Marriage Guide online

Retro svatba: Zpátky v čase do období první republiky

Text: Lenka Zelnitiusová

Na prsteníčku vám trůní zásnubní prsten a vy uvažujete o tom, jaký styl veselky bude tím pravým? Rustikální má každý, glamour není pro vás a shabby hodnotíte jako okoukaný? Co takhle ten retro? Učarovala vám energie dvacátého století, milujete snímek Velký Gatsby a zároveň toužíte po tom, aby vaše svatba měla duši? Vdejte se po vzoru první republiky!

Retro svatba: Zpátky v čase do období první republikyZobrazit galerii (4)
Foto: Pexels.com

„Když jsem byla malá holka, tehdy v televizi vysílali seriál Salon Elliot, původem z Velké Británie, a já úplně žasla nad módními kreacemi, které na tamní poměry byly vskutku dechberoucí. Možná si vybavíte životní eskapády Beatrice a Angeliny, jež si do smrti otce žily jako v bavlnce. Nic netrvá věčně a sestry se náhle ocitají v tíživé finanční situaci, ze které se vkusem vybruslí tím, že začnou šít na zakázku pod svou značkou, “vzpomíná Markéta (38), která pro retro styl ztratila srdce.

Populární seriál z roku 1991 si u diváků vysloužil pozitivní ohlas. Hlavní roli si střihly Stella Gonet a Louise Lombard. Pokud milujete styl, způsob oblékání a život z éry dvacátých let, rozhodně neváhejte. Podívaná nejenom inspiruje, ale především představuje historické okénko a návrat v čase. Nesmíme opomenout zmínit seriálový počin České televize s příhodným názvem První republika. Zámožná rodina Valentů se stěhuje do pražského Podolí, kde to vypadá jako po válce. Láska, moc, peníze, chudoba i dosud neobjasněná vražda.

Módní diktát

Retro svatba: Zpátky v čase do období první republiky
Foto: Pinterest.com/Whimsical Wonderland Weddings

Když opomeneme začátky těsně po válce, kdy frčela tzv. chlapecká móda, krátké účesy a stejně tak i postava bez líbivých tvarů a přesuneme se do třicátých let, které jsou symbolem ženskosti, máme najednou z čeho vybírat. Pryč je éra dekoltů a rób, které zdůrazňovaly vosí pas. Nejen v rámci svatebních šatů letěly rovné a splývavé střihy. Bylo poměrně běžné, že se ženy vdávaly ve svých nejlepších společenských šatech. Ne každá nevěsta si mohla dovolit luxusní róbu, kterou si užije jen v jeden den. I když se filmy z té doby zachovaly v černobílé verzi, vůbec to neznamená, že šaty byly jen nudné ala black and white. Béžová, krémová, pudrová, světle šedá, pastelová, půlnoční modrá, svěží lila, vínová a také nepřekonaná černá. Svatební šaty až na zem ozvláštnila jemná krajka nebo nejrůznějšími výšivkami zdobený živůtek.

K šatům odjakživa patří doplňky. Krémové punčocháče, pro večerní akce to byly zase ty síťované, sametové či krajkové rukavičky, perly na tisíc způsobů a korálkové psaníčko. Vdáváte se v zimních měsících v retro stylu? Kožešinové boa představuje trefu do černého. Bez stylových fotek s dlouhou kuřáckou špičkou by to nebylo ono. A když si vypůjčíte veterán jako svatební vůz, uděláte maximum pro skvělý retro výsledek.

Zaměřeno na vlasy a líčení

Retro svatba: Zpátky v čase do období první republiky
Foto: Pinterest.com/Wedding Ideas Magazine

Bezchybná sametově hebká pleť, tenké a černou tužkou dokreslené obočí, tělové stíny na den a na večer zvýrazněné oči za pomoci kouřového líčení, brvy zdobené mascarou a především červená rtěnka ve všech odstínech. V období první republiky začaly ženy rudou na rtech milovat. Zkrátka image femme fatale.

Krátké účesy šly do pozadí a něžné pokolení se zamilovalo do mikáda, delších vlasů a něžných vln, které šarmantně kopírovaly obličej a působily nanejvýš svůdně. Večírky, oslavy a party se neobešly bez ozdob v podobě štrasových spon a bohatě zdobených čelenek, kde často nechyběly ani tolik elegantní pera. Pro případ svatby byly trendem větší i menší fascinátory, závoj nebo klobouček se síťkou či krajkou.

Coco Chanel Československa

Retro svatba: Zpátky v čase do období první republiky
Foto: Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Do tehdejšího Československa v oblasti módy mířila inspirace z pařížských a londýnských butiků a u švadlen se dveře netrhly. Skvěle ušité z vás udělají dámu a ty nejlepší šila ve svém krejčovství, později již ve vyhlášeném módním domě Hana Podolská, které se dokonce přezdívalo Coco Chanel. Oblékala bohaté a vlivné ženy, v šatech od Podolské se ve filmu blýskla například blond diva Adina Mandlová. Královna prvorepublikové módy následovala módní trendy z Paříže, nakupovala luxusní látky ze zahraničí, pořádala raritní módní přehlídky a jako první u nás zaměstnávala modelky.

 
 

Přečtěte si více