Marriage Guide online

Kolik stojí svatba?

Text: Michaela Vadová

Zásadní otázkou každé pořádané svatby je finanční stránka. Pochopitelně se jednotlivé svatby velice liší svou velikostí a tudíž i nákladností. Bohatá veselka se stovkou lidí bude mít jiné náklady, než svatba ve čtyřech lidech. Vše záleží na ženichovi, nevěstě a na jejich finančních možnostech. Pokud chcete načerpat alespoň základní informace, kolik česká svatba může v průměru stát, čtěte dál.

Kolik stojí svatba?

V současnosti se u nás vyskytují dva trendy: prvním je svatba, kde si maximum záležitostí vyřizují partneři sami – tzv. „DIY svatba“. Šité šaty od maminky, domácí cukroví i vyráběné dekorace – to vše zaručí možná ne zcela profesionální, ale zato originální svatební efekt. Nové cenové možnosti přináší také nakupování online a internetové aukce. Druhý protipól tvoří svatby, které mají v režii profesionální svatební agentur

Agentury

Svatební agentury si účtují za své služby v různých formách. Buď si můžete objednat koordinátorku, která bude placena hodinově (kolem 300-400 Kč/hod), nebo můžete využít specializovaného poradenství (kolem 500 Kč/hod). Další možností je využít koordinátorského balíčku. Koordinace obřadu stojí 1000 až 2500 Kč, koordinace celé svatby od A do Z se může vyšplhat až na 25.000 Kč.

Svatební oznámení

Klasické svatební oznámení pořídíte do 10 Kč za kus. Chystáte-li přidat svatební menu, speciální svatební obálku nebo tištěné pozvánky ke stolu, bude se cena pohybovat do 50 Kč za komplet.

Svatební kytice

Nejsou-li luční květy natrhané zdarma na louce váš styl, pak počítejte, že v květinářství se ceny svatební kytice pohybují kolem 1.000 Kč. Za květinovou ozdobu do klopy ženicha zaplatíte cca 100 Kč, kytičky pro maminky nebo pro svědky stojí samozřejmě podle zvoleného druhu 200 – 400 Kč.

Dekorace

Dekorace na auta si můžete buď zapůjčit v půjčovně (cca 300 Kč za jednu dekoraci s přísavkou) nebo si můžete nechat zhotovit květinový originál od 250 Kč až do 1.800 Kč.

Mašličky na myrty v květinářství koupíte od 4 Kč do 40 Kč za kus.

Dekorace svatebního stolu zahrnuje květiny, svíčky, ubrousky, vázy, doplňky a další drobnosti. Někdy dekoraci zajišťuje restaurace – včetně potahů na židle, jindy za dekoraci musíme zaplatit. (s živými květinami od 1.000 – 3.000 Kč).

Svatební účes a make-up

Do ceny se promítá případná zkouška líčení a účesu. Na zkoušku počítejte s cenou do 1.000 Kč, účes a líčení ve svatební den vychází na dvojnásobek a více, samozřejmě podle náročnosti účesu.

Svatební dorty a občerstvení

Třípatrový svatební dort pořídíte kolem 3.000 Kč, jednopatrový dort se pohybuje kolem 1.000 Kč a vybírat můžete také z obyčejnějších krémových nebo ovocných dortů od 700 Kč. Minizákusky počítejte minimálně 10 Kč za kus, za desetikorunu koupíte také krabičku na výslužky. A kdo se nechce vzdát svatebních koláčků, ten si je buď upeče, nebo objedná (350 g koláčků za 190 Kč).

Snubní prstýnky

Nepostradatelný svatební šperk si můžete vybrat nejen v mnoha designových, ale také v mnoha materiálových provedení. Nejméně zaplatíte za stříbrné snubní prstýnky (od 120 Kč), více za ocelové prstýnky (do 3.000 Kč) a nejvíce za provedení ve zlatě nebo v bílém zlatě, které stojí od 10.000 do 14.000 Kč.

Do šperků můžeme započítat také náušnice, náhrdelníky, čelenky a korunky. Buď nevěsta sáhne do vlastní zásoby šperků, nebo do rozpočtu započítejte podle materiálu další tisíce na drahé kovy nebo na bižuterii.

Svatební šaty a oblek

Hlavní položku tvoří šaty nevěsty s doplňky. Půjčovné má rozpětí zhruba od 2.000 Kč až do 15.000 Kč za šaty pro nevěstu. Pánské obleky se půjčují již od 800 Kč.

Svatební místo

Pokud se budete brát mimo obřadní síň, připravte si poplatek 1000 Kč. Markantnější částkou bude poplatek za pronájem svatebního místa. Informace si najděte na webu, ale pro představu – svatba na Karlštejně vyjde na 9.000 Kč v určených prostorách, za svatbu mimo tyto prostory můžete zaplatit až 20.000 Kč. Oblíbený zámek Hluboká nad Vltavou pronajímá slavnostní prostor již za 4.800 Kč a na hradě Roštejn se můžete brát v jednom z nabízených sálků za 3.000 Kč. Při vybírání dbejte na pronájem dostatečně velikého prostoru – hrady a zámky často nabízí více prostorů či možností. Pozor, někdy pro konání svatebního obřadu musíte získat také souhlas kastelána.

Foto, video

Fotografa i kameramana si můžete najmout buď na část svatebního dne, nebo dokonce na celý průběh svatby od příprav až po závěrečnou hostinu.

Za dvouhodinové focení obřadu zaplatíte od 3.000 do 5.000 Kč. Chcete-li mít k dispozici fotografa půl dne, zaplatíte kolem 8.000 Kč a za celodenní fotografování se částka vyšplhá nad 10.000 Kč. V těchto sumách bývá započítané zhotovení fotografií a jejich grafická úprava – většinou se objednává zhruba stovka fotek. Záleží opět na vaší volbě.

Kapela

Pokud nebudete potřebovat speciální populární kapelu, nebo pokud si nevystačíte sami s hity pouštěnými z CD, zaplatíte za svatební kapelu částku od 2.000 do 10.000 Kč – záleží na nutnosti ozvučení sálu a také na počtu členů kapely. K nejlevnějším variantám patří pěvecká dua a klávesy.

Jídlo

Jak vyčíslit částku za jídlo? Obecně se doporučuje počítat s částkou zhruba 500 Kč na osobu. Pokud svatebčany budete hostit specialitami (losos, kaviár), můžete počítat s obědem kolem 280 Kč a s rautem plným luxusních specialit za 550 Kč na hlavu.

Doprava

Svatební Rolls-Royce si můžete pronajmout za 1.500 Kč za hodinu, za 3 až 4 hodiny zaplatíte 3.500 Kč, celodenní pronájem činí 9.000 Kč. Luxusní BMW nebo auta značky Mercedes se pronajímají zhruba za 1.600 Kč na hodinu. Jízda veteránem po Praze vychází na 5.000 Kč za dvě hodiny.

Všechny uvedené ceny jsou rámcové, orientační. Samozřejmě najdete levnější i dražší varianty.

 
 

Přečtěte si více