Marriage Guide online

Jak fotografovat svatbu, aby snímky byly vzpomínkou

Text: redakce

PR text Svatební fotografování je nedílnou součástí každé svatby. Není proto divu, že téma focení svateb vyvolává nejrůznější reakce, zažité nepravdy, mýty a otázky. V rozhovoru se svatebním fotografem Matějem Škraňkou jsme se zaměřili právě na nejčastější otázky, spojené s fotografováním svatby.

Jak fotografovat svatbu, aby snímky byly vzpomínkou
Foto: AZ-Fotoslužby

Matěj Škraňka je zakladatelem AZ-fotosluzby.eu neboli platformy fotografů, kteří se zaměřují na focení svateb, fotografování maturitních plesů, ateliérové a reportážní focení či portrétní fotografování. Právě focení svateb je vlakovou lodí AZ-fotosluzby.eu.

Než se začneme bavit o samotném průběhu fotografování, je nasnadě otázka: Co je zárukou úspěchu při fotografování svatby? Existují nějaké univerzální rady pro novomanžele a svatebčany?

Ano, existují. Je potřeba, aby se novomanželé neohlíželi na ostatní, co si myslí atd. Aby si užili svůj den, jak se patří, protože je to jen jejich den a na ten pak budou rádi vzpomínat celý život. Navíc se uvolní ze svatebního napětí, což bude vidět i na svatebních fotkách, kdy zachytíme tu úžasnou pozitivní energii a emoce.

Matěji, Vy se zaměřujete na profesionální fotografování svateb. Jak vlastně takové focení svatby probíhá?

Na úplně samotném začátku je prvotní osobní schůzka, kterou vyžadujeme a musí proběhnout už jen z toho důvodu, abychom se osobně seznámili s budoucí nevěstou a ženichem. Na této schůzce probíráme klíčové informace, např. jestli je svatba církevní nebo občanská apod. Vyberete-li si balíček fotografování svatby EXKLUZIV, tak přijedeme už brzy ráno, fotografujeme nevěstu při líčení a oblékání, zdobení aut. Následně jedeme před svatební kolonou na místo obřadu, kde pak fotografujeme příjezd aut a výstup nevěsty z auta. Průběžně fotografujeme po celý den. Za zmínku pak stojí fotografování novomanželů, kde si vás odvedeme na předem domluvené místo, zpravidla to bývá v pozdějších hodinách kvůli slunci a světelným podmínkám.

Jaké vybavení používáte při focení svateb?

Osobně si nemyslím, že na vybavení až zas tak záleží. Věřím, že klienta zajímá zachycení pravého okamžiku a dané atmosféry ve fotografii. Ale jinak určitě ano. Kvalitní technika nás přibližuje více k uspokojení potřeb zákazníků. Každý z fotografů, jelikož je nás více, má samozřejmě záložní foťák Nikon se sadou objektivů.

Více než o samotném fotografování svateb se často hovoří o tzv. postprodukci neboli dodatečné úpravě snímků. Upravujete svatební fotografie? Komunikujete při úpravách s klienty? Kolik upravených snímků nabízíte zákazníkům?

Přesně tak, to je probírané téma. Ale je to jen výstřelek dnešní doby, který časem pomine. My tvoříme fotografii, která věrně zachycuje barvy a atmosféru svatby. Takže ano, fotografie upravujeme, ale jen podání barev, ostrost a případnou kompozici tedy ořez fotografie. Na osobní schůzce dáváme nahlédnout do svatebních fotoknih a říkáme, že v tomto duchu budou vypadat i jejich svatební fotky. Proto si nás taky vybírají. Upravujeme všechny snímky.

Módním hitem jsou tzv. fotoknihy nebo originální stavební videa. Nabízíte možnost i jejich vytvoření?

Ano, svatební fotoknihy poskytujeme zdarma v rámci svatebního balíčku EXKLUZIV. To nás také dělí od konkurence a jsme v tomto jedineční. Svatební fotoknihy si můžete prohlédnout také online, ovšem přístup je pochopitelně zaheslován, ale když nám napíšete rádi vám heslo řekneme. A co se svatebních videí týče to už neposkytujeme přímo my, ale spolupracujeme s profesionálním kameramanem, který má bohaté zkušenosti, třeba z filmových ateliérů Barrandov.

Více informací nejenom o fotografování svateb naleznete na internetových stránkách AZ-fotosluzby.eu

 
 

Přečtěte si více