Marriage Guide online

Rady pro muže, jak vypadat v obleku skvěle

Text: Eva Šebestová

Pro ty z Vás, kteří obléknete pánský oblek poprvé, přinášíme základní desatero s praktickými radami. Každý muž uvítá, pokud bude vypadat skvěle, udělá dojem a bude úspěšný. Nikdo nechce být středem pozornosti proto, že je nevhodně oblečen, protože má například dlouhé kalhoty až na zem nebo zašitý rozparek u saka či bílé ponožky k tmavému obleku.

Rady pro muže, jak vypadat v obleku skvěle

1. K saku jen košile s dlouhým rukávem

K pánskému obleku se nosí pouze košile s dlouhým rukávem. A to i v létě. V případě, že je velké horko vezměte si košili s krátkým rukávem. Sako ovšem ponechte doma. V žádném případě nenoste košili s krátkým rukávem pod sako s tím, že si jej pak odložíte. Budete-li při tom přistiženi, hrozí Vám ve společnosti faux pas. Při obchodním nebo pracovním jednání je toto zcela nemyslitelné a snižuje Vám to možnost úspěchu.

2. Odstranění všech nášivek z obleku

Po koupi obleku odstraňte všechny značky, nášivky a jiná označení. Všechny záševky rozpárejte (rozparek saka, kapsy saka, kapsy kalhot a kapsička na saku). Při praktickém použití nemají význam. Při nošení obleku, například se zašitým rozparkem saka, se nevyhnete pohledům okolí na Vás jako na originál, ovšem v negativním významu.

3. Kapsy u saka

Ozdobné patky na kapsách nesmí být zasunuty do kapes. Vždy je noste vně kapes a nechoďte s rukama v kapsách. Sako není bunda.

4. Rada pro muže menšího vzrůstu

Pokud jste malého vzrůstu, vyhýbejte se nákupu kalhot s manžetami, které Vás budou ještě více opticky zmenšovat.

5. Spodní knoflík u saka se nezapíná

Ať má sako jakékoliv množství knoflíků, vždy platí, že se poslední spodní knoflík u jednořadého saka nezapíná. I když má sako jen dva knoflíky, spodní nezapínejte. Tento způsob zapínání má svůj původ v historii, kdy muži nezapínali spodní knoflík proto, aby lépe mohli tasit svou zbraň. Zároveň tuto skutečnost upravuje společenská etiketa.

6. Rukáv košile musí ze saka vyčnívat

Rukáv košile mírně vyčnívá z rukávu saka. Přibližně 0,5 až 1 cm. Tuto délku nemusíte měřit. Jedná se pouze o podmínku, že rukáv košile je z rukávu saka mírně viditelný. V případě, že rukáv košile nebude vidět, budete působit dojmem, že máte buď košili s krátkým rukávem, nebo oblek po starším bratrovi.

7. Délka kalhot obleku

Délka kalhot by měla být na dva až tři prsty od země. To v mnoha případech odpovídá výšce podpatku společenské obuvi plus 1 centimetr. Kalhoty musí být v přední části opřeny o vrchní část obuvi a lehce pokrčeny na jeden varhánek.

8. Pánská obuv k obleku

Obuv k pánskému obleku vybírejte zásadně se šněrováním. Mokasíny a jiné modifikace obuvi bez šněrování se k oblekům nosit nesmí.

9. Správná velikost koženého opasku

Pánský oblek se nesmí nosit bez opasku. V případě koupi obleku řešte současně i opasek jako součást obleku. Opasek musí být decentní, s nenápadnou malou sponou. Barva a dezén opasku by měl být shodný s obuví. Tyto dvě položky musí být sladěny. Pokud máte hladkou černou obuv, opasek vyberte stejný. Textilní opasky a opasky k džínům nejsou k obleku dovoleny.

10. Výběr manžetových knoflíčků

Jakýkoliv doplněk, jako jsou manžetové knoflíčky, opasková spona, jiné ozdobné knoflíky na obleku, stejně jako hodinky a jiné, sjednoťte vždy v jedné barvě. Například doplňky imitace stříbra nikdy nekombinujte s doplňky v provedení imitace zlata. Pokud máte stříbrné hodinky s oblými tvary článků na řemínku, vybírejte i stříbrné manžetové knoflíčky, ideálně s oblými tvary.

 
 

Přečtěte si více