Marriage Guide online

Nevěsta kuřačka: PRYČ S PŘEDSUDKY!

Text: Pavla Dočkalová

Ruku na srdce. Pohled na kouřící nevěstu bývá jedním z nejméně romantických momentů, které vás mohou na svatbě potkat. Siluetě v bílých šatech, halené závojem a zdobené kvítím pranic nesluší cigareta v ruce. Budoucí mladá paní si bývá této skutečnosti vědoma, a proto se před zvědavými pohledy svatebčanů cíleně skrývá. Hra na schovávanou však mívá různá úskalí. Rádi vám je pomůžeme překonat.

Nevěsta kuřačka: PRYČ S PŘEDSUDKY!Zobrazit galerii (2)
Foto: pixabay.com

Nevěsta kuřačka není ničím neobvyklým. Dle statistik holduje nikotinové zábavě každá pátá žena ve věku 18-40 let. S největší pravděpodobností si svou psychosomatickou potřebu neodepře ani v den veselky. Nevadí. Nezapomeňte se ale dohodnout na způsobu zvládnutí této vášně se svatebním koordinátorem. Rád poradí, jak dostát etiketě a společně jistě vyberete nejvhodnější způsob, jak se vyhnout případnému faux pas, či pohoršeným pohledům rodiny.

Neponechte nic náhodě!

Zasvěcení vědí, jak závislost funguje a kdy je touha po cigaretě nejsilnější. U kuřáků poločas rozpadu účinku nikotinu pracuje desetkrát rychleji, než u jiných návykových látek a za pouhých šedesát minut si žádá chtě-nechtě novou dávku. Je tedy nabíledni si svou potřebu v harmonogramu dne alespoň orientačně naplánovat.

Postavte se problému čelem!

Vybrat lepší ze dvou špatných řešení v praxi znamená, když se nevěsta spoléhá na to, že to bez cigarety nějak vydrží, nebo že si přinejhorším „práska“ někde vyškemrá. Okamžitě vás vyvedeme z omylu! Při zvýšeném stresu (jimž svatební den obvykle začíná), bude tělo i mozek po nikotinové berličce tesknit ještě výrazněji, než obvykle. Pakliže bude kouřící šidítko zcela nedostupné, nevěsta bude na 99% pociťovat lehké abstinenční příznaky, jako jsou nepříjemné pocity nervozity a podrážděnosti. Uznejte samy, takové stavy nejsou v den „D“ rozhodně namístě. V případě, že se nastávající mladá paní rozhodne s cigaretou nekoordinovaně experimentovat, vystavuje se velkému riziku, že si PROPÁLÍ a OD POPELA ZAŠPINÍ ŠATY!

Každá rada drahá? Máme jich několik

Nevěsta kuřačka: PRYČ S PŘEDSUDKY!
Foto: shutterstock.com

Není projevem slabošství, pakliže nevěsta požádá svatební koordinátorku o pomoc. Ve vzájemné kooperaci jistě najdou to nejlepší řešení. Je naprosto regulérní domluvit se na takzvaném asistenčním kouření. Svatební koordinátorka bude dostatkem kuřiva nejen disponovat, ale může vám pomoci cigaretu zapálit, uhasit a ještě mít k blízkosti přenosný popelník. Pakliže se rozhodnete s hořící cigaretou vůbec neriskovat a zcela ji odložit, je namístě využít alternativní možnosti. Variant se nabízí hned několik. Seznamte se s pěti nejčastěji aplikovanými.

  • Použijte ELEKTRONKU aneb elektronickou cigaretu. Od opravdické se liší zejména tím, že v ní neprobíhá aktivní proces hoření. Nevěsta se tak nebude muset bát o své šaty, nebude nevábně smrdět kouřem a nikotinový doping se snadno vejde do kabelky svědkyně nebo zmíněné koordinátorky. Při vzájemné souhře si žádný host svatby ani nemusí všimnout, že si nevěsta dopřála čouda.
  • Vyzkoušejte nikotinový sprej. Působí místo cigaret. Doplní běžnou dávku nikotinu nenápadně a rychle. Stačí si stříknout pod jazyk a máte s chutí na cigárko nejméně na další hodinu vystaráno. Sprej lze opět s největší důvěrou svěřit osobě ve vaší blízkosti, ať už jde o svědkyni nebo o svatební koordinátorku.
  • Diskrétnost zaručí náplasti. Velmi vyhledávané řešení, které eliminuje problém až na 24 hodin. Stačí si nalepit průhlednou náplast o odpovídající nikotinové dávce na místo, kde se člověk nejméně potí (např. na stehno, břicho, zádovou lopatku) a vědomě abstinovat. Náplast dodá tělu potřebný nikotin tak, aby nedocházelo k fyzickým abstinenčním příznakům. Její nevýhodou je, že neumí regulovat chuť, takže se zde předpokládá velká dávka individuálního entuziasmu.
  • Nejlevnější variantou jsou nikotinové žvýkačky. Nejsnáze dostupné, i když nevalné chuti. Každopádně umí splnit své poslání. Nikotin dávkují postupně podle intenzity žvýkání. Nevýhodou je, že systematický pohyb ústy lze u nevěsty považovat za prohřešek proti etiketě.
  • Lék jménem champix. Nejdražší, ale nejvíce účinný způsob, jak ve svůj slavný den nekouřit. Působí zcela odlišně jako možnosti první čtyři výše uvedené. Lék (dostupný na předpis) je třeba začít užívat nejméně 14 dní předem. Působí chemicky na mozkové receptory a výsledným efektem je nechuť na cigaretu a odstranění samotné potřeby kouřit. Champix je jediným medikamentem svého druhu v historii abstinování a odvykání, jehož účinkem je smyslové zošklivění kouření. Nejenže se cigareta po nejméně deseti dnech užívání stane nechutící, až odpornou záležitostí, ale lék navíc dokáže minimalizovat abstinenční příznaky.

Ať už se rozhodnete se závislostí poprat po svém, nebo se svěříte do rukou odborníků, věřte, že cigarety nemusí být strašákem etikety. Stačí se k problému postavit čelem. Kdo je připraven, není překvapen!

 
 

Přečtěte si více