Marriage Guide online

Církevní svatba a příprava na manželství

Text: Mgr. Michaela Vadová

Chcete mít svatbu v kostele? Pak jednou z podmínek je tzv. příprava na přijetí svátosti manželství. Někdy probíhá individuálně tak, že si kněz se snoubenci několikrát popovídá o některých tématech a také o průběhu slavnostní svatební mše svaté. Jindy se může jednat o setkávání více snoubeneckých párů.

Církevní svatba a příprava na manželství

Jak který kněz připravuje své svěřence nevím, ale můžu vám napsat alespoň o tom, jak jsem tuto přípravu prožívala já a co jsem se zde naučila, dozvěděla nebo nedozvěděla. Tyto informace vám můžou být užitečnou inspirací, nebo alespoň ochutnávkou toho, co že se před svatbou v kostele dělá.

V roce 2003 mi bylo 19 let, v září mi sundali rovnátka a hned v říjnu jsem potkala svou životní lásku. Bylo to brzy vše jasné, láska na první pohled, senzační chlapík, zkrátka ten pravý. Chodili jsme spolu nějaký ten rok, asi jako každý jiný vysokoškolský páreček a protože jsme to spolu mysleli opravdu vážně, rozhodli jsme se vzít. Jsme oba křesťané – nikoliv svatí, takže svatba v kostele byla jasnou volbou. Pro mě osobně byl slib před Bohem jednoduše slib před vyšší autoritou, než je neznámý pán s medailí. Znamenalo to pro mě určitou jistotu, že to ten vysoký romantik se mnou myslí vážně a navždy

Příprava

Před svatbou v kostele nás kromě dodání nějakých formalit čekala příprava na manželství. Jak jsem již zmínila, takových párů bylo více a tak jsme vytvořili společenství snoubenců. Setkávali jsme se každý týden na hodinu čistého času, asi dva měsíce. Tato setkávání probíhala na faře ve společenské místnosti a hlavním tématem bylo samozřejmě manželství, společná budoucnost a život ve dvou.

Většinou se naše témata zvrhávala na soutěž o nejhorší tchýni roku apod. Bylo to příjemné setkávání a povídání, ale naším hlavním cílem byla ona nutná příprava na manželství, kterou vede kněz. Ano, hlavní roli hraje někdo, kdo nemá manželku, ani přítelkyni a dost pravděpodobně někdo, kdo žádnou přítelkyni ani neměl. Na první pohled zvláštní realita, že zrovna s knězem se povídá o tom, jak na vydařené manželství.Přesto nám to nakonec bylo k užitku.

Manželský slib

Už si přesně nevzpomenu na to, co všechno jsme probírali, ale pár nejzajímavějších momentů vám přeci jen zprostředkovat mohu.

Na prvním setkání jsme si povídali o manželském slibu. To je text, který v hlavní okamžik snoubenci citují nebo čtou před oltářem a před knězem. Obsahuje slib o odevzdání se a přijetí druhého za manžela. Není o přijetí a následném nutném přeupravení partnera.

Následují další silné a zároveň sladké sliby o zachování lásky, úcty a věrnosti, že se partneři nikdy neopustí, že s tebou ponesu všechno dobré i zlé až do smrti.

Žádný problém partnery nesmí rozdělit. Kněz vyslovil za nás důležitou otázku: Je to vůbec v lidských silách? Je jednoduché mít zdravého, krásného, mladého partnera a slibovat mu lásku, ale vlastně nevíme, co všechno bude tento slib se slovy jako navždy, věrnost, úcta, láska - v realitě obnášet. Závěrečnou pointou kněze je jasné ujištění, že sami to nezvládneme a že právě proto je na konci slibu řečeno: k tomu ať mi pomáhá Bůh.

Jiný muž, jiná žena

Během dalšího setkání jsme si povídali na další neuvěřitelné a zároveň praktické téma. Kněz přednášel o tom, že ve svém životě téměř každý partner potká někoho, s kým si může velice dobře rozumět a do koho se případně může zamilovat. Všem účastníkům setkání se tato varianta zdála trochu vzdálená a nereálná. Kněz to vyprávěl s úsměvem: miláčku, já jsem strašně zamilovaný, ale do tebe to není. Ačkoliv se tato situace zdá mimo naši realitu, kněz nám radil, že hlavně musíme být připraveni a vytrvat v manželství. Dostali jsme tedy první návod, jak zvládnout zapeklitou životní situaci.Tehdy se mi to zdálo opravdu divné, ale dnes, když se všichni kolem nás rozvádějí, již moc dobře chápu. Manželství je zkrátka velké napínavé dobrodružství, plné emocí.

Dům na skále

Další hodina přinesla jiné povídání. Četli jsme si z Bible text o pošetilci, který vystavil dům na písku. Přišla bouře a dům se zhroutil. Moudrý člověk vystavil svůj dům na skále a dům vydržel vše. Ten dům bude naše manželství, ta skála je Bůh. Na prvním místě má být v našem manželství někdo jiný, než my dva. Na prvním místě údajně nemá být můj manžel, ale ani já, má tam být Bůh. Ruku na srdce, to je dost těžký úkol, ale je pravda, že i železný chlap se někdy může zhroutit jako domeček z karet a že nikdo ze smrtelníků asi nedokáže být vždy 100%.

Teorie konstruktivní hádky

Jeden snoubenecký pár si měl za domácí úkol připravit teorii konstruktivní hádky. Nechápala jsem, k čemu nám to bude, když jsme se spolu s partnerem téměř vůbec nehádali. Na hodině jsme se dozvěděli o lecčems. Nejvýrazněji si pamatuji jediné: v hádce se nesmí používat podpásovky, ke kterým řadíme hlavně vytahování svých rodičů: Ty jsi přesně, jako tvoje matka, nechovej se jako moje matka, jsi můj fotr, nebo co? Tato slova a spojení prý nejsou fér a nepřináší nic konstruktivně dobrého. Po 11ti letech vztahu můžu komentovat jediné: tuto lekci jsme asi oba neposlouchali J nicméně, hádky, konflikty a jejich řešení zajisté patří ke klíčovým situacím, které ovlivňují životaschopnost manželství. Hlavní rada zněla, naučte se spolu konstruktivně hádat…

Závěr

Příprava na manželství byla fajn. Nemyslím si, že bych bez ní byla jiná manželka, ale když se takto ohlédnu, opravdu jsme dostali pár užitečných rad do zásoby, které jsme s větší či menší úspěšností zvládli použít. Pokud máte věřícího partnera a čeká vás tato příprava, nebojte se. Jde jen o popovídání si nad vážným, ovšem nad uchopitelným a staletími ověřeným tématem – nad manželstvím. Žádný z páru neodešel, přežili jsme to všichni a určitě není čeho se bát.

 
 

Přečtěte si více