Marriage Guide online

Kam na líbánky? Máme nápady pro každý rozpočet!

Text: Lenka Zelnitiusová

Svatební zvony zazněly, vyměnili jste si snubní prstýnky a právě přemýšlíte, kde se rozhodnete strávit líbánky? Rozhodně na svatební cestu vyjeďte, protože vám kromě kýženého odpočinku přinese také první společné zážitky v manželství, na které budete neskutečně dlouho a rádi vzpomínat. Máme pro vás tipy, pro každý rozpočet, a to i ten napjatý!

Kam na líbánky? Máme nápady pro každý rozpočet!Zobrazit galerii (4)
Foto: Pixabay.com

Máte tu a tam nutkání svatební cestu odložit na neurčito nebo ji zcela vytěsnit? Určitě to nedělejte, zbytečně byste se okradli o mnohé. Její význam potvrzují také odborníci na mezilidské vztahy, ale také páry, které se z medových dní vrátily. Bez líbánek by totiž svatba nebyla kompletní. Navíc přináší zasloužený odpočinek a relaxaci po náročných přípravách.

Termín cesty je samozřejmě na vás. Obecně se doporučuje vyjet nejpozději do měsíce po svatbě, nejlépe však v horizontu několika dní. Euforie z obřadu a novomanželská radostná nálada totiž přispějí k nezapomenutelným dnům, které prožijete spolu jen vy dva, na místě, které vám učarovalo. Nejčastěji se jezdí na celé dva týdny.

Z jakých destinací se vyplatí vybírat?

Tropická pohádka pro ty náročnější

Probudit se ve vilkách na kůlech a začít den koupáním v Indickém oceánu zní jako plán.
Probudit se ve vilkách na kůlech a začít den koupáním v Indickém oceánu zní jako plán. | Foto: Pixabay.com

Vždy samozřejmě záleží na období, kdy se na svatební cestu vydáte. Je potřeba zvážit vhodnou tropickou destinaci s ohledem na tamní deštivou sezónu.

Pro ty, co milují exotické země, máme tip na smaragdový ostrov Mauricius s působivými kulturními památkami v hlavním městě, přírodními krásami a s neméně božskou kreolskou kuchyní. Čarokrásné Seychely zase lákají na romantické pláže, obrovské suchozemské želvy a Maledivy jsou proslulé božskými plážovými panoramaty a pestrobarevným podmořským světem. Ze zkušeností ostatních cestovatelů se právě odtud novomanželé vracejí s tím nejkrásnějším suvenýrem, protože vesměs na jednom z mini korálových ostrůvků stojí jeden obrovský hotel a tak mají zamilovaní spoustu času jen a jen na sebe. I tady lze ale také pořádat výlety a nenudit se! Do těchto zemí můžete téměř kdykoliv, počasí je tady poměrně stálé.

V rámci vyhřáté Afriky se zamilujete například do Keni, kam cestovatelé jezdí pro zážitek jediný svého druhu, a tím je právě safari. Směřují do proslulých národních parků jménem Amboseli, Mt. Kenya či Masai Mara. Za ráj milovníků pláží platí dnes tolik oblíbený ostrov koření - Zanzibar. Vyhněte se však měsícům jako je duben a květen, kdy vydatně prší.

Pokud vás láká spíše Karibik, tak se s klidným srdcem rozleťte na Kubu, Bahamy nebo do turisty milované Dominikánské republiky, která dle organizace UNESCO skrývá ty nejkrásnější pláže světa.

Doporučení redaktorky: A já rozhodně mohu výše uvedený fakt potvrdit. Tyrkysové moře, heboučký písek v tónu slonové kosti, vysoké palmy naklánějící se ve větru a všude znící smyslná merengue. Na karibské ostrovy se jezdí cca od prosince až do května, nicméně vždy si dané informace ověřte, a to ještě před nákupem letenky.

Evropské líbánky vás dostanou!

Na ostrově Santorini kontrastuje modrá s bílou.
Na ostrově Santorini kontrastuje modrá s bílou. | Foto: Pixabay.com

Mezi hlavní benefity patří především blízká dostupnost a také mnohem nižší finanční náročnost oproti exotice, nemluvě o tom, že nemusíte pamatovat na povinné očkování. A také ztrácet čas dlouhými lety spolu s přestupy. K blízkému Středomoří se můžete vydat také autem po vlastní ose.

Zamilovaní zcela propadli Francii, a to jak hlavnímu městu, tak kouzelnému okolí Provence, které charakterizují lány voňavé levandule a vinice s odrůdou růžových vín. Čekají na vás významné památky, úžasná gastronomie, písečné pláže a nezaměnitelná atmosféra. Za oblíbené platí také italské velkoměsto Řím nebo spanilé Benátky. Chcete-li zažít nějaké to nevšední alpské dobrodružství, dejte šanci italským jezerům jménem Como, Lago Maggiore či Garda.

Za Řecko musíme zmínit sopečný ostrov Santorini s modrobílou architekturou, kde se ve městečku Oia odehrávají ty nejromantičtější západy slunce ve světovém měřítku. A abychom nenadržovali pouze a jenom vyhřátým místům, zkusit můžete také anglický Cornwall. Ten nabízí skalnaté pobřeží, malebné rybářské vesničky, opuštěná vřesoviště, ale i zdobné panské domy. Tuto oblast proslavily především romantické filmy z pera Rosamundy Pilcher.

Líbánky u nás v Česku? Neváhejte!

Milujete českou hroudu, nebo si prostě nemůžete dovolit utrácet? Pak neváhejte strávit svatební cestu u nás. Můžete vybírat ze spousty kouzelných zákoutí jako je Český ráj s hlavní dominantou hradu Trosky, jih Čech zase láká na pohádkový zámek Červená Lhota, kde se odehrávala třeba tolik oblíbená Zlatovláska. Na vinařskou turistiku, koupání a památky vábí Pálava, kde můžete degustovat lahodné ročníky vín, opalovat se na pláži u Mušovských jezer, nebo si vyšlápnout na zříceniny hradů.

Hlásíte se k dobrodruhům tělem i duší? Pak neváhejte nocovat ve stanu, pozorovat hvězdy, chodit na houby, borůvky a prostě si užívat maličkostí, na které není během všedního života tak nějak dostatek času.

Jak ušetřit na svatební cestě?

 • Pokud zvládnete kompletní zařizování v rámci nákupu letenek a také rezervaci ubytování se zapůjčením auta sami, významně ušetříte.
 • Chtějte čerpat různé novomaželské slevy, a to především v hotelech. Vždy si vyžádejte jejich přehled a také to, co přesně obsahují a co již nikoliv.
 • V hlavní sezóně letí ceny strmě nahoru. Stačí trochu upravit termín a máte několik tisíc k dobru.
 • Číhejte také na levné letenky, a to nejlépe několik měsíců dopředu.

Aktivity aneb co prostě patří na líbánky?

Dejte světu najevo, že se máte rádi...
Dejte světu najevo, že se máte rádi... | Foto: Pixabay.com
 • Pozorování východu či západu slunce
 • Romantické procházky krajinou ruku v ruce
 • Poznávání nových kultur, ochutnávání specialit, návštěva vyznamných míst
 • Relaxace v mnoha podobách jako je masáž či vířivá vana
 • Tanec v dešti
 • Milování pod širým nebem - pozor si však dejte především v muslimských zemí
 • Vzpomínání na svatební den, vaše seznámení, první polibek
 • Večeře s výhledem na osvětlené město či šplouchající moře
 
 

Přečtěte si více