Marriage Guide online

S nebo bez? V hlavní roli závoj

Text: Pavla Dočkalová

Mít, či nemít na hlavě závoj, je dilema každé nevěsty. Jedni tvrdí, že žena bez něj ztrácí lesk a před oltář průhledná loktuška jednoznačně patří, druzí jej považují za přežitek a míní, že ho dokáže vkusně nahradit jakákoliv jiná ozdoba hlavy. Zda ano, nebo ne, tak zůstává zcela individuální záležitostí každé snoubenky.

S nebo bez? V hlavní roli závojZobrazit galerii (8)
Foto: pixbay.com

V minulosti si měl závoj za úkol pohrát s identitou novomanželky, než se muž zaváže slavnostním slibem k životu v dobrém i ve zlém, dokud je smrt nerozdělí. Své kořeny má tato zvláštní tradice v dobách římských i židovských.

pixabay.com
pixabay.com

Starý zákon zmiňuje příběh lásky o Jákobovi a Ráchel, kdy byla ženichovi pomocí závoje podstrčena Ráchelina starší a méně krásná sestra Leah. Zahalení hlavy je symbolem lsti, která ženu záměrně halí do lehkého oparu tajemství. Při svatbách dohodnutých předem kvůli majetku, měla být nevěsta a její vizáž pro ženicha dokonce překvapením. Muž tak obličejové rysy své nastávající spatřil, až když už bylo po všem. Pohanské zvyky starověkého Říma pak závoj jednoznačně užívaly kvůli pověrám ochránit nevěstu před zlými duchy.

V novodobější historii je závojová pokrývka hlavy vnímána jako důkaz, že jde o ženu slušnou, zasnoubenou a takzvaně vhodnou pod čepec. Volně rozpuštěné a nekryté vlasy byly totiž indicií svobody a nosit je mohly pouze neprovdané dívky nebo prostitutky. Další skrytý význam, kromě následného aspektu estetického, byl symbol čistoty a nevinnosti. Tím, že manžel odkryl ženě tvář zpoza bílé záclonky, získal mandát k tomu vzít si i její panenství.

Není závoj, jako závoj

S nebo bez? V hlavní roli závoj
Foto: pixabay.com

Pakliže jste se rozhodla, že půjdete ve stopách tradic a budete následovat miliardu nevěst před vámi po celém větě, pamatujte na to, že závoj je nutné vybírat a zkoušet stejně odpovědně, jako samotné šaty. Ne každý střih a materiál vám totiž bude lichotit. Z hlediska módních trendů jsou v kurzu naprosto všechny.

1. Závoje přes obličej

Původní design zahalení hlavy – ala zajíc v pytli - pracuje s principem skryté tváře. Nevěsta má závoj přes obličej po celý obřad, ženich ho odkrývá až ve chvíli, kdy oba pronesou své „ANO“ a muž látku zvedá, aby svou právě nabytou manželku políbil. Sejmutí závoje na konci obřadu bylo projevem nového vlastnictví.

2. Krátké závoje

Patří sem závoje k bradě, po ramena a k loktům. Z hlediska umístění krátkovlasé ženy preferují ukotvení nad čelem na vrcholku hlavy, dlouhovlásky závoj nejčastěji připínají pod drdol nebo příčesek.

3. Dlouhé závoje

Ve variantě délky ke špičkám prstů a dlouhý přecházející do vlečky. Oba typy vyžadují upevnění na temeni hlavy a přímo vybízejí k dalšímu zdobení v podobě květin nebo girland.

Typologie podle postavy

S nebo bez? V hlavní roli závoj
Foto: pixabay.com

Čím vyšší nevěsta, tím delší závoj si může dovolit. Nevěsta menší než 170 cm by se neměla pouštět do varianty ramena+. Žena s nízkou postavou by pod velkým závojem vypadala ztraceně a opticky baculatě.

  • Pakliže máte kulatý obličej nebo jste typově plus size volte jednoduché a neřasené závoje, které k vašim proporcím budou milosrdné a vizuálně vás zúží
  • Pakliže máte štíhlou postavu s hubeným či oválným obličejem můžete si dovolit závoj s několika vrstev, zdobený výšivkou, květinami nebo girlandou
  • Pakliže máte postavu typu hruška, dbejte na zvýraznění horní části těla, kterého je možné docílit pomocí extravagantnějších vzorů a modelů, které přitáhnou pozornost

Nejnovější trendy

Jak už jsme zmínili, aktuálně neuděláte chybu s žádným typem závojů. Za výslovné hity letošní sezóny, které byly k vidění na prestižní Bridal Fashion Week, jsou považovány dlouhé splývavé závoje s vlečkou, ala madona s dítětem. Vedle nešlápnete ani s výraznou korunkou.

S nebo bez? V hlavní roli závoj
Foto: Marchesa new wedding dresse spring/Bridal Fashion Week
S nebo bez? V hlavní roli závoj
Foto: Reem acra wedding dresses spring/ Bridal Fashion Week
S nebo bez? V hlavní roli závoj
Foto: Reem acra wedding dresses spring/ Bridal Fashion Week
S nebo bez? V hlavní roli závoj
Foto: Lihi hod wedding dresses spring/ Bridal Fashion Week

Jak závoj upevnit?

Každý doplňkový vlasový produkt je opatřen hřebínkem, který vám do vlasů začísne kadeřnice ve chvíli, kdy vám dělá svatební účes. Zkušenost ale velí, že hřebínek není kompetentní ke zcela stabilní fazóně, a proto doporučujeme použít i staré dobré sponky - černá pírka. Velmi dobře udrží prameny vlasů, za které následně hřebínek upevníme. V neposlední řadě je dobré připomenout, že účes se závojem nevěsta aplikuje jako první proceduru ve fázi oblékání a zdobení se.

 
 

Přečtěte si více