Marriage Guide online

Jak obléknout muže na svatbu?

Text: Karin Hanzlíková

Na každé svatbě by měla být krásná nevěsta a krásný ženich. Jak by se měli muži obléknout na svatbu, se dozvíte v následujícím článku. Muž by nikdy svůj vzhled neměl podcenit a zvlášť ne na vlastní svatbě!

Za svého působení ve svatebním světě už jsem viděla mnoho svateb a mnoho slavnostně oblečených lidí. Každá nevěsta myslí na to, aby byla ve svůj svatební den co nejkrásnější, rovněž družičky a ženy všeobecně plánují svůj vzhled daleko více s předstihem. Ale co pánové? A zejména ženich? Nebudu zde házet všechny muže tzv. „ do jednoho pytle“, ale většina mužů svůj svatební vzhled příliš neřeší. Vždyť nějaký tmavý oblek sežene muž na každém rohu. Toto téma mě velice zaujalo a obrátila jsem se na odborníka na odívání pánů, pana Karla Řepu ze společnosti Galard. Domluvila jsem si s ním schůzku a pokusila se ho pro vás co nejvíce vyzpovídat.

Základní pravidlo a cena obleku

Svatební oblek by si měl muž vždy na svatbu koupit nový! To je první zásadní pravidlo. Cena svatebních obleků se vždy odvíjí od kvality použitých materiálů a zpracování. Zakoupit tak můžete obyčejný pánský oblek již od 5.000 Kč, ale za kvalitní si připravte i částku přesahující 50.000 Kč.

Jaké barvy svatebních obleků převládají?

Barvy ve svatebních oblecích převládají černá, antracitová, tmavě modrá a tmavě šedá. Výjimkou nebývá ani krémový oblek, který ale málokterému muži sluší. Do krémového obleku vždy zvolte jednoduchou bílou košili a pouze světlé doplňky. Krémový, nebo bílý oblek musí mít vždy perfektní střih, protože ve světlé barvě je vždy vše více vidět. Ženich nemusí vždy na 100% ladit s nevěstou, stačí mu k tomu pouze detaily, které vyzvednou celý oblek, ať už to je kapesníček v klopě, kravata, nebo motýlek. K motýlku se sice váže pověra, že by ženich mohl nevěstě brzo uletět, ale my v Marriage Guide na pověry nevěříme. Kravata může být ve stejné barvě jako kytice nevěsty, ideálně jednobarevná, popř. s jemným vetkáváním tón v tónu. Rozhodně byste neměli volit kravatu s diagonálními pruhy, tento vzor je určen na běžné denní nošení do zaměstnání.

Druhy svatebních obleků

Oblek může být dvojdílný – sako a kalhoty, nebo trojdílný – sako, vesta z oblekového materiálu a kalhoty. Dvojdílný oblek působí více ležérně, nicméně stále elegantně. Více formálně působí trojdílný oblek, který má tu výhodu, že pokud si ženich později po obřadu svlékne sako, tak stále vypadá skvěle a neporuší pravidla společenské etikety. Na svatbu nedoporučujeme volit smoking, který plní funkci večerního obleku. Pokud chce muž působit slavnostněji, než v klasickém obleku, tak doporučujeme zvolit frak, nebo žaket. Zde si ovšem etiketa žádá, aby stejné oblečení zvolili i nejbližší příbuzní.

Materiály svatebních obleků

Jak obléknout muže na svatbu?

Materiál na svatební oblek by měly být prvotřídní kvality, což znamená, že by měl být přírodní, bez jakýchkoliv umělých příměsí, ideálně ze stoprocentní vlny. Většina svateb se odehrává v létě a zde se doporučuje zvolit odlehčenou verzi materiálu, například vlnu s příměsí lnu. Pokud chce ženich oblek jemně lesklý, tak zde pan Řepa doporučuje zvolit kombinaci vlny s příměsí hedvábí. Košile do tmavého obleku by měla být vždy jednoduchá bílá v klasickém střihu.

Košile do svatebního obleku

Košile by měla korespondovat s celým oblekem a může být ve stejném odstínu, jako jsou šaty nevěsty. Někteří odborníci radí, že svatební košile by měla být bílá, nebo v barvě champagne. Střih košile není zas až tak rozhodující, vždy záleží na postavě ženicha a na tom, jak se dotyčný bude celý den v košili cítit. Myslete na to, že svatební košile stejně jako jakákoliv společenská košile musí mít dlouhé rukávy a nemá mít kapsičku! Materiál by měl být rovněž stoprocentně přírodní, ideálně z bavlny. Pamatujte, že v košili budete dlouhé hodiny a mnohdy na přímém slunci. Košile by měla mít tzv. jednoduchou manžetu, popř. dvojitou (francouzskou manžetu) se zapínáním na manžetové knoflíčky.

Kdy navštívit krejčovství?

Jak obléknout muže na svatbu?

Povídání s panem Řepou bylo i pro mě velkým přínosem a rozhodně doporučuji každému ženichovi, aby společnost Galard navštívil a nechal si poradit, co přímo jemu bude na svatbě slušet nejvíce. Ideální doba na navštívení jakéhokoliv krejčovství je alespoň 6 týdnů, proto nenechávejte svůj svatební oblek na poslední chvíli. Svatba není jen o nevěstě, květinách a dekoracích. Je to i o elegantním muži ve skvělém obleku.

Společnost Galard je na trhu pátým rokem a za tuto dobu se stala opravdovou špičkou v odívání mužů na míru. Celý koncept společnosti začal šitím pánských košil na míru, později rozšířili nabídku o šití pánských obleků na míru a dnes už se zde muži mohou obléknout doslova od hlavy až k patě, včetně bot a veškerých doplňků jako jsou manžetové knoflíčky, pásky, kravaty, motýlky, kapesníčky do saka, nebo pánské tašky na míru.

 
 

Přečtěte si více