně je móda povinností, kdežto v Paříži potěšením. Místem příjemného oddychu proto může být zdejší střešní restaurace se skvělým výhledem, kterou mnozí Pařížané rádi využívají jako alternativu k drahé a turisty neustále přeplněné Eiffelovce.

Jídlo je vůbec v Paříži samostatnou kapitolou. Skvělým tipem je odmítnutí mnohdy uniformních a nezajímavých hotelových snídaní a využití místních všudypřítomných pekáren. Spojit svěží, ranní procházku s nákupem čerstvých croissantů, křupavých bagetek a nepřeberných druhů vynikajícího sýru, může být rituálem, který vás nakopne do nového dne, zvláště když jste to minulou noc přehnali s vínem a stihnete při nákupu posedět v jedné z všudypřítomných zahrádek na sklence tradičního pastisu. Kvalita běžných potravin je věcí, která vás přímo praští do očí a vybízí k pikniku v jednom z mnoha pařížských parků. Neodmyslitelným zážitkem je i návštěva menší francouzské restaurace, která vaří klasickou, francouzskou kuchyni či oblíbené mořské plody. Na menu, které se tradičně skládá z několika menších chodů, si však rozhodně vyčleňte dost času. Chybu rozhodně neuděláte, když si necháte poradit od číšníka, a pamatujte si, že výběr nesprávného vína se ve Francii pokládá skoro za hrubou urážku. O něco dražším a komerčnějším, avšak přímo esenci romantiky ztělesňujícím zážitkem jsou pak gurmánská menu podávaná na vyjížďkách lodí po noční Seině. Tyto večeře pod z noci vystupujícími, pařížskými mosty a majestátní katedrálou Notre Dame již zažily mnohé úspěšné žádosti o ruku.

Pokud máte rádi umění, francouzské hlavní město pro vás bude přímo rájem. Francouzi umění milují, umějí ho ocenit a hlavně ho umějí vytvářet. Paříž se proto pyšní nepřeberným množstvím muzeí a galerií, jejichž zhlédnutí však není v lidských silách běžného návštěvníka. Je proto třeba vybrat ty, které vás nejvíce zaujmou, a bylo by rozhodně hříchem vynechat slavný Louvre. Přeci jen asi málokdo opustil Paříž bez toho, aby se zakoukal do magického pohledu slavné Leonardovi Mona Lisy Užitečným tipem pro milovníky umění je zakoupení Carte Musées et Monuments, tedy karty, která vám umožní volný vstup do většiny pařížských galerií i muzeí zdarma a především bez čekání v nekonečných frontách. Třicet euro za tuto kartu se vám tak cenově i časově, mnohonásobně vyplatí. Samotná prohlídka Louvru je minimálně celodenním výletem a je proto dobré se na ni kvalitně připravit možná ji i předem naplánovat. Druhou alternativou je vybrat si z nabídky několika prohlídkových tras s průvodcem, které ovšem zapáleným znalcům umění můžou připadat fádní a rušivé.

Paříž - hlavní město romantiky

Pakliže Louvre je místem, kde je dnes umění vystavováno, pak Montmartre je místem, kde ti nejslavnější pařížští malíři umění tvořili. Pahorek Montmartre je s téměř 130 metry nejvyšším místem v Paříži, na jehož vrcholku se tyčí monumentální bazilika Sacré-Coeur z přelomu 19. a 20. století, která je podobně jako Eiffelovka vidět ze všech koutů města a zaujme svým netradičním slohem. Montmartre už rozhodně není chudinskou čtvrtí Toulouse-Lautreca, kde by rozervaní a vyhladovělí umělci tvořili tehdy často nepochopená, ale později převratná díla světového umění. Přesto na schodech Sacré-Coeur a v přilehlých uličkách najdete spoustu kumštýřů, kteří se snaží vzdáleně navázat na slavné předchůdce, a menší portrét či panorama města je častým turistickým suvenýrem. Nejživěji je zde ve večerních hodinách, kdy je zde neopakovatelná atmosféra plná hudby, tance a street artu. Večerní procházka dolů z Montmartru vás přivede na Pigalle, do nechvalně proslulého břicha Paříže. Tato čtvrť pojmenovaná po slavném francouzském sochaři je známá především množstvím prostitutek a sexshopů, avšak ani zde nezapomněli na turisty, a tak zde najdete i muzeum erotiky a především slavný Moulin Rouge. Pokud dámy ocenily chození po nákupech, pak tato čtvrť je především pánským teritoriem se specifickou atmosférou, kterou je ale třeba nasát a třešničkou na dortu může být vystoupení v proslulém Červeném mlýnu. Muž jistě ocení, pokud jeho partnerka nebude opovrhovat místní pokleslou kulturou a žárlivě odsuzovat každou lehkou děvu, kterou uvidí. Když s ním během vystoupení naopak začne spiklenecky hodnotit proklatě dlouhé nohy místních pečlivě vybíraných tanečnic, jistě získá jeho neskonalý obdiv.

Chcete-li změnit městské prostředí, odpočinout si, případně se pobavit, dobrý tip může být výlet do jednoho ze zábavních parků v okolí Paříže nebo přímo do Disneylandu. Adrenalin a endorfiny, které se vám vyplaví do těla po absolvování všech krkolomných atrakcí, se zaručeně pozitivně promítnou do nočního programu vaší svatební cesty. Pro klidnější povahy je tradičním námětem výlet do Versailles. Tento zámek ze 17. Století Postavený Ludvíkem XIV. je symbolem královského luxusu a rozmařilosti, kterou stojí za to vidět včetně interiérů v čele se slavným zrcadlovým sálem. Obrovské francouzské zahrady dávají příležitost k dlouhým procházkám v místech, kde se Ludvík XIV. a jeho následníci dvořili svým nesčetným milenkám včetně proslulé Madame de Pompadour, milenky Ludvíka XV. Návštěvu Versailles lze také spojit s návštěvou klasického, vinného sklípku, kterých v okolí najdete spoustu, přestože centrální oblast okolo Paříže není typickým, vinařským regionem.

Paříž - hlavní město romantiky

Pařížské památky si lze jistě prohlédnout na vlastní pěst nebo v komerčních rychloprohlídkách, které tolik milují Američané, kteří si díky nim zvládnou prohlédnout celou Evropu během tří dnů. Nápaditější variantou však je domluvit si individuálního průvodce z řad početných francouzských studentů, kteří si takto často přivydělávají. Budou se věnovat jen vám, přizpůsobí se vašim přáním a hlavně poskytnou pohled rodilého Francouze. Objevíte tak i netradiční místa jako je Latinská čtvrť, bleší trhy nebo tajemné pařížské katakomby.

Ať jedete do francouzské metropole na svatební cestu, dovolenou nebo při jakékoli jiné příležitosti, pamatujte především na to, že Paříž není jen výčtem budov a seznamem památek, ale především neopakovatelnou atmosférou a stylem života. Fréderic Chopin o Paříži napsal: „ V jednom okamžiku je zde možné najít největší luxus, největší svinstvo, největší mravnost, největší neřesti, lomoz a křik, krásu a špínu - je toho více než si dokážete představit. Člověk se ztrácí v tom nebi a je to pohodlné, protože se nikdo nezajímá o život, který tady vedete. Paříž je vše, co chceš. Můžeš se tady bavit, můžeš zahálet, smát se, plakat, dělat vše, co tě těší a nikdo se ani nepodívá, co děláš, protože tisíce lidí dělají to samé jako ty a každý tak, jak se mu zachce."

 
 

Přečtěte si více