Marriage Guide online

Líbánky v exotice: Jak je zařídit a s čím se vyplatí počítat?

Text: Lenka Zelnitiusová

Líbánky představují opojnou tečku za svatbou. Všechen ten stres v rámci příprav odplaví pryč a vám zůstanou ty nejkrásnější vzpomínky. Především však prožijete první dny v manželství na místě, které si sami vyberete. Kam se vydat, kolik to bude stát a s čím počítat?

Líbánky v exotice: Jak je zařídit a s čím se vyplatí počítat?Zobrazit galerii (5)
Foto: Pixabay.com

„Když jsem plánovala svatbu, tak líbánky šly úplně mimo mě. Libor je ale cestovatel tělem i duší a to, co jsem si vydupala na svatbě, on zase na líbánkách. Prostě nás o tu koncentraci zážitků nechtěl nechat připravit. Vyrazili jsme do Mexika a jedno svému manželovi nesmím upřít. Veselka byla famózní a naše svatební cesta to celé nádherně doplnila. Poznávání odlišné kultury, památky, co vám nedají spát a barva moře, kterou jste si ani v těch nejdivočejších snech nedokázali představit. Zážitky vám už nikdo nevezme a navíc neznám silnějšího pojítko,“ svěřuje se Adriana (35) z Olomouce.

„Napjatý rozpočet nás poměrně brzdil, ale i tak jsme si posvatební dovolenou užili. Koupili jsme zájezd na poslední chvíli pár dní po svatbě a díky úspoře peněz jsme se nakonec podívali do exotiky, což bylo pro nás naprosté překvapení,“ vzpomíná Lucie (28) z Hradce Králové.

„S drahým jsme svatbu zvládli s poměrně nulovým rozpočtem a veškeré finance jsme investovali na líbánky, které se protáhly rovnou na tři měsíce. Procestovali jsme Asii křížem krážem, okusili beach office a zjistili, že naše manželství bude jedno velké dobrodružství. První výročí plánujeme oslavit stylově v Keni a na Zanzibaru,“ popisuje své pohnutky Alena (37) z Brna.

Stanovte si finanční limit a zamluvte si volno

Líbánky v exotice: Jak je zařídit a s čím se vyplatí počítat?
Foto: Pixabay.com

Dřív než vůbec podniknete první kroky k nalezení optimální destinace, nezhodujte se podle emocí, ale spíše podle dostupných prostředků. Máte pocit, že na vysněné Maledivy dosáhnete jen stěží? Pak požádejte svatebčany, aby vám místo věčně se opakujících svatebních darů přispěli na líbánky.

Svatební cesta na míru v luxusním resortu se bez problémů vyšplhá k částce kolem 100 000 Kč. Zakoupený exotický zájezd začíná okolo 20 000 - 35 000 Kč na osobu. Pokud chcete poznat třeba Asii s batůžkem na zádech, finální cena může být opravdu velmi příznivá.

Jaká je vaše představa?

Je vám jedno, kam vyrazíte, jen když tam bude teplo nebo si v hlavě už dlouho spřádáte sny o tom, že zamíříte do tropického pralesu, zaplavete si s delfíny, naučíte se potápět či se vykoupete pod vodopády? Každá destinace má své plusy i mínusu. Vždy vycházejte z toho, co daná lokalta nabízí a co si přejete vy sami.

Kam to bude?

Líbánky v exotice: Jak je zařídit a s čím se vyplatí počítat?
Foto: Pixabay.com

Novomanželé se s oblibou sjíždějí právě do Středomoří, které zaručuje blízkost moře a poměrně příznivé ceny. Od června do září si jistě vyberete. Pokud máte spadeno na zimní měsíce, jistí to exotické lokality jako je Mauricius, Zanzibar, Francouzská Polynésie, Maledivy, Seychely, Bali, Srí Lanka, ale také karibská oblast se svým vyhlášenými ostrovy, mezi které patří Kuba, Jamajka, Aruba, Bahamy nebo Dominikánská republika.

Jak na letenky?

V rámci nákupu letenek všeobecně platí, že čím dříve nakoupíte, tím více ušetříte. Kupovat letenky, jak se říká za pět minut dvanáct, se vám může mnohonásobně prodražit. Levnější jsou lety ve všední den, vyhněte se proto státním svátkům a víkendu. Pořád nevíte, jaká lokalita nakonec zvítězí? Rozhodněte se podle ceny letenek. Zaregistrujte se na různých vyhledávačích a nechejte se informovat o výhodných nabídkách. S časovým náskokem si rovněž můžete vybírat z pestré nabídky hotelů. Neváhejte uplatnit tzv. novomanželské slevy, které zahrnují různé služby pro vaše pohodlí. Jednotlivé hotely však mají své podmínky a velmi často záleží na tom, jak brzy po sňatku se pro líbánky rozhodnete.

Ubytování si zamluvte přes populární platformy jako je Booking nebo Airbnb. Pokud se chcete vyhnout zbytečnému navýšení cen za nocleh o provizi, kontaktujte majitele napřímo. Případně se obraťte na daný hotel a vyžádejte si cenovou kalkulaci v závislosti na vašich požadavcích. Znalí cestovatelé především v Asii řeší ubytování přímo na místě. Přece jen je to ta nejlevnější varianta.

Na koho se obrátit?

Líbánky v exotice: Jak je zařídit a s čím se vyplatí počítat?
Foto: Pixabay.com

S plánováním líbánek vám ochotně pomohou specializované cestovní kanceláře. Záleží pouze a jenom na vašich preferencích. Za svatební cestu však lze pokládat rovněž vypsaný zájezd od běžných cestovek. Stačí si vybrat z předem definovaných hotelů, typu pokoje a stravování. Cenově výhodněji vychází zahraniční cestovní kanceláře. Konkrétně ty německé nebo polské. Rádi byste ušetřili, a přesto si užili komfort toho, že je o vás postaráno od A do Z? V tom případě budete potřebovat trochu toho štěstí a pevné nervy. Vybírat svatební cestu na last minute bývá o několik tisíc levnější, avšak nabídka bývá notně omezená. Taky se může přihodit, že se zájezd rychlostí blesku vyprodá a vy zamluvenou dovolenou nebudete moci využít.

Jak vyzrát na stravování?

Je to poměrně jednoduché. Ten, kdo si chce užít líbánky v poklidu na lehátku u bazénu či moře s drinkem v ruce, jistě neodolá a sáhne po variantě all inclusive. Vše je v ceně a vy už za nic nedoplácíte. V případě, že jste akční a milujete poznání, vsaďte spíše na snídani. Najíst se hravě zvládnete na cestách a navíc nebudete limitováni časem podávání obědu či večeře. Nemluvě o tom, že návštěva lokálních podniků dokáže zprostředkovat autentický zážitek dané země.

S čím počítat?

Líbánky v exotice: Jak je zařídit a s čím se vyplatí počítat?
Foto: Pixabay.com
  • Než se rozhodnete pro nákup, ujistěte se, jaké počasí bude panovat v destinaci v době vašeho příletu. Období dešťů v tropech není zrovna radostná záležitost. Předejdete možnému zklamání, na které reklamaci uplatnit nelze.
  • Ověřte si platnost cestovních dokladů a pečlivě si prověřte, jaké podmínky platí pro vstup do cílové země. Mnoho států požaduje, aby pas platil až půl roku po vašem odjezdu. Vše proto musí sedět, a to i s přesností na den.
  • Pročtěte si recenze na internetu, prohlédněte si reálné fotky cestovatelů, kteří daný hotel navštívili, informujte se o možnostech využití v rámci volného času.
  • Rozhodně myslete na cestovní pojištění.
 
 

Přečtěte si více