Marriage Guide online

Svatební šaty z půjčovny nebo šité na míru?

Text: Veronika Moreira

Nevěsta toužící po originálních svatebních šatech, které dosud neoblékla a už ani neoblékne žádná jiná, zamíří bezpochyby rovnou ke švadleně. Možná si pak nechá šaty přešít na praktičtější model, nebo si je uchová jako krásnou památku. Jiné nevěsty volí raději půjčovny svatebních šatů. Vede je k tomu možná nižší svatební rozpočet, či svatební fotografie jako dostatečná památka na ty pohádkové šaty, které tak aspoň nezabírají místo v šatníku.

Svatební šaty z půjčovny nebo šité na míru?

V dnešní době se není třeba obávat příliš velkých výdajů, pokud si chcete nechat ušít šaty jen pro Vás, na zakázku. Zjistili jsme, že mnohé salony nabízí ušití originálních svatebních šatů zhruba za ceny půjčovného. V některých půjčovnách zase můžete narazit na velmi drahé půjčovné, zejména u některých luxusních modelů, které jsou v nabídce salonu krátce a ještě nebyly zapůjčeny.

Půjčené šaty tak nemusí být vždy a za každou cenu výhodnější, než šaty šité na míru.

Šití svatebních šatů na zakázku

Šaty budou ušité přesně podle vašich tělesných proporcí, v mnoha salonech už stačí jen zaslat vaše míry pomocí objednávkového formuláře přes internet. Obrázkový návod a tabulku pro správné měření obvykle najdete na webových stránkách daného svatebního salonu, stejně jako vzorníky barev a materiálů. Zapínání šatů je obvykle na šněrování, ale může být i na zip. Díky šněrování, které se výborně přizpůsobí tvaru postavy, vám šaty dobře padnou i v případě, že do svatby trochu přiberete či zhubnete, nebo budete-li chtít později šaty prodat.

Pokud se rozhodnete pro šaty šité na míru, nezapomeňte, že je nutné odeslat objednávku nejlépe čtyři až šest měsíců před svatbou!

Svatební šaty z půjčovny

Svatební půjčovny disponují obrovským výběrem střihů, stylů, materiálů i barev, seženete tu šaty pro nadměrné velikosti i pro těhulky. Drobné úpravy šatů dle vaší postavy jsou obvykle v půjčovnách samozřejmostí.

Nevěsty často navštěvují půjčovny i předtím, než navštíví švadlenu, aby si udělaly konkrétní představu o tom, co se nosí a jaký tip šatů se hodí právě pro ně.

Šaty se obvykle půjčují na dobu čtyř dnů, nedohodnete-li se s personálem jinak.

Půjčovné a ceny za ušití

Ceny půjčovného se pohybují zhruba od 2 500 (úzké, splývavé, jednoduché šaty) do 10 000 (bohatě zdobené, honosné šaty s vlečkou) za čtyři dny. Luxusnější a nové modely z drahých materiálů, bohatě zdobené, ručně vyšívané atd. však mohou být i dražší. Například šaty z luxusní kolekce španělské značky San Patrick z koncernu značek Pronovias pořídíte zhruba od 11 000 do 15 500Kč za tyto čtyři dny. Důvodem jsou mimo jiné velmi originální a kvalitní materiály, především pak bohaté využití luxusní krajky.

Ceny za ušití je opět nutné vypočítat podle použitých materiálů, složitosti střihu a celkové náročnosti ušití, zdobení apod. Samotná cena za šaty je cena bez doplňků, ty se účtují zvlášť – rukavice, závoj, šál, atd.

Např. bohaté svatební šaty se širokou, tylovou, nabíranou sukní a se saténovým korzetem zdobeným korálky či perlami můžete pořídit cca od 8 500 do 11 000 Kč. Vyšší cenu mohou udávat bohaté krajkové aplikace, neobvyklý, složitější střih i unikátní barevné odstíny.

U šatů, které vám po svatbě zůstanou, odpadá stres a obavy z možného poškození, ke kterému během svatby může dojít velmi snadno a které pochopitelně, při následném vracení půjčených šatů bude něco stát. Možná i to stojí za zvážení, pokud se stále rozhodujete, zda si šaty půjčit nebo nechat ušít.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru a zkoušení, užijte si jedinečnost těchto chvil!

 
 

Přečtěte si více