Marriage Guide online

Modní hit: Svatební šaty mohou hýřit barvami

Text: Lenka Zelnitiusová

Najít padnoucí šaty to je úkol číslo jedno pro každou nevěstu. Jen po bílých ale koukat nemusíte. V dřívějších dobách se ženy vdávaly i v jiných barvách. Jakými odstíny se lze inspirovat a kde se vzala tradice sněhobílé róby? Odpověď najdete v následujících řádcích.

Modní hit: Svatební šaty mohou hýřit barvamiZobrazit galerii (4)
Foto: Unsplash.com

Pokud se vám nechce jít v bílém k oltáři, nenechejte se zviklat staromódními názory maminky, že se to nehodí, protože je tomu právě naopak. Vše, co se líbí vám, je naprosto v pořádku. Řiďte se proto vlastní intuicí a přáními a nevdávejte se v tom, co by rádi na vás viděli ostatní.

Jak to vidí nevěsty?

„Jako malá jsem si vždy přála vdávat v bílém, nakonec tomu osud chtěl jinak a já vklouzla do fialových šatů. Zářila v nich také Victoria Beckham spolu s Davidem,“ vzpomíná na svůj den Klára (38) z Písku.

„Prozatím jsem ve fázi výběru svatebních šatů a podle všeho zvolím půlnoční modrou. S drahým jsme se poprvé setkali před pěti lety na Silvestra za pět minut dvanáct. A právě tuto symboliku chceme přenést i na náš svatební den,“ svěřuje se svými pohnutkami Lucie (31) z Mladé Boleslavi.

„Když jsem viděla hranou verzi Popelky od Disneyho, věděla jsem, že v takových šatech se chci vdávat. Nechala jsem si přesně takové ušít a už se nemohu dočkat až dojde na první zkoušku. Sice mi už není dvacet, ale číslo v občance opravdu neřeším,“ popisuje své pocity Adéla (42) z Brna.

Módní trendy

Modní hit: Svatební šaty mohou hýřit barvami
Foto: etsy.com

Hlavní barvou svatebních šatů zůstává i nadále bílá, avšak setkat se můžete i s dalšími odstíny jako je champagne, béžová, krémová, zlatavá, ale také pestrá paleta pastelů od pudrovou přes šeříkovou až lehounký nádech mint. Kdo miluje extravaganci, sáhne po sytě červené, zlaté nebo smaragdové. Když mrknete na svatební trendy pro nadcházející rok 2020, zjistíte, že světoví návrháři se nebáli ani květinových potisků. Obavy, stud i pocit, že se barvy na svatbu nehodí si jednou provždy zakažte. Tluče vaše srdce pro lidové tradice a tančíte folklor? Klidně si vaši zálibu přeneste i na svatební šaty.

Co bylo dříve a jak je tomu dnes?

Modní hit: Svatební šaty mohou hýřit barvami
Foto: Pixabay.com

V dávných dobách bylo naprosto běžné, že nevěsty oblékaly modrou. Ta byla pokládaná za barvu nevinnosti, čistoty a spanilosti. Právě v ní je také zobrazovaná Panna Marie. Avšak dříve bylo poměrně normální, že se dívky vdávaly ve svých nejlepších šatech, které měly ve své skříni. Přece jen nebyly finance na to, aby si kvůli svatbě kupovaly jedny speciální, proto se barvy pochopitelně často střídaly. Zajímává vás, proč se všechny nevěsty chtěly vdávat v bílém a kdo tento trend zavedl? Velkou změnu přinesl rok 1840, kdy se odehrála svatba královny Victorie. Tehdy za manžela pojala svého bratrance Andrease. Snímky z velkolepé veselky se nesmazatelně vryly do paměti dívek i žen po celém světě a na svatební trend bylo rázem zaděláno. Některé o nich však mohly jen snít, bílé svatební šaty totiž byly synonymem luxusu. Nevěsty z vlivných a vážených rodin neváhaly a vstupovaly do smluvených sňatků v bílém.

Pokud nechcete jít ve šlépějích královny, s klidnou duší vyzkoušejte i jiné barvy. Společenské konvence vás ve výběru brzdit nemusí. Vzpomenout si můžeme třeba na svatební šaty Angeliny Jolie, ve kterých řekla své ano Bradu Pittovi. Zvolila sice bílé, avšak se vkusem je ozdobily ručně malované obrázky jejich dětí. Hlavní hrdinka Sexu ve městě, Jessica Sarah Parker vsadila pro svůj svatební den na černou. I když se může zdát tato barva opravdu kontroverzní, dříve tomu tak nebylo. Jessica Biel se zamilovala do Justina Timberlakea a také do nadýchaných šatů v pink odstínu. Šlehačková „Barbie“ róba tak jako tak působila slušivě. Keira Knightley by si se svou drobnou postavou klidně mohla princeznovský styl dovolit, avšak mnohem víc ji v roce 2013 nadchly krátké béžové šaty z tylu z dílny Christiana Diora.

Jaké barvy zvolit?

  • Modré je dobrá. Dost možná se v nich vdávala vaše babička či prababička. Na modré šaty nedaly dříve nevěsty dopustit. Zvítězí u vás ty azurové nebo se inspirujete hvězdnou oblohou jako měla sama Večernice?
  • Červené. Ideální varianta pro podzim i zimu. Jen si to představte. Krajina zapadaná sněhem a vy ve vínových, bordó nebo šarlatových šatech míříte k oltáři. Ženich může obléct jak černý, tak třeba sytě modrý oblek.
  • Korálová. Milujete neotřelou originalitu jako nikdo? Tento odstín pro vás představuje trefu do černého.
  • Módní pastely. Jsou romantické, nebudí pozornost a přesto nejsou bílé. Lila, ivory, broskvová, mátová nebo tón lučního medu. Sluší jaru a dokáží osvěžit také letní svatbu.

Vyplatí se vědět!

Modní hit: Svatební šaty mohou hýřit barvami
Foto: estellesdressydresses.com
  • Barvy vybírejte podle toho, jak se v nich sama cítíte a zda vám ladí k pleti. Na barevnou typologii se můžete opravdu spolehnout.
  • Bílé jsou sice pokládány za tradiční, ale tlumené odstíny zase umí slušivě umazat kila.
  • Barevné šaty lze použít vícekrát, nebudou vám po veselce zbytečně ležet ve skříni. Vyvětráte je třeba na plese.
 
 

Přečtěte si více