Marriage Guide online

Jaké svatebí dekorace zvolit, aby svatba byla perfektní

Text: Mgr. Michaela Vadová

Nejdůležitější na celé svatbě je samozřejmě to, že zamilovaná dvojce stvrdí svou lásku svatebním slibem. Rozhodně ale také záleží na tom, v jakém prostředí k tomu dojde. Vhodně vybrané svatební dekorace totiž promění strohé stěny kostela nebo radnice v útulné místo a svatební stůl v královskou tabuli.

Jaké svatebí dekorace zvolit, aby svatba byla perfektníZobrazit galerii (3)
Foto: Foto bastyan

Dbejte na styl a barvu svatby

Základním pravidlem při výběru svatebních dekorací je držet se jednoho stylu. Odrazovým můstkem mohou být svatební šaty nevěsty, od kterých se všechny ostatní doplňky budou odvíjet. Máte-li šaty v jiné barvě než bílé, snažte se tuto barevnou kombinaci využít také při výběru dekorací. Stejně tak se snažte vybírat doplňky vždy jen v jedné barvě a měňte pouze odstíny této barvy (tmavější x světlejší).

Stejně lze postupovat také při výběru květinové výzdoby. Slaďte svou svatební kytici nejprve se šaty a poté využijte stejné druhy květin a stejný nebo podobný styl vázání i při květinovém aranžmá.

Textilní materiály

Při volbě textilií vašich svatebních dekorací máte výběr ze tří základních materiálů – organzy, vlizelínu a tylu.

Organza je hladká, jemně tkaná textilie. Má lesklý povrch, takže působí velmi luxusně a elegantně. Oblíbená je také organza s glitry, které házejí třpytivé odlesky a nebo organza s tištěným vzorem. Pokud by na vaší svatbě odlesky působily nevhodně, můžete zvolit matnou organzu. Výhodou organzy je její poddajnost a fakt, že perfektně drží tvar, který jí vytvoříte.

Vlizelín je naproti tomu netkaná textilie, která se skvěle hodí jako středový pás na stůl, tvoří se z něj mašle na auta, lze jím ozdobit také židle nebo lavice v kostele. Své místo najde také při dozdobení květinových dekorací.

Tyl má o něco hrubší vazbu než organza. Stejně jako ona dobře drží tvar a hodí se tak na výrobu mašlí k ozdobení židlí, oken, stěn, ale také na výrobu drobnějších dekorací. Také tyl lze pořídit vzorovaný nebo s třpytivými odlesky.

Dekorace na auto

Jaké svatebí dekorace zvolit, aby svatba byla perfektní
Foto: Foto bastyan

Starost se svatebními dekoracemi začíná ještě před příjezdem na obřad. Stalo se zvykem, že svatebčané zdobí svá auta stuhami a různými dalšími drobnostmi, aby dali všem najevo, že u nich se dnes slaví svatba.

Nejzákladnější ozdobou automobilů jsou stuhy, které bývají nataženy přes kapotu auta a jsou upevněny u obou předních dveří. Více či méně bohatými mašlemi se také zdobí kliky aut. Touto dekorací je možné ozdobit všechna auta, která se svatby zúčastní.

Pro auta snoubenců se pak může zvolit srdce vyrobené buď z některé textilie, nebo například z ratanu nebo jiného měkkého materiálu. Bývá zvykem, že na auto nevěsty se připevní panenka oblečená ve svatebních šatech, na auto ženich se umisťuje buď cylindr, nebo buřinka. A to proto, aby bylo na první pohled jasné, kdo v autě sedí.

Dekorace obřadní síně

Při výzdobě svatebního místa byste se v první řadě měli domluvit s majitelem, jak moc můžete zasáhnout do stávajících dekorací. Nakonec, nemá cenu to s dekoracemi moc přehánět, stejně se tady zdržíte pouze několik chvil.

Pokud budete mít svatbu v kostele, snažte se alespoň nepohodlně vypadající lavice zkrášlit šerpami a z bočních stran také mašlemi. Můžete zvolit i skromnější květinovou výzdobu. Kostel sám o sobě už totiž jakousi dekorací je a nepotřebuje tudíž okázalo výzdobu.

V případě, že si své ano řeknete na radnici, pokuste se i zde ozvláštnit židle stuhami, nebo zvolte velmi elegantně vypadající potahy, do kterých vlastně celou židli schováte. Skvěle vypadá, pokud přes takto povlečenou židli převážete stuhu a na zadní straně židle uděláte mašli. Židle bude vypadat jako dárek.

Dekorace na hostině

Jaké svatebí dekorace zvolit, aby svatba byla perfektní
Foto: Foto bastyan

Zásadní záležitostí, co se dekorací týče, je bezesporu výzdoba místa hostiny. Svatebčané zde stráví většinu dne, a je proto důležité, aby se tady cítili příjemně. A navíc i vy jistě chcete, aby vaše svatba udělala dojem a všichni na ni dlouho vzpomínali.

Základním prvkem, který lze pojmout také jako hezkou dekoraci, jsou jmenovky na stůl. To aby hosté věděli, kam se při hostině posadit. Můžete zvolit klasické cedulky, které postavíte na stůl u každého místa, nebo můžete sáhnout po originálnějším způsobu a jmenovku připnout pomocí kolíčku třeba na sklenici.

Slavnostní atmosféru pomohou podtrhnout svíčky. Na svatební stůl jsou vhodné především svíčky v hlubších kalíšcích, aby se nedopatřením během jídla někdo nespálil. Zajímavou variantou je nechat plavat svíčky v nádobě s vodou, která je umístěna uprostřed svatební tabule.

Na stůl lze také volně rozprostřít plátky růží, ať už usušených pravých růží nebo zdařilých umělých napodobenin. Okvětní lístky k svatbě zkrátka patří, takže se nebraňte ani myšlence vystlat jimi podlahu nebo koberec, po kterém půjdete k oltáři.

Pokud vám plátky růží připadají spíše jako opadané podzimní listí, zvolte raději perličky, kamínky nebo krystaly. Ty na textilním pruhu uprostřed stolu budou vypadat elegantně a luxusně.

Pro potěšení hostů můžete stůl ozdobit malými čokoládami, třeba ve tvaru srdce nebo jiných zamilovaných motivů. Pokud chcete opravdu udělat dojem, nechte pro hosty připravit do malých organzových pytlíčků bonbony nebo obalované mandle, které najdou u svého jídelního místa.

Neměli byste také zapomenout na prostírání. Volit můžete z různých typů. Od klasických čtvercových, které můžete postavit do tvaru stříšky, přes kruhové, srdcové až po úplně atypické, které mohou být vyrobeny například z provázků. Pokud chcete být ještě originálnější, nechte si ubrousky poskládat třeba do tvaru labutě.

Chcete-li mít výzdobu nejen elegantní, ale i veselou, vsaďte na balonky. Můžete je pověsit jen tak ze stropu, ozdobit jimi okna, stěny anebo jimi můžete zaplavit taneční parket. Hitem současné doby je tzv. explodující superbalon, který v sobě ukrývá desítky menších, takže po výbuchu zasype tančící páry lavina balonků.

Výčet dekorací, který je v článku uveden, není zdaleka kompletní. Může Vám ale posloužit jako odrazový můstek při plánování vašeho velkého dne a pro orientaci v tom, co lze v současné době na trhu pořídit.

 
 

Přečtěte si více