Marriage Guide online

Základní pravidla svatebního líčení

Text: Michaela Vadová

Ve svatební den chce každá nevěsta vypadat tak nádherně, jak to jen jde. Přidávají se kontury i barvy, aby se tato příležitost stala něčím nezapomenutelným, ale na druhou stranu – nic se nemá přehánět. Nejdůležitějším úkolem svatebního make-upu je podtrhnout přirozenou krásu nevěsty. ​

Základní pravidla svatebního líčení

Ať už si svatební make-up budete dělat sama, požádáte zkušenou kamarádku, nebo se svěříte do péče odborníků – určitě se podívejte na pár zlatých pravidel.

Nebojte se hledat. Svatební make-up by měl být ryze o vás a o vašem osobitém stylu. Měl by vám perfektně sedět. Nevěsta se nemá na svatbě cítit jako maska, nebo že vypadá jako někdo jiný. Naopak, její osobitá krása by měla právě v tento den maximálně zazářit.

Pleť

Základem každého dobrého make upu je krásná pleť. Proto ve svatební den musí nevěstina pleť vypadat perfektně. Pokud vás bude připravovat kosmetička, vyplatí se několik dnů před svatbou navštívit kosmetický salón a nechat si pleť odborně ošetřit.

Přirozeně bude vaše pleť vypadat pouze s takovým podkladovým make-upem, který bude naprosto odpovídat barevnému odstínu vaší pleti. Žádný světlejší ani tmavší odstín není správnou volbou. Opět se s kosmetičkou nebo s kamarádkou pusťte do trpělivého hledání. Výsledek musí být perfektní nejen pro váš pocit, ale také pro povedené svatební fotografie.

Kámen úrazu bývá rozdílný odstín krku a obličeje

Nezapomeňte, že také krk a dekolt musí být v jednotném odstínu. Pokud tyto partie vynecháme, bude sebelepší svatební make up působit jako maska. Některé ženy mají světlejší krk a dekolt a tmavší obličej, nebo naopak. Nuance mohou být drobné, ale správná volba odstínů make upu může všechny nedostatky báječně vyretušovat.

Většina fotografií bude nejspíše focena s bleskem. Proto musí krk nevěsty, obličej a dokonce i odhalený dekolt, ramena a paže naprosto odpovídat přirozenému barevnému odstínu. Nezapomeňte na pudr, aby na fotkách vaše pleť nevyzněla jako příliš lesklá až mastná.

Tmavé kruhy pod očima, veškeré červené pupínky nebo zarudlá pleť bohužel s bleskem fotoaparátu vyniknou. Vše zakryjte vhodně zvoleným odstínem krycího korektoru.

Zdravíčka

Nejkrásnější kombinaci vytvoří dva odstíny tvářenky: jeden by měl odpovídat barevnému odstínu, ve kterém se nevěsta přirozeně červená a druhý použitý odstín může být o stupeň až o dva stupně světlejší. Tato druhá světlejší varianta krásně rozjasní celou tvář nevěsty a rozzáří její přirozené kontury.

Oční stíny

Jak správně vybrat oční stíny? Samozřejmě musíme myslet na sladění celkového svatebního make upu a zvolených šatů. Pokud jsou šaty v tradiční bílé, neuděláme chybu při volbě chladnějších odstínů. Přirozeně působí jemné odstíny šedé, béžové a hnědé barvy. Tyto barvy dodají očím slavnostní nádech a přitom dají možnost vyniknout přirozené kráse barvy nevěstiných očí.

Oční linka

Klasikou většiny make upových stylů tvoří oční linka. Pokud chcete, aby oči opravdu vynikly, nebojte se je orámovat černou linií. Pokud jste spíše něžný a romantický typ, na kterém by černá barva působila příliš dramaticky a tvrdě, použijte tmavě šedý odstín tužky, nebo sáhněte po hnědé lince. Opět si pohrajte s kosmetičkou nad všemi možnostmi a zvolte tu, ve které se budete cítit nejlépe a nejvíce sama sebou.

Důležité! Nezapomeňte na to, že oční linka by měla být voděodolná a zachovala si krásný vzhled i přes případné slzičky štěstí.

Řasenka

Také řasenku zvolte v první řadě voděodolnou, abyste předešli efektu rozmazaných očí. Hnědé odstíny pro tak slavnostní moment nedokážou oko dobře zvýraznit, takže každopádně sáhněte po černé barvě a to v několika vrstvách.

Jestli se odhodláte použít umělé nalepovací řasy, záleží samozřejmě na vás. Rozhodně si ale jejich aplikaci a pokud možno také celodenní nošení vyzkoušejte předem. Kdyby na umělé řasy nebo na speciální lepidlo, kterým se řasy přidávají k přirozeným řasám, reagovala kůže vašeho očního víčka podrážděně, můžete mít s celým efektem více problémů, než užitku.

Pro úpravu obočí použijte přirozené neutrální tóny.

Barva rtěnky

Jak správně zvolit barvu rtěnky? Odborníci doporučují odrazit se od barvy podobné přirozené barvě rtů, kterou má svatební růž pouze zvýraznit a podtrhnout. Neváhejte a dejte si práci najít podobný barevný odstín, nebo odstín o jeden až dva nepatrné stupně výraznější.

Výsledné rty musí působit svěže a upraveně, nikoliv mdle a příliš všedně.

Rtěnku případně lesk na rty by si měla nevěsta vzít s sebou a v případě potřeby barevný nádech rtů obnovit.

Pokud se budeme držet barev, které má nevěsta přirozeně v obličeji, dokážeme maximálně podtrhnout její osobitou krásu. Nezapomeňte na to!

Pár užitečných tipů

  • Nepodceňujte přípravu. Zkouška svatebního make upu se vám rozhodně vyplatí! Dalším důležitým krokem je nebát se hledat a experimentovat. Nelíbí se vám celkový výsledek zkoušky? Nebojte se to říci své kosmetičce a společně najděte vhodnou variantu. Jde přeci o váš svatební den!
  • Nezapomeňte si pár líčidel pro obnovení make upu vzít s sebou na svatební veselí. Ačkoliv kvalitní kosmetické produkty mají mít mnohahodinovou výdrž, malé přepudrování nebo obnovení barvy rtů se nikdy neztratí.
  • Vyhněte se radikálním trendům v líčení. Naopak – snažte se, aby vaše svatební líčení bylo nadčasové a líbilo se vám na fotkách i za několik let.
  • Nebojte se jemně, ale s mírou přidat na barevnosti. Nebojte se růžových tónů. Nezapomeňte, že barevnost make-upu musí vytvořit decentní kontrast s bílými nebo světlými šaty.
  • Pokud je to jen trochu možné, aplikujte make up na denním světle nebo alespoň u okna. Výsledek bude vypadat skvěle nejen na fotkách, ale i v reálu – např. na zahradní svatební hostině.
 
 

Přečtěte si více