Marriage Guide online

Katolický versus evangelický obřad! Jaké jsou rozdíly?

Text: Lenka Zelnitiusová

Našla jste lásku svého života, zásnuby proběhly na jedničku a právě se zaobíráte myšlenkou svatebního obřadu? V dnešním článku se zaměříme na ty církevní, kde si shrneme výhody i nevýhody katolického a evangelického obřadu. Po přečtení už budete mít konečně jasno!

Katolický versus evangelický obřad! Jaké jsou rozdíly?Zobrazit galerii (4)
Foto: Pixabay.com

Obřad je z pohledu svatby tím nejzásadnějším, v tu chvíli totiž dochází k legalizaci vašeho sňatku a vstupu do manželství. Když se řekne církevní obřad, tak samozřejmě vždy záleží na náboženském vyznání. Nicméně u nás, v Česku, jsou nejoblíbenější výše uvedené varianty. I když se to nemusí zdát na první pohled patrné, tak evangelický obřad je oproti tomu katolickému v mnohém odlišný.

Obřad v kostele? Jak to vidí dnešní nevěsty!

Svatební oltář v kostele
Svatební oltář v kostele | Foto: Pixabay.com

„Vzhledem k tomu, že jsme oba věřící a do kostela jsme oba chodili vlastně odmalička, tak u nás ani jiná možnost nepřipadala v úvahu. Říct své ano před Bohem bylo pro nás něčím jako svatou povinností. Nemluvě o tom, že kostel je svými okázalými prostory pro svatební účely jako stvořený,“ líčí své pohnutky Linda (33), která se stane vdanou paní první červnovou sobotu.

„Naše rodiny jsou sice věřící, nicméně nás víra trochu minula, proto jsme se rozhodli, že přistoupíme na evangelický obřad, který je v mnohém více benevolentnější. Rodiče byli tímto kompromisem nadšeni a já se při vycházení z kostela cítila opravdu jako princezna,“ vzpomíná Elena (28) na svůj svatební den.

Katolický obřad s sebou nese jistá specifika

Obřad si neváhejte užít, je totiž jen váš.
Obřad si neváhejte užít, je totiž jen váš. | Foto: Pixabay.com

Pokud jste již od útlého věku vedení k Bohu, je nad slunce jasnější, že se vaše svatba bude odehrávat v kostele. Přece jenom říct své ano v dobrém i zlém před Bohem je pro vás, budoucí manžele, zcela zásadní. Prvním krokem k zařízení obřadu je navštívit farnost a smluvit s farářem termín. Pokud se jedná o hojně oblíbený kostel, neváhejte faráře kontaktovat s ročním či půlročním předstihem, abyste měli jistotu, že ve vámi zvolený den bude ještě volné místo.

Jaký vybrat kostel? Nejčastěji se volí ten v místě bydliště nevěsty, případně toho z páru, který je pokřtěn. Máte spadeno na kostel v jiném městě, než je to vaše rodné? Musíte si obstarat tzv. propuštění z farnosti, to vám vydá farář ve farnosti, jež spadá pod vaše místo bydliště. Poté je nutné kontaktovat také matriku dle místa, ve kterém se kostel nachází.

Co se týká místa obřadu, tak přichází v úvahu pouze a jenom interiér kostela. Katolická víra neumožnuje oddání například v exteriéru. Zvolený farář má na starost daný kostel. Pokud však máte osobní vztah s farářem, na jehož mše chodíte již odmalička, neváhejte si zařídit, aby vás ve zvoleném kostele oddal. I tato možnost tady je.

Jste rozvedení, nebo naopak jeden z vás z párů není pokřtěný? Zajděte za farářem, ten vám k vaší situaci řekne víc. Obecně ale platí, že snoubenci by měli býti před Bohem svobodní, tedy bez závazků. Počítat musíte také s poplatkem za katolický obřad, jeho výše se liší kostel od kostelu.

Průběh:

- Trvání 45 minut, se mší svatou 90 minut

- Farář vítá ženicha a nevěstu, tvoří se špalír

- Bohoslužba Slova, udělování manželské svátosti, manželský slib, svěcení a výměna prstenů s proslovem snoubenců, manželský polibek, modlitba za novomanžele, společná modlitba, požehnání a podpis Protokolu o uzavření manželství

Evangelický obřad dokáže překvapit

Můžete se vdávat jak v kostele, tak třeba v parku
Můžete se vdávat jak v kostele, tak třeba v parku | Foto: Pixabay.com

I když se jedná o církevní obřad, tak u toho evangelického pocítíte mnohem větší svobodu a také jeho cena bývá příznivější. Většinou totiž záleží na vás, v jaké výši poskytnete církvi finanční dar, kdežto u toho katolického je cena jasně stanovená.

Volnost máte také v otázce místa, kde se bude evangelický obřad konat. Evangelická církev se totiž v tomto směru opírá o myšlenku, že Bůh je všudypřítomný. Nezáleží ani na tom, zda jste křtění či snad rozvedení.

Evangelického kněze si musíte vyhledat sami, neváže se totiž k danému místu. Z tohoto důvodu je potřeba jej kontaktovat s dostatečným předstihem, aby měl na oddávání v daný termín ještě kapacitu. Máte nějaké speciální požadavky, o čem byste si přáli, aby kněz mluvil? Neváhejte mu vámi preferovaný proslov sepsat, případně ho po té můžete doladit spolu s ním. Evangelický kněz bude jistě vašim přáním a představám o proslovu nakloněný.Tak jako tak ale počítejte s tím, že stále se jedná o obřad církevního charakteru a slova o Bohu budou na pořadu dne, i když v menším měřítku, než tomu bývá u katolíků.

Průběh:

- Trvání 30 - 90minut, záleží na domluvě

- Farář vítá ženicha a nevěstu, svatebčany, tvoří se špalír

- Následují modlitby, čtení z Bible, kázání, vyznání novomanželů, akt oddání a dvě otázky týkající se slibu věrnosti a lásky, výměna prstenů, požehnání, modlitba manželů, novomanželské políbení a podpis Protokolu o uzavření manželství

Katolický obřad v kostce:

  • Trvá déle
  • Je dražší
  • Obřad je možný pouze v kostele
  • Snoubenci musí být pokřtěni, nikoliv rozvedení

Evangelický obřad v kostce:

  • Časovou náročnost lze upravit dle představ
  • Říct své ano můžete kdekoliv, nejste limitováni kostelem
  • Nemusíte být pokřtení, problémem není ani rozvod v minulosti
  • Nižší náklady, méně modliteb a čtení z Bible
 
 

Přečtěte si více