Marriage Guide online

Rozpočet na svatební šaty

Text: Michaela Vadová

Kolik peněz investovat do svatebních šatů? S kým šaty vybírat a jaká je nejčastější chyba budoucích nevěst při vybírání svatební róby v souvislosti se svatebním rozpočtem?

Rozpočet na svatební šaty

Svatební šaty – za kolik?

Odborníci radí, že investice do svatebních šatů by se měla pohybovat kolem 10% až 15% z celkového svatebního rozpočtu. Samozřejmě záleží na tom, na kolik si nevěsta své svatební róby cení, jak moc jí na ní záleží. Někdo si řekne, že za šaty, které si oblečete jednou v životě na pár hodin, nemá cenu příliš utrácet. Jiná nevěsta bude chtít svůj svatební look proměnit v nezapomenutelnou vzpomínku, aby si ji všichni svatebčané – samozřejmě včetně ženicha – pamatovali jako naprosto překrásně oblečenou ženu. Podle toho, který typ nevěsty jste, se bude odvíjet investice do šatů.

Nejčastější chyba při výběru svatebních šatů

Opět se vrátíme k finanční stránce. Nevěsty, které mají jasně daný finanční limit, vybírají snáze. Pokud nevíte, kolik do šatů chcete investovat a navíc si neuvědomíte další částky za doplňky a další různé příplatky (závoj, spodnička, pelerínka, bižuterie či šperky, rukavičky,…), pak se váš výběr a nákup šatů mohou stát zásadní chybou a jednou z prvních věcí, na základě kterých se budete s budoucím manželem již během příprav hádat.

Další platby?

Dobře si spočítejte, kolik si svatební salón účtuje za jakékoliv úpravy šatů a jak dlouho tyto změny budou trvat. Nezapomeňte si finální zkoušku naplánovat těsně před svatbou – aby bylo možno šaty doupravit na opravdu aktuální postavu nevěsty.

Cena a velikost

Na ceně se může projevit také velikost šatů. Průměrné konfekční velikosti bývají levnější, než nadměrné nebo naopak extra malé velikosti. Cenový rozdíl může být až kolem 10% ceny.

Zamilovaná do předražených šatů?

Často se stává, že budoucí nevěsta si přinese do svatebního salónu fotografii svých vysněných šatů od předního módního návrháře. Často jsou vysněné šaty takové, které převyšují vyhrazenou částku svatebního rozpočtu. Profesionální obsluha svatebního salónu by vám nikdy neměla příliš drahé šaty vnucovat, ale naopak by měla maximálně respektovat váš rozpočet. Správným řešením je najít alternativu šatů.

Nevěsty s touto zkušeností doporučují: ani si předražené vysněné šaty nezkoušejte! Velice těžko se od pak od nich odpoutáte a hledání alternativy bude složité.

Rozpočet úprav

Jestli musíte přistoupit k finančním kompromisům ohledně šatů, nepřistupujte ke kompromisům ohledně toho, jak vám šaty padnou. Raději vyberte cenově dostupnější šaty a investujte do úprav – aby vám róba perfektně seděla. V rámci úprav si můžete plnit své sny – více korálku, úprava výšivky, zajímavé doplnění originálním prvkem… Většina nevěst chce být jedinečná a tak k volbě svatebních šatů přistupují s kreativním nadšením.

Proměna levnými doplňky

Chcete-li zdobené, třpytivé šaty, ale došívání korálku a ozdobných flitrů není možné – zvolte jinou možnost. Vyberte si jednoduché šaty a doplňte je např. hustě vyšívaným korálkovým pásem či stuhou v pase, která může ladit třeba se stejně pošitou čelenkou ve vlasech.

Oslňující dojem u jednoduchých šatů dovedou vytvořit překrásné doplňky jako náhrdelník, náramek, korunka apod.

Pomoc přátel?

Do svatebních salónů se chodí s kamarádkami nebo s rodinou. Odborníci vám na to řeknou jediné: vezměte si s sebou kohokoliv, kdo bude schopen respektovat váš styl a kdo vám nebude vnucovat svůj vkus a svou finanční představu. A nezapomeňte: šaty nemusí být drahé, aby byly překrásné!

 
 

Přečtěte si více