Marriage Guide online

Svatba na zámku Nové Hrady – v “české Versailles“

Text: Veronika Moreira Foto: Nove-hrady.cz

Zámek a zahrady ve Versailles mě vždy fascinovaly nejen svou krásou, ale i dech beroucí atmosférou absolutistické monarchie ve Francii, kterou symbolizují. Určitě proto promluvím z duše mnohým, stejně jako já, romanticky založeným nevěstám, když řeknu, že mít svatbu na takovém místě, bylo mým snem.

O rokokovém zámku v Nových Hradech v pardubickém kraji jsem se dozvěděla čirou náhodou. Když jsem se pak seznámila s jejich nabídkou a službami ohledně svateb, měla jsem rozhodně o čem přemýšlet, datum svatby se blížilo a já pořád neměla jasno v tom nejdůležitějším – kde k té slávě vlastně dojde? Krátce nato jsem Nové Hrady navštívila a bylo rozhodnuto. Ne že by nám Ludvík XIV, v porovnání se svým mocenským sídlem u Paříže měl co závidět, ale my jsme rozhodně pro tentokrát nemuseli závidět jemu. Zámek Nové Hrady si svou přezdívku – česká Versailles – zaslouží. A já můžu i po těch několika letech říct, že moje svatba, navzdory všem změnám na poslední chvíli, byla taková, jakou jsem ji chtěla mít ….pohádková.

Něco málo z historie zámku Nové Hrady

Rokokový zámek Nové Hrady byl vybudován v letech 1774 až 1777, hrabětem Jeanem – Antoniem Harbuvalem de Chamaré, podle návrhu Josefa Jägra. Stavba napodobuje styl francouzských letních sídel a je skutečným architektonickým klenotem zdejšího kraje. Díky své pozici umístění, v uměle vytvořeném přírodním areálu, obklopen parkem a krásnými zahradami, je zámecký komplex znám také pod přezdívkami “malý Schönbrunn“ nebo “česká Versailles“.

Zámek byl po roce 1989 vrácen v restituci vnukům původního majitele, kteří jej nabídli k prodeji. Současnými majiteli jsou manželé Kučerovi z Prahy, kteří se od té doby věnují rozsáhlé rekonstrukci a modernizaci celého objektu. Ten se má v budoucnu stát uznávaným centrem bohatého kulturního a společenského dění a získat zpět pověst nejvýznamnější a nejatraktivnější památky v regionu.

Zámecké zahrady, stáje a chov koní

Svatba na zámku Nové Hrady – v “české Versailles“

Pohled od hlavní brány je vskutku impozantní, v popředí dominují dvě zámecké kašny a samotný zámek mi připadal jako obrovský, precizně vypracovaný šlehačkový dort. Nově vybudované rokokové zahrady a balustráda osázená růžemi, to jsou jedny z mnoha zdejších skvostů, připravených pro potěchu každého návštěvníka. Přestože původní podoba zahrad není známa, zachovala se osově pravidelná dispozice základních teras, na jejichž poslední úpravě se podílel ve čtyřicátých letech minulého století architekt Fierlinger. K zajímavostem patří původní barokní špýchar, klasicistní altánek, přírodní amfiteátr (zelené divadlo), okrasná zeleninová zahrada nebo anglický park s Křížovou cestou z roku 1767.

Zámecké stáje jsou součástí areálu od roku 2004. Prošly rozsáhlou, kompletní rekonstrukcí a v současnosti nabízejí pohodlné zázemí pro jezdce, včetně možnosti ustájení koní a lekcí jezdectví. Chov ušlechtilých, teplokrevných koní za účelem sportovního a rekreačního vyžití patří k nabízeným aktivitám v zámeckém areálu.

První české muzeum cyklistiky

Toto muzeum se všemi unikátními exponáty (od poloviny 19. století po současnost) naleznete ve zmíněném, zrekonstruovaném barokním špýcharu. Pro návštěvníky jsou tu k vidění například velocipedy z doby Rakousko – Uherska a dvě panoramatické expozice věnované cyklistickým závodům a významu kol v období světových válek. Děti určitě potěší dětský kolotoč na šlapací pohon a rodiče si mohou vyzkoušet trenažér s opravdovým vysokým kolem.

Jak a proč mít svatbu na zámku Nové Hrady?

Svatba na zámku Nové Hrady – v “české Versailles“

Už vás nebudu déle napínat a zaměřím se na samotné svatby. Zámek Nové Hrady má snoubencům skutečně co nabídnout a není proto divu, že se pro budoucí manžele (a nejen pro ně), stává rok od roku vyhledávanějším.

Svatební obřady se konají ve Slavnostním rokokovém sále, nádherně vyzdobené a okázalé místnosti s bohatou štukovanou ornamentikou a nádherným křišťálovým lustrem. Pro církevní, katolické svatební obřady se nabízí nově vysvěcená Zámecká kaple sv. Aloise. Pro romantické kouzlo venkovního obřadu se zde využívá také přírodní amfiteátr, který doporučuji využít také pro svatební fotografování.

Svatební hostinu vám tu ochotně uspořádají v Zámecké restauraci, vhodné pro menší svatby, nebo v krásném banketním sále s kapacitou 60 – 80 osob. Banketní sál disponuje vlastním barem, kulečníkem, taneční místností i speciální chladící místností pro uložení svatebních dortů apod.

Nahlédnutí do nabídky svatebních menu

Svatební menu se samozřejmě přizpůsobuje představám snoubenců, osvědčené tipy však rozhodně nejsou na škodu. V navrhovaných svatebních menu zdejší zámecké restaurace se mísí jídla tradiční české kuchyně s pochoutkami cizokrajných kuchyní, ale také zvěřina, takže je určitě z čeho vybírat:

Nabídka poledního menu:

Aperitiv

Cinzano Bianco, Rosso

Bohemia Sekt Demi, Brut

Becherovka aj.

Předkrm

Klasická šunková rolka s křenem a banketkou

Tomaty prokládané plátky mozarelly, olivy, banketka

Jemná paštika s brusinkami, banketka

Norský toast s uzeným lososem

Polévka

Klasická svatební (masový vývar s játrovými knedlíčky a nudlemi)

Brokolicový nebo jiný zeleninový krém se smetanou

Hlavní chod

Jako hlavní chod se nabízí klasické perly české kuchyně, od svíčkové na smetaně, přes selský talíř, až po pečenou kachnu.

Pokud máte raději minutky, pak vás určitě nadchne kuřecí maso s mandlemi v holandské omáčce, vepřová panenka nebo Mysliveckéjelení plátky.

Nabídka večerního menu – teplý a studený bufet:

Večerní banket je servírován formou teplého a studeného bufetu, doplněného teplými přílohami, pečivem, krájenou zeleninou a zeleninovými saláty. Pro představu jmenujme alespoň několik položek z bohatého výběru:

- Smažené vepřové, kuřecí nebo jelení řízečky

- Hovězí nebo jelení guláš

- Sýrové prkénko s ovocem

- Paštikový talíř

- Ozdobný aspik

- Pršut aj.

Letos byla tato nabídka obohacena také o večerní grilování steaků přímo na nádvoří zámku. K večernímu rautu je také možnost přiobjednání oblíbené uzené nadívané kýty.

Je libo slavnostní fanfáry, holubice lásky, kočár nebo ohňostroj?

Při znění slavnostních fanfár provázejících vás i vaše hosty při vstupu do zámku se musí každému rozbušit srdce vědomím ojedinělosti tohoto okamžiku. Žesťové kvinteto z Litomyšle vás uvítá z balkónu, poté v předsálí slavnostního sálu a nakonec v zámeckém vestibulu, kterým už budete procházet jako manželé. Kdo chce zažít velkolepý pocit ze skutečného umocnění slavnostní, svatební atmosféry, ten určitě nebude zklamán. Dalším velkolepým zážitkem s velkou a nezapomenutelnou symbolikou je vypouštění svatebních holubic, dále pak jízda kočárem tažených vyšňořenými koňmi, kteří vás provezou okolím zámku, a nakonec okázalá tečka k uzavření vašeho jedinečného dne D - večerní ohňostroj.

Svatební noc na zámku a ubytování svatebčanů

Pokud budete na zámku v Nových Hradech slavit svůj stup do manželství až do noci a tudíž využijete nabídku večerního menu, máte možnost strávit tu i svatební noc, a to přímo v nádherném zámeckém apartmá. Zde si můžete vychutnat např. společnou koupel v luxusní koupelně, přirozeně tu na vás bude čekat i láhev šampaňského. Z oken je krásný výhled na zámecké kašny s fontánami. Druhý den si v zámecké jídelně vychutnáte bohatou snídani a váš nový život může začít…

Pro své svatebčany můžete zajistit ubytování přímo naproti zámku v příjemném penzionu Holland, nebo v několika dalších nedalekých ubytovacích zařízeních.

 
 

Přečtěte si více