Marriage Guide online

Svatba v ráji: Ano, na které jen tak nezapomenete

Text: Lenka Zelnitiusová

Bílý písek hřeje do nohou, šumění moře či oceánu plně nahradí klasický svatební pochod a vzrostlé kokosové palmy se budou zvědavě naklánět nad vašimi hlavami. Stvrďte vaši lásku daleko od stresu, jako tomu bývá díky svatebním přípravám v české kotlině a vykročte v dálkou vonící exotice do manželství.

Svatba v ráji: Ano, na které jen tak nezapomeneteZobrazit galerii (3)
Foto: Petr Pělucha

Pokud toužíte po zážitkové svatbě, která vás bude v myšlenkách i na srdci hřát, jste na správné adrese. Vyhnete se drbům z řad tetiček z druhého kolena, nemusíte se obávat o počasí, v exotických destinacích totiž sluníčko hřeje ostošest a líbánky můžete čerpat ihned na místě. S takovým startem a vzpomínkami, kterými vás zasype svatební album, jež bude prosyceno plážovými panoramaty, vydrží vaše manželství navěky věků.

Svatba v ráji vás nemusí stát majlant. Ostatně stačí si spočítat, na kolik by vás vyšla běžná veselka v Česku s hostinou, živou hudbou a navíc i s ubytováním pro rodinné členy, kteří jsou z daleka. Výsledná cena za takovou tuctovou svatbu v porovnání s tou exotickou nebude horentní. Finanční náročnost exotické svatby se odvíjí také v závislosti na výběru kategorie hotelu.

Co vše je nutné k vyřízení?

Trápí vás jazyková bariéra, nebo nemáte ani tušení, co vše je potřeba zařídit, aby váš obřad proběhl bez sebemenších komplikací a zádrhelů? Povolení tamních úřadů a obstarání na to navazujících dokumentů za vás vyřídí zprostředkovatelská agentura. Zařizování svatby však nenechávejte na poslední chvíli, nejpozději šest až osm týdnů před obřadem je nutné agentuře předat vyplněnou žádost o svatbu, do jazyku dané země přeložené a notářky ověřené kopie cestovních pasů (platnost cestovního pasu musí být po návratu z destinace alespoň 6 měsíců) a rodných listů. V případě, že jste rozvedeni, je nutné dále připojit oddací list spolu s rozsudkem o rozvodu. Pokud jste ovdověli, pamatujte na doložení úmrtního listu. Došlo u vás ke změně jména? I tento případ musíte úřadům v zahraničí prokázat odpovídajícími dokumenty.

Po návratu z destinace na vás čeká další kolečka po úřadech, aby svatba byla zlegalizována a změna rodinného stavu zaevidována správně. Co se týká vyřizování svateb v zahraničí, spadá tato problematika pod speciální matriku v Brně. Český oddací list získáte cca do dvou měsíců od dodání potřebných dokumentů jako je notářsky ověřený a do češtiny přeložený oddací list. Dále se v místě trvalého bydliště zastavte na matriku, kde sepíšete dokument o uzavření manželství.

Svatební šatník na plážový způsob

Svatba v ráji: Ano, na které jen tak nezapomenete

Co se týká svatebního šatníku pro nevěstu, s klidnou duší můžete zvolit jednoduché splývavé šaty s krajkou oproti těm zdobným a nabíraným. Lodičky oceníte při focení v tropické zahradě hotelu, nebo na molu s výhledem na oceán. Snoubenci, co mají v plánu obřad na pláži, nejčastěji vkročí do manželství naboso. Look pro nastávajícího ženicha se zpravidla skládá z lněných světlých kalhot a košile krémové či béžové barvy. V rámci focení většinou pánové volí hnědé či krémové polobotky.

Z jakých destinací můžete vybírat?

Mauricius oblíbený ostrov všech zamilovaných

Věhlas této ostrovní republice zařídil samotný Mark Twain a není se čemu divit. Tamní pláže s jemností pudru v tónu slonové kosti berou dech, vyhřáté vlny Indického oceánu lákají nejenom k okoupání, ale i k potápění, pestrá škála míst určených k poznávání vás nenechá sedět na lehátku a výtečná kreolská kuchyně bude na svatebním menu příjemnou změnou oproti české svíčkové. Zapomenout nesmíme ani na srdečnost místních ostrovanů, jež vás spolehlivě nakazí optimismem. Síť hotelů je pro turisty i novomanžele připravena na výbornou, tady vám totiž nebude chybět vůbec nic. Už proto musíte počítat s tím, že se vám nebude chtít odjet z ráje a místo toho se budete chtít zase brzy vrátit. Ostatně třeba hned na první výročí vaší svatby. Svatební balíčky startují cca od 45 000 Kč na osobu, avšak zaváhat a řešit vše na poslední chvíli se vám nemusí vyplatit, o Mauricius je totiž velký zájem.

Božské Seychely vám seberou vítr z plachet

Tyto panenské ostrovy, které charakterizuje tropická zeleň, si drží v rámci popularity jednu z předních příček. Kromě neopakované atmosféry je tato lokalita právem považována za luxusní a jedinečnou svého druhu. Vaše sny o ráji seychelské ostrovy splňují na jedničku, a i tak vám zaručí soukromí na skvostných plážích bez nadbytku turistů.

Na výběr máte hned z několika ostrovů. Nudit se rozhodně nebudete na ostrově Mahé, kde najdete také hlavní město i letiště. Kýčová romantika na vás čeká na ostrově La Digue. Ten symbolizují pláže s žulovými skalisky, mezi tu nejznámější patří Anse Source d´Argent. Neméně úchvatný a kouzelný Praslin zase láká na ojedinělý druh palmy coco de mer připomínající pozadí ženy, přírodní rezervaci a pohádkovou pláž Anse Lazio. Cena za zájezd se svatbou začíná na 70 000 Kč na osobu.

Romantika na maledivský způsob

Svatba v ráji: Ano, na které jen tak nezapomenete

Krásu a pohádkové prostředí maledivských korálových atolů rozházených v Indickém oceánu jistě nemusíme sáhodlouze představovat. Známe je snad všichni z rajských fotografií s několika odstíny modré, tyrkysové a oceánově zelené barvy. Jaký ostrůvek si vyberete je jenom na vás, avšak musíte počítat s tím, že obřad na Maledivách je pouze symbolický. To tedy znamená, že není právně platný. V Česku se můžete vzít na radnici pouze se svědky a svatební veselí si užít až na maledivské půdě, kde místo házení svatební kytice skryjete slib lásky do skořápky kokosu a vhodíte do oceánu. Cena závisí na rozsahu svatebního balíčku a také na resortu, který symbolický obřad bude mít na starost.

Karibský tip na závěr

V případě, že jste zamilovali do Karibiku, tak i pro vás máme tip na svatební destinaci, kterou je proslulá Dominikánská republika. Turisty i snoubence to táhne na východ do střediska Punta Cana lemující bělostné pláže s vlnami Atlantiky, nebo na jih, přesněji do Bayahibe, kde se střetává Karibské moře s pevninou. Svatební balíček nabízí cestovní kanceláře k zájezdu s příplatkem kolem 25 000 až 35 000 Kč.

 
 

Přečtěte si více