Marriage Guide online

Tip 6 exotických míst na svatební cestu

Text: Filip Uhlíř

Můžeme vést obsáhlou polemiku, co je v dnešním světě multimediální společnosti, která ve vteřině zprostředkuje naprosto vše a všude, ještě exotikou. Každý kout naší planety se zdá být do posledního puntíku probádaný, prozkoumaný, vyfocený a popsaný, jakoby člověk už ani nemohl najít byť jen malé tajuplné místo, o kterém by si mohl říct, tak tohle jsem objevil já. Vydat se ve šlépějích Marca Pola, Vasca de Gamy nebo Kryštofa Kolumba tak už dnes můžou prakticky jen astronauti. Přesto je příjemné vydat se na místa, na kterých všichni vaši známí již třikrát nebyli, a považovat je tak trochu za vaše soukromé objevy.

Zanzibar

Tip 6 exotických míst na svatební cestu

Jedním z míst, která se stále drží na okrají zájmů turistů je Zanzibar. Název ostrovu v každém asi oprávněně vyvolá jakýsi pocit starých časů, karavan a orientu. Oprávněně. Po dlouhá léta byl právě Zanzibar obchodní bránou do celé Afriky především pro země z Arábie, Persie a dálného východu. Drahé látky a kovy se zde měnily především za koření, exotické dřevo a bohužel i otroky. Když ho pro Evropany v roce 1499 objevil již zmíněný Vasco de Gama, byl velmi překvapen úrovní civilizace, kterou zde našel. Přesto a snad právě proto ani tento ostrov neušel zájmům rozpínajících se Evropanů. Portugalské obchodní později vystřídaly ty britské. Na způsobu obchodování se však nic nezměnilo a od konce 17. Do 19. století prošlo ročně přes břehy Zanzibaru až 10 000 otroků. Přesto, že Angličané se bující trh s bílým, respektive černým masem snažili zastavit, prosti síle trhu měli jen pramalou šanci a všechny nařízení místodržícího vezíra byla ignorována.

Definitivně se s touto praxi podařilo skoncovat až v roce 1897, poté co Zanzibar přešel pod Britský protektorát. Anglo-Zanzibarská válka je ostatně prý nejkratším konfliktem v dějinách. Když se místní sultán rozhodl vzdorovat novému Anglií dosazenému vezírovi, zahájily palbu lodě královského námořnictva, zničili sultánův paláca a již po 38 minutách bylo uzavřeno příměří. Nejznámějším otrokářem této éry byl především pověstný Tippu Tib, který pořádal nájezdy do vnitrozemské Afriky až se čtyřmi tisíci bojovníků, kde lovil zvěř, sbíral slonovinu a odkupoval či zajímal otrockou sílu. Tento obchodník arabského původu měl i velmi dobré vztahy s Evropany, kterým pomáhal pronikat do nitra Afrického kontinentu vyvažovat zde své mocenské zájmy.

Z obchodu se slonovinou a otroky se z něj stal zdaleka nejbohatším mužem v okolí a své stáří dožil spokojeně na své plantáži na Zanzibaru. Zanzibaru se poněkud nesprávně říká ostrov koření. A obchod s kořením, především, kardamomem, skořicí a hřebíčkem je skutečně to, co Zanzibar proslavilo. Nejedná se však ve skutečnosti o ostrov, ale souostroví a ne koření ale sněhobílé pláže a korálové útesy Indického oceánu jsou tím, co do Zanzibaru tentokrát láká Evropany. Za vidění určitě stojí Kamenné město, které je i se svou otrokářskou pevností na seznamu světového dědictví UNESCO.

Ve skutečnosti však není z kamene, ale schránek korálů, které vytvořily místní korálový rif. A kdybyste přece jen ještě váhali s návštěvou, vězte, že jeden z malých ostrůvků Zanzibaru vlastní i takový objevitel a průkopník, jakým je Bill Gates.

Chile

Tip 6 exotických míst na svatební cestu

Je na první pohled při otevření mapy nápadné především svým nudlovitým tvarem na jihu amerického kontinentu. Země má v průměru šířku 144 kilometrů na šířku, ale na délku má celých 4329 kilometrů, což už je celkem procházka. Z tohoto geografického popisku je poměrně zjevné, že dost záleží, do kterého koutu Chile se vlastně vydáte. Celá země se vyznačuje specificky drsnou až melancholickou krajinou. Na východě země se tyčí vznosné Andy zatímco na západě se nad oceánem vypíná přímořské pohoří. Na severu je jedno z nejnepohostinnějších míst na světě, poušť Atakama. Tato oblast je krom nekonečné kamenité pláně, která je známá například z rallye Dakar vyústění filmu s Jamesem Bondem Quantum of Solace, bohatá na nerostné suroviny. Těží se tu ve velkém ledek, měď a stříbro, které jsou hlavní vývozní surovinou Chile.

Chile je ostatně jednou z nejlépe fungujících a prosperujících ekonomik jižní Ameriky. Paradoxně za to může krvavý převrat generála Pinocheta. Ten s podporou USA svrhnul radikálního socialistu Allendeho, který svými reformami dovedl zemi k úpadku. Pinochet poté v zemi zavedl velmi zvláštní mix tvrdého autoritářského režimu, který se rozhodně nepáral se svými oponenty, a kapitalistických protržních reforem, které zemi ekonomicky vyšvihli na čelo Jihoamerického kontinentu. Tento rozvoj je vidět především na hlavním městě Santiagu de Chile, které je čistým moderním městem evropského střihu s vynikající veřejnou dopravou.

Přesto že Santiago není zrovna nabité památkami, procházka městem po stopách slavného básníka Pabla Nerudy je příjemným zážitkem. Navíc je metropole skvělou základnou pro vyjíždky do okolních národních parků nebo lyžařských středisek. Na jihu země totiž najdeme temně krásnou pustinu plnou sopek, gejzírů a fjordů. A pokud byste snad toužili po skutečné cestě po stopách objevitelů, pak vás jistě potěší, že k Chile patří i Velikonoční ostrov s tajemnými sochami, ostrov Hannover, kam Jules Verne zasadil svůj román Dva roky prázdnin, a souostroví Juana Fernandeze, kde se údajně nacházel ostrov Robinsona Crusoa.

Japonsko

Tip 6 exotických míst na svatební cestu

Budete to znít trochu překvapivě, ale ať se vydáte v Japonsku kamkoli, bude vás to fascinovat a objevíte doslova nový svět. Kultura je v Japonsku je něco naprosto je něco, co Evropan jen těžko chápe, a to nemusí mít ještě jako státního příslušníka všudypřítomného Tomia Okamuru. První, co vás překvapí je ohromná slušnost a dalo by se říct až plachost Japonců, která ostře kontrastuje s tím, že na sebe v přeplněných městech doslova naráží na každém kroku.

Japonsko bylo po dlouhé období podobně uzavřené jako Čína. S rostoucí mírou obchodníků ze západu Japonci pragmatičtí Japonci pochopili, že zaspali dobu. Rychle a s pověstnou precizností začali dohánět západní svět především tradiční asijskou cestou učení se od těch nejlepších. Loďstvo se snažili vybudovat podle britského vzoru, pozemní vojsko podle vzoru francouzského a po vítězství Pruska nad Francií zase Německého. To z Japonska udělalo do druhé světové války mocnost, která měla ambici ovládnout značnou část světa.

Tragický konec těchto japonských imperiálních choutek je k vidění u památníku míru v Hirošimě. Po válce začala rychlá obnova a hospodářský růst, který ovšem také znamenal mnoho západních vlivů, které navždy modifikovaly japonskou kulturu do dnešní, konzumní podoby. Přesto je hlavně na venkově a v nádherné přírodě stále cítit duch samurajů, gejš, a umění ikebana.

Symbolem starého Japonska je krom osoby císaře především hora Fuji-San. Tato sopka, která má přes tři tisíce metrů a většinu roku je obdařena sněhovou čepicí je pro Japonce posvátným místem a výstup na ni znamená vskutku kontemplativní zážitek. Mnoho starých staveb se v Japonsku nedochovalo. Jako seismicky mimořádně aktivní oblast je většina starých staveb ze dřeva, které vydrží, častá zemětřesení, ale již méně odolávají zubu času.

O to úchvatnější je, jak se těmto těžkým přírodním podmínkám dokázali Japonci přizpůsobit a například v Tokiu tak najdeme bezpočet výškových budov s typickými neonovými reklamami. V Japonsku prostě objevujete na každém kroku.

Nepál

Tip 6 exotických míst na svatební cestu

Může znít překvapivě, když o Nepálu mluvíme jako o jakémsi zapomenutém místě, když se tisíce horolezců každý rok schází pod Mount Everestem, aby pokořili nejvyšší horu světa. Nedávno dokonce probleskly zprávy, že Nepálci se chystají na Mount Everest postavit žebřík, z čehož tedy kovaným horolezcům jistě musí vstávat vlasy hrůzou. Nepál však není jen přestupní stanicí pro horolezce dychtící pokořit střechu světa, ale i zapomenutými malými vesnicemi a buddhistickými chrámy pod mocným pohořím Himaláje, které vám pomůže si uvědomit, že člověk často znamená méně, než si myslí.

Nepál pro západní svět objevili Britové, kteří zde v 19. století válčili s kmenem Gurkhů. Gurkhové byli houževnatí horští válečníci, kteří sjednotili Nepál, a pořádali drancířské výjezdy do Brity ovládané severní Indie. Angličané pak byli tak ohromeni houževnatostí těchto horalů, že je brzy začali verbovat do vlastní armády. Pověst o krvežíznivých Ghurcích, kteří neberou zajatce a jejichž zahnutý nůž kukri vždy musí spatřit krev nepřátel, pak pomohla Britům vyhrát i válku o Falklandy. Argentinští vojáci prý ve strachu dezertovali, jen aby se nemuseli s Nepálskými bojovníky střetnout, a spatřit sítě, které si prý s sebou vezou na hlavy nepřátel.

Dalšími nehorolezci, kteří začali objevovat krásu Nepálu, byli překvapivě hippies. Jezdili sem kvůli nízkým životním nákladům, buddhismu, soužití s přírodou a samozřejmě i kvalitnímu hašiši. V dvoumilionovém Káthmándú tak například najdete ulici s přiléhavým názvem Freak Street (ulice bláznů), kde již od 60. let hippies bydleli. Věcmi, které byste si neměli nechat ujít je buddhistická stúpa Svajambhunáth, které se také přezdívá Opičí chrám nebo sochu hrozivého převtělení boha Šivy Kala Bhairáva, která dosahuje výšky pěti metrů, v rukou drží lidské lebky. A pokud by vám to stále to nepřišlo dost, můžete nasadit lenonky, podpálit lulku a v hašišovém dýmu objevit zcela nové, netušené obzory.

Katar

Tip 6 exotických míst na svatební cestu

Na tomto poloostrově v Perském zálivu spíše než cokoliv jiného objevíte především budoucnost a vyspělé technologie. Do Kataru se jezdí obdivovat práv moderní architektura písčité pláže s azurovým mořem jako stvořeným pro potápění. Katar byl dříve jen chudinským státem pouštních nomádů, rybářů a lovců perel. Vše však naprosto změnil objev ropy v roce 1939.

Dnes je Katar jedním z nejbohatších států světa, což je vidět zejména v Dauhá, které má mít v roce 2015 4 mrakodrapy vyšší než 500 metrů, 7 mrakodrapů vyšších než 400 metrů a 18 mrakodrapů vyšších než 300 metrů, což je více než v tu dobu bude mít New York, Chicago a Hong Kong dohromady.

Staví se taky rozsáhlý komplex moderního metra a po vzoru sousedního ostrova Bahrajnu, byl i v Kataru postaven silniční okruh. Zatímco Bahrajn se pyšní prestižními závody formule 1, katarský okruh Losail hostí první závod sezony nejsilnější třídy silničních motocyklů GP. Jelikož je kolem celého okruhu postaveno umělé osvětlení, prohání se tu hvězdy typu Valentina Rossiho, Dany Pedrosy nebo Jorge Lorenza v noci, za umělého osvětlení, což závodu dává jedinečnou atmosféru a show.

Katarský olympijský výbor se ve své zpupnosti dokonce rozhodl kandidovat na pořádání olympijských her, což bylo s ohledem na průměrnou letní teplotu okolo 45 stupňů Celsia zamítnuto. Méně rozumu už však měla fotbalová organizace FIFA, která Kataru přiklepla pořádání mistrovství světa v roce 2022.

Toto rozhodnutí všem vyrazilo dech, zvláště když konkurenčními zemí byla například kolébka fotbalu Anglie. Mistrovství světa tak bude muset být asi poprvé v historii pořádáno v zimě a hovoří se v souvislosti s tímto rozhodnutím o rozsáhlé korupci. To je však přesně to, co při návštěvě Kataru objevíte, hudbu budoucnosti a moc peněz, patrnou takřka na každém kroku.

Vietnam

Tip 6 exotických míst na svatební cestu

Přestože by se mohlo zdát, že pokud v tak hojném počtu migrují Vietnamci do České republiky, nemá návštěva Vietnamu valný význam, ale opak je pravdou. Vietnam je fascinující země s okouzlující přírodou a krásnými památkami, která však byla zle zpustošena dlouholetou válkou a komunistickou nadvládou. Vietnam byl dlouhou dobou francouzskou kolonií pod názvem Francouzská Indočína.

Po druhé světové válce se místní obyvatelé vzbouřili proti opětovnému kolonialismu a začala dlouhá válka, která skončila až porážkou Francouzů v bitvě u pevnosti u Dien Bien Phu v roce 1954. Vietnam byl pak rozdělen na severní komunistickou a jižní demokratickou část. Pokračující pokusy svrhnout jižní vládu a nastolit komunismus však vedli k angažmá Americké armády, které po dlouhé a krvavé válce skončilo až potupným stažením vojsk v roce 1973.

Osud jižního Vietnamu byl tímto krokem zpečetěn a z Vietnamu se stala Vietnamská socialistická republika se sídlem v Hanoji. V 90. letech prošel vietnamský režim výraznou obměnou jako v ostatních zemích bývalého východního bloku. Stále se jedná oficiálně o komunistickou zemi s vládou jedné strany, ale perzekuce obyvatel je minimální a rozvíjí se tržní hospodářství čínského vzoru. Do země jsou sice potřeba víza, ale jinak vláda maximálně podporuje snahu o rozvoj turismu.

Nádherná je například horská oblast Sapa s typickými terasovitými políčky a Stříbrným vodopádem. Citadela Thang Long v Hanoi je již 11. Století a představuje unikátní kulturu civilizace okolí Červené řeky. Krásné koloniální stavby naleznete v sedmimilionovém Ho Či Minhově městě a vidět prostě musíte město Hoi An s jedinečně zachovalou jihoasijskou architekturou přístavního města. Na jakémkoli místě ve Vietnamu však objevíte kvůli válce a ideologii léta zapovězené poklady.

 
 

Přečtěte si více