Marriage Guide online

Svatební šaty z druhé ruky: Pro a proti

Text: Alena Klimková

Svatební tradice velí, že nevěsta by na sobě měla mít celkem pět věcí. A to něco nového, něco starého, něco půjčeného, něco darovaného a něco modrého. Koupila jste si svatební šaty z druhé ruky, které před vámi měla na sobě už jiná nevěsta? I když jde o„něco starého“, rozhodně se nemáte za co stydět. Kdybyste si půjčila šaty ze svatebního salonu, váš vybraný model by před vámi oblékly desítky nevěst.

Svatební šaty z druhé ruky: Pro a protiZobrazit galerii (4)
Foto: Unsplash.com

Kde si pořídit svatební šaty?

Když se v rámci předsvatebních příprav poohlížíte po svatebních šatech, máte několik možností jak si je pořídit. Své vysněné svatební šaty si můžete nechat ušít na míru, anebo si zakoupit hotové. Svatební šaty si rovněž můžete půjčit ve svatebním salonu. Poslední možností, kterou máte, je koupit si svatební šaty z druhé ruky na některém z internetových bazarů.

Vaše rozhodnutí jistě v prvé řadě ovlivňují finance. Pokud chcete malou a nenákladnou svatbu, sáhnete po levnějším řešení. O tom, jakým způsobem si pořídit svatební šaty, rozhodují i další kritéria. Dívky, které se vdávají poprvé, zpravidla touží po dokonalé svatbě, a tak si své šaty často nechávají ušít na míru, kupují si hotové šaty, případně míří do svatebního salonu. Ženy, které absolvují druhou, popřípadě třetí svatbu v životě, již častěji sáhnou i po svatebních šatech z druhé ruky, protože jim už tolik na dokonalosti nezáleží.

Důvody, proč si kupovat bazarové svatební šaty

Nákup šatů z druhé ruky má spoustu předností.
Nákup šatů z druhé ruky má spoustu předností. | Foto: Unsplash.com

Jestli uvažujete na tím, že si koupíte svatební šaty z druhé ruky, rozhodně se nemáte za co stydět. Této možnosti pravidelně využívají i další budoucí nevěsty. Koupě šatů z druhé ruky má totiž spoustu předností, o kterých byste měla vědět i vy.

1. Objevíte nádherné šaty za dobrou cenu

Když si projdete co nejpečlivěji internetové bazary, najdete na nich opravdu nádherné kousky, které budou přesně odpovídat vašim představám a navíc vám sednou jako ulité. Na bazarech narazíte i na svatební šaty zvučných značek, které zde pořídíte za zlomek ceny.

2. Šaty jsou jenom jednou nošené

Jaký je rozdíl v tom, když si pořídíte svatební šaty z druhé ruky nebo svatební šaty ze salonu? Markantní! V případě svatebních šatů z druhé ruky si můžete být jistá, že je před vámi měla na sobě pouze jedna nevěsta.

3. Nemusíte se bát poškození či znečištění šatů

Svatební šaty z druhé ruky jsou zpravidla finančně nenáročné. A navíc – jelikož jsou vaše a nemáte je půjčené, během svatebního dne si nemusíte dělat zbytečné vrásky s tím, když si je náhodnou zašpiníte, nebo dokonce poškodíte.

Co vše vás může naopak odradit

V šatech z druhé ruky se můžete cítit nesvá.
V šatech z druhé ruky se můžete cítit nesvá. | Foto: Unsplash.com

Koupě svatebních šatů z druhé ruky nemá pouze samá pozitiva. Co všechno hraje v jejich neprospěch?

1. Za svatební šaty byste se mohla stydět

Některé dívky a ženy tento způsob pořízení svatebních šatů zavrhují především kvůli svému vnitřnímu pocitu. Ve svatební den chtějí být dokonalé a za bazarové svatební šaty by se musely stydět.

2. Realita nemusí odpovídat fotografii

Je to jako s ostatním oblečením, které si nakupujete na internetu. Také reálný vzhled a zpracování svatebních šatů nemusí stoprocentně odpovídat fotografii, kterou se prezentovaly na bazarovém portálu.

3. Ke svatebním šatům nemáte osobní vztah

Když si nevěsta kupuje nové svatební šaty, anebo si je nechává ušít na míru, zpravidla k nim má velký citový vztah. Z nostalgie si je schovává i po svatbě, aby je mohla ukazovat i svým dětem a vnoučatům. V případě svatebních šatů z druhé ruky to ovšem nehrozí. Budoucí nevěsta si je pořizuje pouze k jednomu účelu: Aby v nich svému nastávajícímu řekla ANO. Ke svatebním šatům z druhé ruky tak zpravidla nemá žádný velký osobní vztah, a tak je následně s lehkým srdcem věnuje nebo prodá dál.

Kde koupit svatební šaty z druhé ruky

Svatební šaty z druhé ruky seženete především na internetových bazarových portálech i ve specializovaných facebookových skupinách. Připravili jsme pro vás přehled těch nejoblíbenějších.

Nádherné šaty z druhé ruky seženete na bazarových portálech i na Facebooku.
Nádherné šaty z druhé ruky seženete na bazarových portálech i na Facebooku. | Foto: Unsplash.com
  • Vinted.cz
  • Sbazar.cz
  • Beremese.cz
  • Bazoš.cz
  • Aukro.cz
  • Svatební bazárek...pssssst (Facebook)
  • Svatba od A do Z - inspirace, rady, tipy, soutěže, bazárek a mnohem více (Facebook)
  • Svatební bazárek a vše kolem svatby (Facebook)
  • Svatební bazárek (Facebook)

TIP: Leží vám doma svatební šaty, ve kterých jste se vdávala, a nechcete si je uchovat jako vzpomínku? Zkuste je prodat na výše uvedených internetových bazarech. Jistě se najde žena, která by v nich svému nastávajícímu chtěla říct své ANO.

Je to vaše volba

Ať už se rozhodnete koupit si svatební šaty z druhé ruky, půjčit si je ve svatebním bazaru, nebo si je ušít na míru, myslete na jedno. Je to vaše volba. Záleží jenom na vás, jak se rozhodnete. Budete to přeci vy, kdo bude mít svatební šaty ve svatební den stále na sobě.

 
 

Přečtěte si více