Marriage Guide online

S.O.S., nemůžeme se shodnout na pozvaných hostech

Text: Pavla Dočkalová

Není svatba, jako svatba. Přestože podle etikety a selského rozumu má jít o dny plné štěstí a životní euforie, někdy se může stát, že se již před konáním obřadu objeví určité neshody. Většinou jde o maličkosti, které jsou pouhým střetem různých názorů na obligátní předsvatební organizační otázky. Může se však ukázat i zádrhel vážnější. Poradíme, jak mu předejít.

S.O.S., nemůžeme se shodnout na pozvaných hostechZobrazit galerii (6)
Foto: pinterest, denchaihosp

Koho na vlastní svatbu pozvat? Otázka, která umí pořádně zamotat hlavu i tomu nejsehranějšímu páru. Ačkoliv se ze své podstaty neřadí k neřešitelným problémům, dokáže napáchat mnoho nepříjemností. Představy o složení osazenstva hostů se mohou zásadně lišit. Ženy se nerady drží při zemi a svou veselku si představují jako open space komunitu na nekonečné party. Snoubencům se z toho mohou začít rázem „protáčet panenky“. Mužům se totiž obvykle líbí svatby decentní, v nejužším kruhu rodiny. Říká se tomu romantismus v praxi – rozpor snu a skutečnosti v reálném pojetí.

Jak předejít zbytečným hádkám?

S.O.S., nemůžeme se shodnout na pozvaných hostech
Foto: pixabay.com

Odpověď je jednoduchá. Svatebního koordinátora přizvěte ke společnému stolu okamžitě poté, co zjistíte, že jsou vaše představy vycentrovány v naprosto jiných dimenzích a lidově řečeno, společné vize mají „trhliny“. Koordinátor automaticky naskočí do role mediátora, který, coby objektivní posuzovatel, dokáže nezávisle poradit a najít přijatelný konsenzus. Hned v úvodu je nutné podotknout, že bez kompromisu to nepůjde.

Jaký klíč pro výběr svatebčanů zvolit?

S.O.S., nemůžeme se shodnout na pozvaných hostech
Foto: pinterest, weddinginvitations.summerdresses.site

Nejdůležitější je vzájemně si naslouchat. Pakliže nevěsta touží po svatbě se stovkou hostů a partner by se rád ženil jen se svědky, bude dohoda složitější arbitráží. Ale i v tomto případě si bude vědět mediátor rady. Odborníci z řad psychologů se shodují, že člověk se často zuby nehty drží představy, která je mu vštěpována rodinou nebo ji podvědomě získal již v dětství a má strach z ní ustoupit. Neumí si totiž dost dobře představit, jak by svatba v jiném provedení vypadala a že by „light“ verze mohla být v konečném důsledku mnohem příjemnější.

Určete si priority

S.O.S., nemůžeme se shodnout na pozvaných hostech
Foto: unsplash.com

Zastavte se a řekněte si nahlas, co od svatby čekáte. Má být váš den „D“ jakási show pro rodinu a potažmo diváky, nebo se průběh dne má líbit především vám? Nejlepší způsob, jak se zavděčit všem, je spojit tyto dva elementy dohromady. Ne vždy se to ale podaří. Své o tom ví Radek (41) s Nikolou (33).

  • „Náš svatební den měl být vyústěním dlouholetého soužití takzvaně na hromádce. Oba dva jsme cítili, že chceme udělat krok kupředu a vytvořit stabilní domov i zázemí našim dětem. O svatebním místě jsme měli jasno, problém byl, pozvat správné lidi. Nešálí vás zrak. Na seznamu hostů jsme se prostě „zasekli“. Radek pracuje jako manažer ve velké firmě a chtěl se před šéfy „blejsknout“. Na seznamu se tak objevili nejen jeho kolegové, ale i nadřízení společně s manželkami. Radek byl posedlý myšlenkou udělat z vlastní veselky teambuldingový mejdan,“ říká Nikola. „Já jsem naopak považovala naše společné ANO za víceméně soukromou událost v rámci širší rodiny. Na seznamu nechyběli tetičky i strýčci, bratranci a sestřenice, kamarádi, dokonce i sousedi, ale kolegové z práce, to už bylo za hranou,“ neskrývala rozčarování Nikola, „opravdu jsme se kvůli tomu hádali. Radek nechtěl pochopit, že si nepřeji být dávána na odiv naprosto cizím lidem, připadala bych si jako figurína ve vitríně.“ Diskuse snoubenců eskalovaly do naprostého nepochopení a nebýt svatebního koordinátora, který našel vhodný způsob, jak zapeklitou situaci vyřešit, kdoví, jestli by se tihle dva nakonec vzali.

Jak z toho ven?

S.O.S., nemůžeme se shodnout na pozvaných hostech
Foto: unsplash.com

Než začnete tvořit seznam pozvaných hostů, vytyčte si množiny, do kterých budou jednotná jména zahrnuta. Například množina: nejužší rodina, příbuzenstvo, přátelé, známí, kolegové, sparing, sousedé, členství v zájmových spolcích, aj. Seřaďte vzniklé skupiny podle důležitosti na pomyslné stupnici a dohodněte se, které v případě, že počet hostů bude přesahovat mez snesitelnosti, vyškrtnete. Postup bývá oblíbený pro svou transparentnost a spravedlnost. Nestane se tak, že by byl na svatbě přítomen jeden švagr a druhý ne, obdobná je situace, co se týká přátel nebo kolegů. Nemůže se tak stát, že by se nepozvaný na zvaného zlobil nebo urazil.

Slavte nadvakrát

S.O.S., nemůžeme se shodnout na pozvaných hostech
Foto: pixabay.com

Pakliže ani tímto modelem nedojdete ke shodě, ponechte vše náhodě a o „kontroverzních“ jménech jednoduše losujte. Jeví-li se vám los jako příliš příkré řešení, poslední záchranou je svatba „nadvakrát“. Jde o stále oblíbenější koncept pojetí oslav vstupu do manželství, kdy se tradičního svatebního dne s obřadem, hostinou a after party účastní jen nejužší rodina do zhruba třiceti osob. V jiném (pozdějším) termínu jsou následně na neformální setkání pozváni přátelé a ostatní hosté, kteří svatební obřad zhlédnou v čele s novomanžely záznamem, a to formou komentované dataprojektorové videoprezentace. Program je vhodné doplnit nenuceným rautem, grilováním, piknikem, hudbou a volnou zábavou. Metoda slavení na „neostro“ získává na stále větší oblibě.

 
 

Přečtěte si více