Výběr toho správného svatebního fotografa
PR text Podle čeho si vybrat správného svatebního fotografa? Poradíme vám podle čeho vybrat, abyste nebyli smutní z méně kvalitních či nepovedeních fotek.
Na úvod si řekněme, že svatební fotograf je de facto jediný z (externích) dodavatelů služeb na vaši svatbu, který bude přímo s vámi trávit spoustu času nejen během dne samotného, ale především výsledek jeho práce s vámi bude nejspíš až do konce života. Svatební fotografie a prstýnky jsou tak ve skutečnosti jedinou hmotnou investici, která vám po svatbě zůstane. Dorty, květiny, hudba, to vše i více na druhý den zmizne, jak pára nad hrncem. Jak tedy své peníze dobře investovat?
Pro výběr svatebního fotografa jsou důležité zejména tyto tři kritéria
- Osobnost fotografa
- Výsledek jeho práce - fotografie
- Cena
Osobnost fotografa
Jeho lidská povaha, stejně jako profesní přístup a komunikace s vámi, jsou esencialní. Svatební fotograf s vámi, tedy především s nevěstou, stráví obrovské množství času během svatby (ať chcete nebo ne) a stane se součástí svatby. Určitě se při výběru fotografa můžete do určité míry spolehnout na ódy na webu umělce, stejně jako na recenze od jiných nevěst, ale zažít si přímou zkušenost můžete jen vy sám/a. Málo kdo má ten luxus, že by měl dvě svatby a mohl mít tak více pokusů na výběr. Proto osobní setkání se svatebním fotografem ať už ze zvědavosti, nebo čistě z praktických důvodu, by mělo být na vrcholu seznamu věcí, které udělat před svatbou a před podepsáním smlouvy s umělcem.
Výsledkem práce fotografa
Výsledek, který po svatbě dostanete, jsou (nejčastěji) fotografie. Podívejme se na to více z blízka. Jaké fotografie? Jaký styl? Jakou formu budou fotografie mít? Tištěné? V albu? Soubory na CD? (přečtu si vůbec někde CD?) Kolik fotografii dostanu? Budou upravené? Jak upravené? Automaticky?
Otázek je více než si dovedete představit. Každý na začátku hledá něco, co se mu bude líbit. Někdo má rád černobílou reportáž, jiný živé barvy. Pro někoho je bližší nezúčastněně dokumentovaná událost jiný má rád silné až umělecké podání fotografií. Dobrá zpráva je, že nemálo profesionálních fotografů je schopna vám do určité míry nabídnout mix dodaných fotografií (svatba má totiž spoustu dějů). Vyřešit další otázky ohledně fotografií je možné částečně korespondenčně, ale snazší je to při osobní schůzce s fotografem.
Těžko si například dokážeme představit rozdíl mezi albumem od jednoho fotografa a albumem od jiného fotografa a ještě k tomu, když mají stejnou velikost a jen různou cenu. Je to podobné jako s výběrem kabelky. Na internetu najdeme hezký obrázek kabelky, a ten si koupíme. Pak nám dojde skutečná kabelka, která je ovšem na hony vzdálená tomu, co jsme si na základě obrázku představili. A přitom předejít takovému zklamání jsme mohli tím, že se do obchodu vydáme, prohlédneme si, jak ve zkutečnosti vypadá a rozhodneme se na základě vlastní zkušenosti, zda raději z tržnice za super cenu, nebo raději od Prady za jinou cenu, ale také jinou kvalitu.
Cena
Jak se říká: “Peníze až na prvním místě.” Nebo také: “Nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci.” Či jak říkají některé nevěsty: “Kdybych mohla něco změnit, investovala bych více do svatebních fotografií. Teď po svatbě je již pozdě.”
Cena může samozřejmě v určitých směrech napovědět, jaký produkt a služby fotograf nabízí. Obecně by se dalo říct, že kolem 10.000 Kč se pohybují začínající fotografové. Od 20.000 Kč si již budete vybírat mezi profesionálními fotografy a budete-li chtít specialistu na svatby s dobrým servisem i produkty, bude investice do vašich svatebních fotografií 50.000 Kč a více. Rozhodnutí, zda si vybrat toho či onoho fotografa by nemělo být přímo a jen ovlivňované cenou. Fotografové a jejich práce přeci jen nejsou rohlíky v supermarketu. Jejich nasazení, tvorba a výsledek práce s vámi budou do konce života.