Marriage Guide online

Dilema každé nevěsty aneb vybíráme svatebního fotografa

Text: Lenka Zelnitiusová

Svatba patří mezi ty nejzásadnější momenty v životě. Bílá róba až na zem, několikapatrový dort, vypouštění holubů pro štěstí, novomanželsky polibek a první tanec jako pan a paní. Zatímco vzpomínky po čase blednou, svatební fotky vám zůstanou napořád. Proto si za ně neváhejte připlatit. Poradíme vám, jak v rámci výběru svatebního fotografa nešlápnout vedle a na co se zaměřit.

Dilema každé nevěsty aneb vybíráme svatebního fotografaZobrazit galerii (5)
Foto: Unsplash.com

Svatební album si budete i po několika letech prohlížet se slzou nostalgie v oku a s nadšením si v něm zalistuje také vaše rodina. Kvůli nevydařeným svatebním fotkám se jen těžko budete vdávat podruhé. Rozhodně na svatebním fotografovi nechtějte šetřit. V opačném případě by vám mohly zůstat oči pro pláč.

Jak tomu bylo u vás?

Svatební momentky umí nadchnout
Svatební momentky umí nadchnout | Foto: Pixabay.com

„S Davidem jsme se brali na Mauríciu a vzhledem k tomu, že jsme nechtěli tamního fotografa, se kterým bychom se jen stěží domlouvali na místě, vzali jsme si s sebou fotografku, která nás doprovází na každém výjimečném kroku jako jsou nejrůznější rodinné oslavy, zásnuby, nebo mé poslední těhotenství. Loni v prosinci konečně došlo i na svatbu. S Laurou jsme probrali naši představu od A do Z a v den obřadu vše běželo jako na drátkách. Nejenom fotky ze svatebního obřadu v hotelové zahradě, ale i v altánu, nebo za soumraku na pláži a z koňského hřbetu se vydařily na jedničku,“ vzpomíná Diana (38) na svůj den D.

„S Filipem jsme se brali hned po škole a moc peněz jsme v té době opravdu neměli. Za profesionálního fotografa zaskočil kamarád mých rodičů. Dodnes lituji toho, že jsme si na fotografa nenašetřili,“ svěřuje se Magda (29).

Podle čeho vybírat a kdy začít?

Styl fotografa je klíčový
Styl fotografa je klíčový | Foto: Unsplash.com

Vybrat svatebního fotografa není vůbec jednoduché. V dnešní době je jich k dispozici nespočet. Různí se kvalitou odvedené práce, nezaměnitelným stylem a také cenami. A když už si najdete toho, kdo má podle vás „koukatelné“ portfolio, tak nemáte záruku, že si s daným člověk sednete a budete se v jeho přítomnosti cítit přirozeně. Právě tento aspekt je podle odborníků zcela klíčový. Nepodceňujte důležitost osobního kontaktu. Během nezávazné konzultace totiž poznáte mnohé.

Pokud máte spadeno na fotografa, který je poměrně vytížený, rozhodně ho kontaktujte nejlépe rok dopředu. Ať máte jistotu, že vám v daný termín bude k dispozici. Máte-li mírný časový skluz, vše zvládnete i s půlročním náskokem. Vůbec neplatí, že čím vyšší cena, tím budou vaše snímky zdařilejší. Vyselektujte si nejlépe tři fotografy, sejděte se s nimi a nezapomeňte si během schůzky dělat poznámky, podle nich se přikloníte k tomu, který vás nejvíce zaujal.

Podle čeho se orientovat?

Svatební portfolio řekne o fotografovi mnohé
Svatební portfolio řekne o fotografovi mnohé | Foto: Pixabay.com

Projděte si portfolio již proběhlých svateb, pročtěte si také recenze nebo komentáře, které naleznete na sociálních sítích. Například na Facebooku nebo na Instagramu se fotografové rovněž rádi a hojně prezentují.

Opatrní buďte zejména u začínajících fotografů, kteří vám slíbí nafotit snímky za zlomek ceny. Samozřejmě, že každý musí nějak začít, ale otázkou zůstává, zda chcete, aby vaše svatba byla tou první událostí, na které bude fotograf - amatér čerpat prozatím nulové zkušenosti.

Preferujte především toho, kdo má již odfoceno několik svateb a může se pochlubit pestrým svatebním portfoliem. Ten, kdo fotí neustále portrétovky, nemusí být tolik zběhlý ve svatebním focením, proto vybírejte toho s prokazatelnými zkušenostmi.

Zaměřte se také na osobitý styl daného fotografa. Pokud jeho práce koresponduje s vaší představou, máte z velké části vyhráno. Všímejte si rovněž toho, zda je jeho práce v rámci stylizace jednotná. Přece jen nechcete někoho, kdo se za tím hledá a každou fotku vám vyhotoví o trochu jinak.

Na osobním setkání mu neváhejte sdělit vaše nároky, představy a přání. Pokud chcete mít památku i na svatební přípravu, vše do puntíku prokonzultujte a naplánujte. Díky tomu získáte vypovídající nacenění a fotograf si snáze rozvrhne harmonogram focení. Zajímejte se také o to, zda nabízí milé rekvizity k zapůjčení pro párové fotky, nebo si vše musíte obstarat sami. Velmi oblíbené jsou balonky, dýmovnice, krajkový deštník a další.

Pokud toužíte po instantních fotografiích, proberte s ním i tuto problematiku. Proč navíc platit za Polaroid, když můžete mít více služeb pohromadě v cenově výhodnějším balíčku.

Toužíte po vtipném fotokoutku? Prokonzultujte cenu i možnosti s vaším dvorním fotografem. Poradí, zařídí, doporučí a navíc si focení užijí i svatební hosté. Velmi oblíbený je na svatbě také dron.

Jaká je cena?

Nafocení svatby začíná kolem 10 000 Kč a může skončit klidně na 80 000 Kč. Záleží na spoustě faktorů. Ušetříte mimo jiné už tím, že zvolíte fotografa v místě konání svatby. Pokud vám primárně jde o fotky z obřadu a focení bezprostředně po něm, vystačíte si s focením pouze půldenním. Máte spadeno na nafocení vaší svatby od začátku až do konce? Pak pamatujte také na zajištění občerstvení pro fotografa.

Mnoho lidí si myslí, že jeho práce končí odjezdem ze svatby, ale opak je pravdou. Zatímco na vaší svatbě sbíral líbivé momentky, musí je navíc zpracovat a dát jim výslednou a publikovatelnou podobu.

Zeptejte se rovněž na cenu a zpracování svatebního klipu. V současné době jsou u novomanželů opravdu oblíbené. Někdy se skladají pouze z fotek, jindy se může jednat o kombinaci videa a fotografií.

Co dál se vyplatí vědět?

Večerní fotky ze svatby mají své kouzlo
Večerní fotky ze svatby mají své kouzlo | Foto: Unsplash.com
  • Pokud si nejste jistí a jste krapet nervózní, protože se před fotografem ze své přirozené podstaty necítíte nejlíp, rozhodněte se pro předsvatební focení. Nechejte si nafotit milé fotky vás jako dvojice. Třeba v přírodě.
  • V současné době není ani smlouva s fotografem ničím nevšedním. Pro klid v duši na ni trvejte.
  • Domluvte se také na tom, v jakém počtu a podobě svatební fotografie získáte.
  • Pokud máte v plánu svatební ohňostroj nebo prskavky, tak počítejte s tím, že na fotkách tyto „maličkosti“ vypadají opravdu efektně.
  • Fotografa považujte za součást vaší svatby. Jedině tak budou vaše fotky přirozené a vy se během fotografování budete cítit příjemně, což se projeví také na výsledku zdařilých snímků.
 
 

Přečtěte si více